СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2014 р. Справа №818/2121/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,
представника позивача - Сумцова А.С.,
представників відповідача - Віткалова Д.М., Сечіна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми подання Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області до публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - позивач, ДПІ у м. Сумах) звернулась до суду з поданням до публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (далі - відповідач, ПАТ "Сумиобленерго"), в якому просила визнати обґрунтованим застосування повного адміністративного арешту майна публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго", відповідно до рішення від 05.08.2014 року № 40818.
Свої вимоги мотивує тим, що ДПІ у м. Сумах видано наказ від 24.07.2014 року № 1474 про проведення планової документальної перевірки ПАТ "Сумиобленерго". До проведення вказаної перевірки перевіряючих допущено не було. В зв'язку з цим позивачем прийнято рішення від 05.08.2014 року № 40818 про застосування повного адміністративного арешту майна відповідача відповідно до ст. 94 Податкового кодексу України.
Відповідач проти мотивів подання заперечував, в письмових поясненнях, поданих до суду зазначив, що у ДПІ у м. Сумах не було законних підстав для проведення перевірки. Відповідно до ст. 31 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою самого суб'єкта господарювання. ПАТ "Сумиобленерго" не подавало заявки на проведення перевірки, а позивач, в свою чергу, не надав інформації щодо наявності дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки.
Представник позивача просив задовольнити подання в повному обсязі.
Представники відповідача проти мотивів подання заперечували, просили суд відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає подання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що наказом ДПІ у м. Сумах від 24.07.2014 року № 1474 призначена документальна планова перевірка ПАТ "Сумиобленерго" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 по 31.12.2013 року з 04.08.2014 року терміном 30 робочих днів (а.с.12).
Про проведення перевірки відповідачу направлено повідомлення від 24.07.2014 року № 546/10/18-19-22-01-20/111 та лист з переліком документів, що повинні бути надані для проведення перевірки (а.с.13, 14).
Вказані документи були отримані ПАТ "Сумиобленерго" 28.07.2014 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.15).
04.08.2014 року ДПІ у м. Сумах видані направлення на перевірку уповноваженим особам, що мали здійснювати перевірку № 1605, № 1606, № 1607 та № 1608 (а.с.7-10).
При виході до ПАТ "Сумиобленерго", уповноважених осіб ДПІ у м. Сумах не було допущено до проведення перевірки, про що складено акт від 04.08.2014 року № 1026 (а.с.6).
Крім того, уповноваженими особами ДПІ у м. Сумах складено акт від 04.08.2014 року № 1029 про відмову від ознайомлення та підписання направлення на перевірку (а.с.5).
В обґрунтування неможливості допуску перевіряючих до проведення перевірки, відповідач надав до ДПІ у м. Сумах лист від 04.08.2014 року № 17/7447, в якому, з посиланням на ст. 31 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", свої дії мотивував відсутністю у позивача дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки ПАТ "Сумиобленерго" та заявки на перевірку з боку відповідача (а.с.11).
Визнаючи обґрунтованим адміністративний арешт майна ПАТ "Сумиобленерго", суд виходить із наступного.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п. 94.1 ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна, зокрема, може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України).
Відповідно до п. 94.6 ст. 96 ПК України керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Посилання ПАТ "Сумиобленерго" на неможливість проведення перевірки в зв'язку з внесенням змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" та відсутністю у ДПІ у м. Сумах дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки відповідача визнаються судом необгрунтованими.
Так, відповідно до ст. 31 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
При цьому вказана норма не поширюється на Державну фіскальну службу України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 160 створено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади внаслідок реорганізації Міністерства доходів і зборів шляхом перетворення.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Враховуючи те, що ДПІ у м. Сумах є територіальним підрозділом Міністерства доходів і зборів, яке на даний час перетворено в Державну фіскальну службу України, положення щодо наявності у неї дозволу Кабінету Міністрів України або заявки суб'єкта господарювання для проведення перевірки на ДПІ у м. Сумах не поширюються.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованим застосування повного адміністративного арешту майна ПАТ "Сумиобленерго" (ідентифікаційний код 23293513), відповідно до рішення від 05.08.2014 року № 40818, а вимоги подання ДПІ у м. Сумах такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Подання Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області до публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна - задовольнити.
Визнати обґрунтованим застосування повного адміністративного арешту майна публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (ідентифікаційний код 23293513), відповідно до рішення від 05.08.2014 року № 40818.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 11.08.2014 року.
Суддя В.О. Павлічек