Постанова № 40113628, 22.04.2014, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
236/240/14-а
Номер документу
40113628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/240/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.04.2014 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Ткачова О.М.

при секретарі Грицай Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Лиман Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

28.01.2014 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивачка ОСОБА_1до судового засідання не з*явилась, але подала заяву в якій просила справу розглянути без її участі та позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з*явився, але подав заяву в якій просив справу розглянути без їх участі та позовні вимоги позивача не визнав у повному обсязі.

Суд, дослідивши заяву позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до наступного:

позивачка, згідно свідоцтва про народження, є матір*ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв*язку з чим перебуває на обліку у відповідача до досягнення дитиною трирічного віку та отримує грошову допомогу, як застрахована особа, щомісяця, виплату якої здійснює управління, що підтверджується довідкою відповідача(а.с.6).

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мержі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008р - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-У1 "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі -Закон № 107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992р № 2811-ХП "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" (далі - Закон № 2811 -ХП), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов*язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001р № 2240-Ш (далі -Закон № 2240-Ш), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХП встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до статті 43 Закону № 2240-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу П Закону № 107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХЛ та Закону № 2240-Ш. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХП його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-Ш було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-У1, в тому числі й пункту 25 розділу П Закону № 107-У1 щодо виключення статтей 40-44 Закону № 22-40-Ш.

Пунктом 2 розділу Ш Закону № 107-У1 було передбачено, що розділ П цього Закону діє до 31 грудня 2008року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп\2008 відновили свою дію вишезазначені положення Закону № 2240-Ш, а з 1січня 2009року - статті 13,15 Закону №2811-ХП.

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011, 2012, 2013 роки інший, ніж у Законах № 2811-ХП та № 2240-Ш розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р регулюються Законами № 2811-ХП та № 2240-Ш, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001р в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р у відповідача виник обов*язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХП та 2240-Ш.

Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012року.

Оскільки у справі, спір виник щодо виплати допомоги на сина- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, особі яка застрахована у системі соціального загальнообов*язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюється норми спеціального Закону ( яким є Закон № 2240-Ш ), відповідно до статті 43 Закону № 2240-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 99 КАС України передбачено строк звернення до адміністративного суду. Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на вищезазначене суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на допомогу з 01.08.2013 року до дати досягнення сином трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більш ніж на період дії статті 43 Закону № 2240-Ш.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту

населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст. 43 Закону № 2240-Ш у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з 01.08.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку, задовольнити частвоко.

Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 43 Закону України№ 2240-III "Про общеобов*язкове державне соціальне страхування в зв*язку з тимчасовою втратою працездатності..." у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.08.2013 року до досягнення її сином трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більше ніж на період дії статті 43 Закону України№ 2240-III.

Постанова набирає законної дії через десять днів після її проголошення, може бути оскаржена до Донецького Апеляційного Адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя -