Постанова № 40116433, 04.08.2014, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2014
Номер справи
802/1829/14-а
Номер документу
40116433
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 серпня 2014 р. Справа № 802/1829/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Козятинського прокурора з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері в інтересах держави в особі управління Укртрансінспекції у Вінницькій області

до: приватного сільськогосподарського підприємства "Савинецьке"

про: стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Козятинський прокурор з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері в інтересах держави в особі управління Укртрансінспекції у Вінницькій області до приватного сільськогосподарського підприємства "Савинецьке" про стягнення заборгованості за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення позапланової перевірки дотримання ПСП "Савинецьке" вимог законодавства про автомобільний транспорт було виявлено випадки перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів та нараховано плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 847,11 євро, що еквівалентно 9309,38 грн.

Оскільки ПСП "Савинецьке" у добровільному порядку не сплатило плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, що призводить до ненадходження коштів у державний бюджет, Козятинський прокурор з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Вінницькій області звернувся із даним позовом про стягнення вищезазначеної суми в судовому порядку.

Прокурор та представник позивача в судове засідання не з'явились, проте надали заяву про розгляд справи без їхньої участі. Окремо зазначили, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та завчасно. Заяви про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з наступних підстав.

Судом встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Савинецьке" зареєстроване як юридична особа, за адресою: Вінницька область, Тростянецький район, с. Савинці, вул. Леніна, буд. 45, код ЄДРПОУ 33559260, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 24).

19.12.2013 року на виконання окремого доручення Голови Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Пронченка Є.А. №1095/8/3-13 від 17.12.2013 року та на підставі направлення на перевірку № 000719 від 18.12.2013 року, затвердженого наказом начальника управління Укртрансінспекції у Вінницькій області №429 від 17.12.2013 року працівниками управління Укртрансінспекції у Вінницькій області була проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт ПСП "Савинецьке".

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 19.12.2013 року (а.с. 15), яким встановлено, що згідно з товарно-транспортними накладними № 235492 від 05.11.2013 року, № 235482 від 05.11.2013 року, № 995888 від 05.11.2013 року та № 814042 від 05.11.2013 року відповідач надавав послуги з перевезення великовагового вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема дозволу, який дає право на рух автодорогами України з перевищенням великовагових (великогабаритних) параметрів або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Так, згідно з наданими адміністрацією Миколаївського морського порту ДП "Адміністрація морських портів України" товарно-транспортними накладними № 235492 від 05.11.2013 року, № 235482 від 05.11.2013 року, № 995888 від 05.11.2013 року та № 814042 від 05.11.2013 року ПСП "Савинецьке" було здійснено перевезення вантажу по маршруту с. Куренівка - м. Миколаїв (протяжність маршруту 323 км) з фактичною масою 49,140 тонн та 49,160 тонн, с. Савинці - м. Миколаїв (протяжність маршруту 346 км.) з фактичною масою 50,100 тонн, смт. Чечельник - м. Миколаїв (протяжність маршруту 311 км.) з фактичною масою 52,480 тонн (а.с. 17,19,21,23). При цьому дозвіл на перевезення не оформлявся.

За даним фактом стосовно відповідача винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 011867 від 27.01.2014 року в розмірі 1700 грн., № 011868 від 27.01.2014 року в розмірі 1700 грн., № 011869 від 27.01.2014 року в розмірі 1700 та № 011870 від 27.01.2014 року в розмірі 1700 грн. Дані штрафи були сплачені відповідачем а повному обсязі, що підтверджується постановами про закінчення виконавчого провадження відділу Державної виконавчої служби по Тростянецькому району Тростянецького міськрайонного управління юстиції (а.с. 59-68).

Окрім того, управлінням Укртрансінспекції у Вінницькій області ПСП "Савинецьке" нараховано плату за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 847,11 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, еквівалентно 9309,38 грн., про що складено розрахунки № 5-8 від 19.12.2013 року. Дані розрахунки вручені під розписку посадовій особі відповідача 19.12.2013 року, однак плата за проїзд ним у добровільному порядку не була сплачена.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2011 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Як свідчать матеріали справи, акт перевірки від 19.12.2013 року складений в присутності директора ПСП "Савинецьке", вимоги управління Укртрансінспекції у Вінницькій області щодо сплати коштів за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 847,11 євро відповідно до розрахунків № 5-8 від 19.12.2013 року у визначеному законом порядку відповідач не оскаржував.

Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

В силу положень п. 41 Порядку № 879 дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Аналіз викладених норм законодавства, а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що право на стягнення Уктрансінспекцією та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.

Відтак, суд дійшов висновку, що Козятинський прокурор з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі управління Укртрансінспекції у Вінницькій області з позовом про стягнення з відповідача ПСП "Савинецьке" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 9309,37 грн., що еквівалентно 847,11 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме станом на 19.12.2013 року.

В судовому засіданні від 27.06.2014 року представник відповідача надав пояснення, згідно яких проти задоволення адміністративного позову заперечував та окремо зазначив, що вказані транспортні накладні жодним чином не пов'язані з ПСП "Савинецьке" та його посадовою особою не заповнювались, оскільки відповідачем не здійснювались перевезення вантажу великоваговим транспортом. Крім того, зазначив, що він не погоджується з постановами, які були складені у відношенні ПСП "Савинецьке" про застосування адміністративно-господарського штрафу №011867 в розмірі 1700 грн., № 011868 в розмірі 1700 грн., № 011869 в сумі 1700 грн. та № 011870 в сумі 1700 грн. від 27.01.2014 року та вони оскаржені в судовому порядку.

Дані доводи представника відповідача суд до уваги не бере, оскільки автопідприємством, яке надавало послуги з перевезення великоваговим транспортом в товарно-транспортних накладних № 235492 від 05.11.2013 року, № 235482 від 05.11.2013 року, № 995888 від 05.11.2013 року та № 814042 від 05.11.2013 року зазначено саме ПСП "Савинецьке". Крім того, доводи представника відповідача стосовно того, що постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №011867, № 011868, № 011869 та № 011870 від 27.01.2014 року оскаржені ПСП "Савинецьке" в судовому порядку суд до уваги не приймає, оскільки як пояснив представник відповідача та свідчать матеріали справи дані постанови не були скасовані і є чинними.

Згідно із ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене і враховуючи те, що заявлені прокурором вимоги відповідають фактичним обставинам справи, підтверджуються належними доказами та не спростовані відповідачем, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь державного органу, звільненого від сплати судового збору, а також враховуючи відсутність витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Савинецьке" (23521, Вінницька область, Тростяненецький район, с. Савинці, вул. Леніна, 45, код ЄДРПОУ 33559260) в дохід Державного бюджету України (р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109) плату за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування в сумі 9309,37 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Альчук Максим Петрович