Справа № 227/2806/14-а
2-а/227/229/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЯ_4 м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючий суддя - Притуляк С.А.
при секретарі - Овчинніковій Ю.О.
за участю:
позивача - не з'явилась,
представника відповідача - Бібля В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, який обгрунтувала наступними обставинами. Позивач є матір'ю двох малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, в зв'язку з чим вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку та з перебуває на обліку у відповідача, як застрахована особа. Позивач просила суд визнати дії відповідача щодо нарахування та виплаті їй в період з грудня 2013 року допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, оскільки на її думку вихідним критерієм обчислення цієї допомоги є прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлений у 2013 році на одну особу з 1 січня - 972 грн. з 1 грудня - 1032 грн.
Позивачка у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, проте звернулась до суду із заявою про розгляд справи в її відсутність, позов підтримала та просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.к страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Представник відповідача - Бібля В.В., яка діє на підставі довіреності у судовому засіданні позов не визнала та просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі з огляду на те, що позивач при першочерговому зверненні до відповідача була попереджена та погодилась на мінімальний розмір державної допомоги на одну дитину у розмірі 130 грн. Як зазначила Бібля В.В., виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення позивачем трирічного віку потребує фінансування з Державного бюджету України, її обсяги не можуть визначатися будь-якими іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Представник відповідача також звертала увагу суду на те, що з підвищенням розміру прожиткового мінімуму допомогу по догляду перераховують автоматично. Доходи позивачки не дозволяли сплачувати допомогу більш ніж 130 грн., а в подальшому вона не зверталась до відповідача з питанням про зміни доходів її сім'ї та перегляду розміру державної допомоги.
Суд, дослідив доводи позивача та заслухав представника відповідача, а також беручі до уваги матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов є обґрунтованим лиш частково та є таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчать відповідні копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1; серії НОМЕР_2, що були видані Виконкомом Білозерської міської ради міста Добропілля Донецької області, які долучені до матеріалів справи.
Як вбачається судом із долучених до матеріалів справи копій наказів № 971-к від 06 липня 2011 року та № 284-к від 12 травня 2014 року, позивачу була надана відпустка по догляду за дітьми, до досягнення ними трьох років.
Із долученої до матеріалів справи довідки № 1011 від 20 травня 2011 року судом вбачається, що позивач перебуває на обліку у відповідача як застрахована особа та їй нараховується щомісячна допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку працюючим жінкам на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 260 грн. на місяць та загалом за період з листопада 2013 року по квітень 2014 року.
Той факт, що позивач є застрахованою особою та перебуває на обліку у відповідача, сторонами по справі не оспорювався.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахуно
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, на застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законами України «Про державний бюджет України» на 2012, 2013 рік не встановлювалось на 2012, 2013 рік іншого, ніж визначено законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розміру допомоги, а положення постанови КМУ № 1751 від 27.12.2007 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не можуть.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 року допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5515-УІ від 6 грудня 2012 року установлено у 2013 році розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня -1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні. Згідно закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 1 січня - 1032 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним із завдань управління праці та соціального захисту населення є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет. Враховуючи те, що позивачка здійснює догляд за дитиною до досягнення ним трирічного віку, то вона відповідно має право на отримання державної допомоги передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Під час ухвалення рішення по справі, суд виходив з того, що встановивши державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років, держава взяла на себе відповідні зобов'язання щодо виплати даної допомоги. Тобто, між позивачем та державою, в особі відповідача, було встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист сімей з дітьми.
Приймаючи до уваги, що спір виник щодо виплати допомоги з грудня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_3 та ОСОБА_4, перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі 260 грн. на місяць як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджено відповідною довідкою. Тобто відповідач порушив її права на гарантовану державою матеріальну допомогу та належний соціальний захист у разі тимчасової втрати працездатності, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем всупереч Закону, який регулює відповідні правовідносини, був неправомірно здійснений розрахунок сум, які підлягають сплаті позивачу на допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку.
У зв'язку з чим, позовні вимоги, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, встановленому Управлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років з грудня 2013 року підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Отже, задля повного захисту прав та інтересів ОСОБА_2, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити перерахунок та виплатити позивачу допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Ухвалюючи рішення по справі суд також виходив з положень ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме з того, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а й отже розгляду підлягають вимоги позивача за період з 12 грудня 2013 року.
Крім того суд звернув увагу на той факт, що старша дитини позивача - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, достигла трирічного віку ІНФОРМАЦІЯ_3, а й отже в цій частині позовні вимоги також підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно п. 20 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», органи праці та соціального захисту в звільняються від сплати судового збору за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів і соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 7-11, 15, 17, 70-72, 87, 94, 99, 122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», ст.46 Бюджетного Кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 в період з 12 грудня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 в період з 12 грудня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 допомоги по догляду за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ним трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 допомогу по догляду за дітьми:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 12 грудня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 12 грудня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_4,
до досягнення ними трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від сплати судового збору - звільнити.
Стягнути з місцевого бюджету Добропільської міської ради на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду. Якщо постанову суду було постановлено у письмовому провадженні, чи без виклику особи, яка її оскаржує, або в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя С.А. Притуляк 26.06.2014
227/2806/14-а