КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-11807/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С. Л.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 серпня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Бєлової Л.В.
суддів: Безименної Н. В.,
Гром Л. М.
при секретарі: Корінець Ю. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області про стягнення суми витрат, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2009 року позивач - Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова звернулось до Чернігівського окружного адміністративного з адміністративними позовом, в якому просило стягнути з відповідача суму витрат на виплату пенсій по інвалідності в зв'язку з трудовим каліцтвом та професійним захворюванням за пенсійними справами № 124389 ОСОБА_3, 127905 ОСОБА_4, № 151299 ОСОБА_5, № 156718 ОСОБА_6, № 162433 ОСОБА_7, № 176551 ОСОБА_8 за період з 01.10.2008 р. по 31.08.2009 р. в розмірі 29620,58 грн.
Чернігівський окружний адміністративний суд постановою від 02 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року, у задоволенні позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 травня 2014 року касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова задоволено частково:
- постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року - скасувати, а справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області про стягнення суми витрат - направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року адміністративний позов задоволено:
стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області (код ЄДРПОУ 25975429) на користь Управління пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова (код ЄДРПОУ 21396396) суму витрат на виплату пенсій за пенсійними справами № 124389 ОСОБА_3, № 127905 ОСОБА_4, № 151299 ОСОБА_5 , № 156718 ОСОБА_6, № 162433 ОСОБА_7, № 176551 ОСОБА_8 за період з 01.10.2008 р. року по 31.08.2009 р. року в розмірі 29620,58 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем - Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі, у зв?язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу відповідача необхідно задовольнити частково, з наступного.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що за період 01.10.2008 р. по 31.08.2009 р. позивачем було виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянам ОСОБА_3 (отримав каліцтво 21.08.1987 р. на території Білорусії), ОСОБА_4 (отримав каліцтво 10.02.1984 р. на території Росії), ОСОБА_5 (отримав каліцтво 24.11.1994 р. на території Казахстану), ОСОБА_6 (отримав каліцтво 15.02.1987 р. на території Росії), ОСОБА_7 (отримав каліцтво 25.03.2002 на території Росії) та ОСОБА_8 (отримав каліцтво 25.05.1971 на території Росії), що підтверджується списками осіб, пенсії яких не прийняті до заліку (а. с. 10-51).
В подальшому Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова подав відповідачу акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а. с. 52-63).
До вказаних актів позивачем були включені суми, пов'язані з виплатою основного розміру пенсій в розмірі 9309,97 грн., витрат на їх доставку - 48,78 грн, державна адресна допомога разом з доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 р. № 198 - 20167,83 грн та витрати на їх доставку - 94,00 грн, що разом становить 29620,58 грн, та які не були прийняті до заліку відповідачем, що підтверджується актами.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині про стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суму витрат основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянам у розмірі 9309, 97 грн та витрат на їх доставку - 48,78 грн, що разом становить 9358, 75 грн, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Основи) встановлено, до загальнообов'язкове державне соціальне страхування це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Статтею 4 Основ встановлено, що залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України.
Згідно з п. 4 ст. 25 Основ за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Приписами ч. 4 ст. 26 Основ передбачено, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Крім того, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
З огляду на зазначені норми, колегія суддів вважає, що належним страховиком є той, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, тобто Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Також, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є особами, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 вказаного вище Закону особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Крім того, в абз. 2 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» зазначено, що відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, яка стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків, а тому в разі виплати такої пенсії органами Пенсійного фонду відшкодувати останньому має Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Колегія суддів вважає, що стягненню з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області підлягає саме сума 9358,75 грн, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказана сума складається з основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянам та витрат на її доставку (а. с. 9).
Виключний перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків, передбачено ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відповідно до п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 р. № 5-4/4, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Таким чином, з аналізу зазначених норм колегія суддів дійшла висновку, що задоволення судом першої інстанції позовних вимог в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суми витрат основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянам - 9309, 97 грн та витрат на їх доставку - 48,78 грн, що разом становить 9358, 75 грн - є обґрунтованою.
Проте, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо задоволення позовних вимог в частині про стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суму витрат на виплату державної адресної допомоги разом з доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 р. № 198 у розмірі 20167,83 грн та витрати їх на доставку - 94,00 грн, з наступних підстав.
Так, як уже зазначалося, перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків, передбачений ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
За змістом цієї статті Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний в установленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі настання страхового випадку.
Аналіз положень Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008р. № 265, якою передбачено надання щомісячної державної адресної допомоги, дає підстави вважати, що зазначена допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Пунктом 4 вищевказаної Постанови встановлено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Вирішуючи питання, чи здійснюються зазначені виплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, необхідно враховувати те, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Одним з основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів, які відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не формуються за рахунок Державного бюджету України, не включаються до його складу та використовуються виключно за їх прямим призначенням.
Отже, Фонд соціального страхування від нещасних випадків не може нести витрати на виплату і доставку державної адресної допомоги, зважаючи на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 р. № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у 2009 році з 1 квітня встановлене підвищення до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, у розмірі 7,5 грн., збільшуючи його з 1 липня - до 14,2 гривні, а з жовтня - до 28,4 грн.
Разом з тим, вказане підвищення також не наведене в переліку, визначеному п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, також воно відсутнє й в переліку сум, що підлягають виплаті згідно ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Отже, вказане підвищення не включається до основного розміру пенсії і є самостійним видом пенсійних виплат.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що задоволення судом першої інстанції позовних вимог в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суму витрат на виплату державної адресної допомоги разом з доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 р. № 198 у розмірі 20167,83 грн та витрати на їх доставку - 94,00 грн є безпідставним та необґрунтованим.
Враховуючи викладене апеляційний суд вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, призвели до неправильного вирішення справи, а тому постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суму витрат на виплату державної адресної допомоги разом з доплатою у розмірі 20167,83 грн та витрат на їх доставку - 94,00 грн - необхідно скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області про стягнення суми витрат - відмовити.
В решті постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року - залишити без змін.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Статтею 202 КАС України передбачено, що підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова суму витрат на виплату державної адресної допомоги разом з доплатою у розмірі 20167,83 грн та витрат на їх доставку - 94,00 грн - скасувати.
В цій частині ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області про стягнення суми витрат - відмовити.
В решті постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2014 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 06.08.2014 р.
Головуючий суддя: Л.В. Бєлова
Судді: Н. В. Безименна,
Л.М. Гром
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Безименна Н.В.
Гром Л.М.