ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ31 липня 2014 р. Справа № 804/10338/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛуніної О.С. при секретаріГамовій Л.І. за участю: розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛОНДАЙК-ЛТ» про скасування реєстраційного запису, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2014 року Лівобережна ОДПІ м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ» (далі - відповідач) в якому просила:
- скасувати реєстраційну дію № 14801050005062232 від 26.06.2014 року про внесення змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, стосовно зміни юридичної адреси ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ними вжитті заходи по встановленню місцезнаходження підприємства ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ», а саме: співробітниками Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснено вихід на юридичну адресу підприємства. Під час проведення заходів щодо встановлення його за місцезнаходженням м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, встановлено факт відсутності підприємства за юридичною адресою, про що складено довідку.
Тобто, ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ» за адресою: 490022, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Самарський район, вул. Молодогвардійська, буд. 32, не знаходиться та, всупереч вимогам ч.1 ст. 19 Закону № 755, про зміну місцезнаходження відповідач контролюючі органи не повідомив.
Якщо підприємство відсутнє за своїм місцезнаходженням, то податковий орган позбавлений можливості здійснювати за останнім контроль за своєчасністю подання бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряти достовірність цих документів щодо наявності правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Таким чином, відсутність ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ» за місцезнаходженням свідчить про незаконність внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців змін, що є порушенням законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи та дослідивши письмові докази, суд вважає за необхідне у задоволенні адміністративного позову відмовити виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, 26.06.2014 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внесено зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ» (код ЄДРПОУ 39152644), які пов'язанні зі зміною місцезнаходження, а саме на 490022, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Самарський район, вул. Молодогвардійська, буд. 32.
Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції 26.06.2014 року здійснена дія, а саме: зроблено запис № 14801050005062232, назва реєстраційної дії - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язанні зі змінами в установчих документах, - зміна місцезнаходження щодо ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ».
Працівниками Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснено виїзд за юридичною адресою ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ», а саме: м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, щодо проведення заходів з метою встановлення місцезнаходження ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ».
В результаті вжитих заходів працівниками ДПІ встановлено відсутність платника податків за юридичною адресою, про що складено довідку №2827 від 17.07.14 року.
Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, що пов'язані зі зміною місцезнаходження, встановлений ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон №755-IV).
Статтею 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі тата зазначено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Частиною 6 статті 19 Закону України встановлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо документи не відповідають встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону.
Статтею 29 цього Закону, визначений перелік документів, які юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) для державної реєстрації змін до установчих документів. Частиною 7 вказаної статті передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вонивони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону №755-IV, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Частиною 1 ст. 31 Закону №755-IV визначено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Також, ч. 4 ст. 53 Закону №755-IV встановлено, що особи, які подають державному реєстратору, завідомо неправдиві відомості, які підлягають внесенню до ЄДР, несуть відповідальність встановлену законом.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зазначити, що державному реєстратору не надано право вирішувати питання щодо проведення певної реєстраційної дії чи її не проведення, а тому якщо до державного реєстратора надійшов необхідний пакет документів, передбачений Законом, то державний реєстратор за відсутності підстав для відмови у проведенні реєстраційної дії зобов'язаний засвідчити певний факт шляхом внесення відповідних записів до ЄДР.
Відповідно до положень ЗУ №755-IV та чинного законодавства України, одним із основних принципів державної реєстрації є заявочний принцип, тобто про створення юридичної особи, зміни, які відбулися у юридичної особи та припинення юридичної особи заявляється до органу державної реєстрації шляхом подання заявником певного пакету документів визначеного Законом або шляхом отримання та виконання судового рішення щодо зобов'язання вчинити певні реєстраційні дії. За власного ініціативою орган державної реєстрації не має права здійснювати будь-які реєстраційні дії.
Також, суд зазначає, що чинним законодавством на державного реєстратора не покладено обов'язок щодо перевірки наявності дійсної волі та волевиявлення осіб, достовірності фактів та подій, викладених в документах, що подаються заявником для проведення державної реєстрації та певних реєстраційних дій.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що у державного реєстратора не має прав та повноважень самостійно визначати, змінювати та скасовувати місцезнаходження юридичних осіб, оскільки це є прерогативою самих юридичних осіб та вони за це несуть відповідальність згідно діючого законодавства України (в частині подання державному реєстратору завідомо неправдивих даних).
Як вбачається з матеріалів справи, 26.06.2014 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції відповідно до ст. 19 Закону було внесено зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «КЛОНДАЙК-ЛТ» (код ЄДРПОУ 39152644), які пов'язанні зі зміною місцезнаходження, а саме на 490022, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Самарський район, вул. Молодогвардійська, буд. 32, про що свідчить запис в ЄДР № 14801050005062232.
Отже, згідно з записом про реєстраційну дію, зміна місцезнаходження відповідача не пов'язана із внесенням змін до установчих документів даного підприємства, що підтверджується також найменуванням реєстраційного запису - «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах».
Крім того, суд зазначає, що відсутність юридичної особи за адресою місцезнаходження та внесення відповідного запису є підставою для припинення юридичної особи у порядку, визначеному ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» та не може бути підставою для скасування запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно ст. 86 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області скасування реєстраційного запису є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 72, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «КЛОНДАЙК-ЛТ» про скасування реєстраційного запису - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05 серпня 2014 року.
Суддя О.С. Луніна