Постанова № 40113832, 31.07.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
821/2404/14
Номер документу
40113832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2404/1415 год. 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Руссу Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови від 24.06.2014 р. № 35 про накладання штрафних санкцій,

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач, ФОП) звернувся до суду із позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 24.06.2014 р. № 35 про накладення штрафних санкцій у розмірі 4 250,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. Суду пояснив, 10.06.2014 р. спеціалістами відділу ринкового нагляду Інспекції проведено перевірку відділу "ІНФОРМАЦІЯ_1" І поверх Універмагу, де здійснює господарську діяльність позивач, за результатами якої складено акт, що став підставою для прийняття спірної постанови. Відповідач за результатами перевірки дійшов висновку про відсутність на електрообладнанні національного знаку відповідності. Позивач вважає безпідставними висновки Інспекції, оскільки такий знак був розміщений на упаковці товару, що не суперечить законодавству, яке регулює дані правовідносини.

Представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, відмітила, що відповідачем дотримані вимоги законодавства щодо проведення перевірки, у ході якої встановлено, що на електротоварах, які знаходились у реалізації, а саме: двох м'ясорубках електричних та телевізорі, відсутній національний знак відповідності. Спосіб та місце нанесення національного знаку відповідності визначено Технічними регламентами, якими передбачено, що вказаний знак наноситься безпосередньо на продукцію- електрообладнання чи апаратуру та підтверджує відповідність цього обладнання вимогам Технічного регламенту. Тільки у випадку особливої конструкції обладнання (дрібні розміри, тощо) Національний знак відповідності може бути нанесений на пакуванні, інструкції або документі, в якому визначені гарантійні зобов'язання. Зважаючи на те, що електротовари, які розповсюджував позивач, мають такі розміри та технічні характеристики, які дозволяють нанесення національного знаку відповідності безпосередньо на ці товари, то розміщення цього знаку на пакуванні, на думку відповідача, є порушенням п. 1. ч. 3 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.

На підставі плану перевірок Інспекції з питань ринкового нагляду на І квартал 2014 р., наказу від 17.03.2014 р. № 25, повідомлення про проведення планової перевірки від 05.05.2014 р. № 32 та направлення на проведення перевірки від 10.06.2014 р. № 83 начальником відділу ринкового нагляду Лібус С.Б. та спеціалістом цього відділу Лисенко Л.М. 10 червня 2014 року проведено планову перевірку дотримання ФОП ОСОБА_3 характеристик продукції відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції". Перевірка проводилась у відділі "ІНФОРМАЦІЯ_1" І поверху Універмагу за адресою АДРЕСА_1 у присутності позивача.

За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 10.06.2014 р. № 000049, зі змісту якого слідує, що у ході перевірки встановлено розповсюдження позивачем електрообладнання, де на апаратурі та/або табличці з її технічними даними відсутній національний знак відповідності, чим порушено вимоги п.п. 7, 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 р. № 1149; п.п. 17, 19, 24 2Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 785.

24.06.2014 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Херсонській області винесено постанову № 35 про накладення на ФОП ОСОБА_3 штрафний санкцій у розмірі 4250,00 грн. за розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності.

Надаючи оцінку законності прийняття відповідачем спірної постанови, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до Закон України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 02.12. 2010 р. № 2736-VI (далі - Закон № 2736-VI) розповсюджувач товару - будь-яка інша, ніж виробник або імпортер, фізична чи юридична особа в ланцюгу постачання продукції, яка пропонує продукцію на ринку України.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлено Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 р. № 2735-VI (далі - Закон № 2735-VI ).

Статтею 1 Закон № 2735-VI визначено, що встановлені вимоги - вимоги щодо нехарчової продукції (далі - продукція) та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами. Національний знак відповідності - знак, що засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які на неї поширюються.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 2735-VI під час проведення органами ринкового нагляду перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів, першочерговими об'єктами перевірки є, зокрема, наявність на продукції національного знака відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції; наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 44 Закону № 2735-VI до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі: розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як зазначено вище, за результатами перевірки відповідач дійшов висновку про розповсюдження ФОП ОСОБА_3 електрообладнання, а саме: м'ясорубки електричної торгової марки ТМ Mirta, м'ясорубки електричної марки ТМ Rotex та рідкокристалічного телевізора LЕD TV без нанесення на вказаному обладнанні національного знака відповідності.

Разом з тим, сторінка 5 акту перевірки від 10.06.2014 р. містить запис про те, що національний знак відповідності нанесений на пакуванні вказаного товару. Розміщення знака відповідності на пакуванні підтверджено також фото світлинами, доданими до акту перевірки.

Представником відповідача у судовому засіданні не заперечувався той факт, що пакування наведеного вище електрообладнання містило національний знак відповідності, проте відповідач вважає, що у даному випадку знак відповідності повинен міститися безпосередньо на продукції або на табличці з його технічними даними, а не пакуванні. Також представником відповідача підтверджено факт існування у позивача декларації про відповідність продукції (м'ясорубки електричної торгової марки ТМ Mirta, м'ясорубки електричної марки ТМ Rotex) вимогам технічних регламентів та сертифіката відповідності на рідкокристалічний телевізор LЕD TV.

Правові та організаційні засади розроблення і застосування національних стандартів, технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері стандартизації, технічного регулювання та оцінки відповідності, запровадження яких покликане запобігти настанню ризиків суспільним інтересам внаслідок використання неякісної та небезпечної продукції визначено в Законі України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" від 01.12.2005 р. № 3164-ІV (далі - Закон № 3164-ІV).

Статтею 34 Закону № 3164-ІV визначено, що виробники і постачальники повинні пропонувати та надавати лише послуги або застосовувати процеси чи вводити в обіг продукцію вітчизняного або іноземного походження, які є безпечними для життя та здоров'я людини, для тварин, рослин, забезпечують захист національної безпеки, охорону довкілля та природних ресурсів, запобігання недобросовісній конкуренції.

Виробники і постачальники - розповсюджувачі повинні забезпечити виконання всіх вимог відповідних технічних регламентів перед введенням в обіг об'єктів технічних регламентів.

Введення в обіг об'єктів технічних регламентів супроводжується декларацією про відповідність та/або сертифікатом відповідності, а також маркуванням продукції Національним знаком відповідності, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом.

Опис національного знака відповідності наведено в Правилах застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. № 1599 (далі - Правила № 1599), згідно яких національний знак відповідності має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.

Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції (пункт 5 Правила № 1599).

Основні вимоги щодо забезпечення безпечності електрообладнання визначені у Технічному регламенті низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 р. № 1149 (далі - Технічний регламент 1149) та Технічному регламенті з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 р. № 785 (далі - Технічний регламент 785).

Відповідно до пункту 7 Технічного регламенту 1149 перед введенням в обіг безпосередньо на електрообладнання (на апаратуру чи обладнання) повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту.

Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність (п. 10 Технічного регламенту 1149).

Відповідно до пункту 19 Технічного регламенту № 785 національний знак відповідності наносять на апаратуру або на табличку з її технічними даними згідно з правилами застосування національного знака відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. № 1599. У разі коли його нанесення на апаратуру неможливе або невиправдане через її конструкцію, національний знак відповідності повинен бути нанесеним на пакування, якщо таке наявне, та на супровідні документи.

Таким чином, із наведених вище положень нормативно-правових актів слідує, що нанесення знака відповідності на кожний виріб електрообладнання є обов'язковим. Обов'язок нанесення знака відповідності покладено на виробника продукції. Також вказаним законодавством передбачено, що виробник повинен забезпечити виконання вимог технічних регламентів перед введенням в обіг об'єктів технічних регламентів, що супроводжується декларацією про відповідність та/або сертифікатом відповідності, а також маркуванням продукції Національним знаком відповідності, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Тобто, законодавець визначив відповідальним за місце та спосіб нанесення національного знака відповідності виробника продукції, а на розповсюджувача продукції покладено відповідальність за розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності, що закріплена у п.1 ч. 3 ст. 44 Закону № 2735-VI.

Як зазначено вище, у ході перевірки відповідачем встановлено, що Національний знак відповідності розміщено на пакуванні електротоварів, які розповсюджував позивач. Також встановлено, що позивачем надано відповідачу декларацію про відповідність продукції вимогам технічних регламентів та сертифікат відповідності на вказаний товар.

Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що розміщення національного знака відповідності на пакуванні товару, який знаходився у реалізації ФОП ОСОБА_3, є порушенням п.1 ч. 3 ст. 44 Закону № 2735-VI, оскільки такий спосіб розміщення знака відповідності не заборонений законодавством, що регулює дані правовідносини, та є правом виробника, а не розповсюджувача продукції.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності, а відтак - спірна постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови від 24.06.2014 р. № 35 про накладення штрафних санкцій задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області від 24.06.2014 р. № 35 про накладення штрафних санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 серпня 2014 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 5.1.2