копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2014 р. Справа № 804/8827/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горбалінського В.В.
при секретарі судового засідання - Решетнік А.М.
за участю:
представника позивача - Руських Т.Л.
представника позивача - Касаткіна Д.М.
представника відповідача - Науменко О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Тоджима» до державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
14.07.2014 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Тоджима» до державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001502205 від 11.04.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, про що 07.03.2014 року складено акт № 715/15-01/19434132, яким встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки на загальну суму 2 329 673,16 грн. За результатами перевірки, 11.04.2014 року податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0001502205, яким підприємству визначено суму грошового зобов'язання в розмірі 2 912 091, 45 грн. Позивач вважає вказане рішення безпідставними та таким, що підлягає скасуванню, оскільки податкові декларації зі сплати орендної плати за землю подавались з сумами, визначеними у відповідних договорах оренди земельних ділянок. Окрім того, відповідачем неправомірно розраховано розмір штрафних санкцій. Додаткових угод, які б змінювали розмір орендної плати між позивачем та орендодавцем укладено не було, тому висновки про заниження орендної плати на суму 2 329 673,16 грн. є необґрунтованими.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити їх.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та зазначила, що з 01.01.2011 року питання орендної плати за землю регулюються ст. 288 Податкового кодексу України. Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Кодексу розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку. В ході перевірки встановлено заниження позивачем грошового зобов'язання з орендної плати за землю, що було зафіксовано в акті перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Оскільки факт порушення вимог податкового законодавства відображено в акті перевірки, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, та дослідивши докази, що містяться в ній, зазначає наступне.
Приватне підприємство «Тоджима» зареєстроване як юридична особа 16.04.1993 року та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 27.06.2007 року № 150/16 між позивачем (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) було укладено договори оренди земельних ділянок, а саме:
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,1014 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-Д (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 515 926,42 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,3293 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-Л (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 1 609 132,86 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,5563 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-К (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 2 718 374,16 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,2292 га. за адресою: вул. Робоча, 23-С (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 1 085 352,74 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 1,1197 га. за адресою: вул. Робоча, 23-П (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 5 358 629,40 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,2499 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-Г (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 1 221 142,73 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,1440 га. за адресою: вул. Робоча, 23-Р (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 681 897,01 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,1073 га. за адресою: вул. Робоча, 23-Н (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 513 513, 38 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,1129 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-Б (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 574 438,78 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 (одна ціла і три десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,6224 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74 (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 5 552 335,64 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,5 (одна ціла і п'ять десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
- Договір оренди землі від 10.08.2007 року, яким позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 0,1140 га. за адресою: вул. Чичеріна, 74-А (Красногвардійський район), нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 1 016 976,64 грн.; Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,5 (одна ціла і п'ять десятих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
07.03.2014 року працівниками ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Тоджима» з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складено акт № 715/15-01/19434132.
Згідно висновків вказаного акту встановлено наступне:
- порушення п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровської міської ради № 216/8 від 02.02.2011 року, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Красногвардійського району м. Дніпропетровська в сумі 2 329 673,16 грн. в тому числі в 2011 році на 318 428,05 грн., в 2012 році на 879 362,94 грн., 2013 році 1 131 882,17 грн.
На підставі вищевказаних висновків податковим органом 11.04.2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001502205, яким підприємству збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 2 912 091, 45 грн. в т.ч. за основним зобов'язанням в розмірі 2 329 673,16 грн. та за штрафними санкціями - 582 418, 29 грн.
Вирішуючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно статті 9 Податкового Кодексу України визначено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII «Плата за землю»
Відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктами 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Водночас пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначається, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
З матеріалів справи судом встановлено, що прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовами до приватного підприємства «Тоджима» щодо зміни договорів оренди земельної ділянки.
Рішеннями господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2011 року у справі № 30/5005/9420/2011, від 06.10.2011 року у справі № 30/5005/9419/2011, від 10.11.2011 року у справі № 21/5005/11163/2011, від 30.08.2011 року у справі № 25/5005/9454/2011, від 16.08.2011 року № 22/5005/9460/2011, від 17.11.2011 року № 22/5005/9460/2011, від 23.08.2011 року № 20/5005/9443/2011, від 23.08.2011 року, від 23.08.2011 року у справі № 20/5005/9445/2011, від 11.08.2011 року у справі № 35/5005/9536/2011, від 11.08.2011 року у справі № 35/5005/9542/2011, від 23.08.2011 року № 20/5005/9447/2011, від 06.10.2011 року у справі № 23/5005/9495/2011, від 23.08.2011 року у справі № 20/5005/9448/2011, від 16.08.2011 року у справі № 28/5005/9765/2011, від 30.08.2011 року у справі № 8/5005/9525/2011 змінено п. 4.1 укладених між Дніпропетровською міською радою та позивачем договорів оренди землі та викладеного його в такій редакції: «Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у трикратному розмірі земельного податку».
Таким чином, суд зазначає, що вказаними рішеннями господарського суду Дніпропетровської області укладені між позивачем та Дніпропетровською міською радою договори оренди, в частині визначення розміру орендної плати приведено у відповідність до вимог Закону України «Про оренду землі» та Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно до вимог п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Оскільки в ході судового розгляду справи судом підтверджено висновки податкового органу про заниження підприємством грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 2 329 673,16 грн., суд вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення в цій частині обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню
Відповідно до вимог п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1,54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Водночас п. 7 підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Як вбачається з оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, податковим органом застосовано штраф у розмірі 25% від визначеної податковим органом суми основного зобов'язання, що складає 582 418,29 грн.
Проте, як вбачається з розрахунку до податкового повідомлення-рішення відповідачем за період січень-червень 2011 року застосовано штрафну санкцію у розмірі 25% від суми визначеного грошового зобов'язання за вказаний період, що призвело до неправомірного збільшення суми штрафу на загальну суму 21 764,20 грн.
Факт помилкового нарахування штрафних санкцій за вказаний період на суму 21 764,20 грн. також був підтверджений представником відповідача в судовому засіданні, яким було долучено до матеріалів справи уточнюючий розрахунок штрафних санкцій.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд вважає податкове повідомлення-рішення № 0001502205 від 11.04.2014 року в частині нарахування штрафної санкції в розмірі 21 764,20 грн. протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги приватного підприємства «Тоджима» підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-3, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов приватного підприємства «Тоджима» до державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 11.04.2014 року № 0001502205 в частині 21 764,20 грн. застосованої штрафної санкції.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Тоджима» судові витрати у розмірі 36,41 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 06.08.2014 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 06.08.2014 року Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.В. Горбалінський В.В. Горбалінський А.О. Кошля