Справа № 815/3836/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2014 року 16 год. 13 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасишиної О.М.,
за участю секретаря Слободянюка К.С.,
За участю сторін:
представника Позивача Змунчилої М.М.,
представника Відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати п.п. 22, 23 вимоги від 11.10.2013 року № 840-61/1721, -
встановив:
До суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати п.п. 22, 23 вимоги від 11.10.2013 року № 840-61/1721
Ухвалою від 04.07.2014 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження по даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до п. 5.4.6.1. розділу V Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на II квартал 2013 року та на підставі направлень від 27.06.2013 року № 117, від 09.09.2013 року №173 та №174 виданих посадовим особам ДФІ в Одеській області було проведено ревізію сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за період з 01.01.2009 по 31.05.2013 років, за результатами якої складено акт ревізії від 27.09.2013 року № 840-61/11.
Ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів, правильності та обґрунтованості даних, які подаються до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для відшкодування виплат допомоги проведена суцільним порядком за період з 01.01.2009 по 31.05.2013. Згідно отриманої інформації від Управління Пенсійного фонду України у Татарбунарському районі Одеської області встановлено, що в установах сільської ради протягом періоду з січня 2010 року працювало 3 особи, які отримують пенсію по інвалідності, з них: директор Будинку культури ОСОБА_2, якому була призначена пенсії по інвалідності з 12.05.2010 та прибиральниці сільради ОСОБА_3, якій була призначена пенсія по інвалідності з 20.07.2010. ОСОБА_4 призначена пенсія по інвалідності з 20.11.1997 року довічно. Проведеним співставленням нарахування внесків встановлено, що в порушення п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» бухгалтерією сільської ради протягом періоду з травня по липень 2010 року проводилося нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати працюючих інвалідів за ставкою 33,2 відсотки замість 4 відсотків, в результаті зайво нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду України на заробітну плату працюючих інвалідів пенсіонерів на загальну суму 700,02 грн., всі суми проведених нарахувань здійснені по КФК 110204 та 010116. Порушення допущено головним бухгалтером ОСОБА_5 Як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 700,02 гривень.
Також в ході ревізії було встановлено, що в порушення п. 1 ст. 3, п. 3, 7 ст. 8, п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 1, 2, 3, 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філії бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). При цьому, дебіторська заборгованість в бухгалтерському обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 гривень. Отже за рахунок бюджетних коштів здійснено покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 7974,79 гривень.
Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було надіслано відповідачу обов'язкові для виконання вимоги про усунення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни від 11.10.2013р. № 840-61/1721. Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог п.п. 22 та 23 в термін до 16.01.2013 року відповідачем надано не було надано, та своєчасно не виконано, що є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», відтак позивач звернувся до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов з наведених вище підстав, просив суд зобов'язати Нерушайську сільську раду виконати п. 22, 23 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №840-61/1721 від 11.10.2013 року, а саме: провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками; відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію; в іншому випадку стягнути з відповідальних осіб у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних і фізичних осіб у сумі 7974,79 грн.
Представник відповідача у судове засідання 06.08.2014 року не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача (заяву додано до листа № 154 від 30.07.2014 року, вхід. № 19868/14 від 04.08.2014 року).
У судове засідання 16.07.2014 року представник відповідача з'явився, проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши надані докази, з'ясувавши фактичні обставини, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Закону України від 26 січня 1993 року №2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно із ч.5 ст.8 Закону Державні фінансові інспекції в областях здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення фінансового контролю.
Таким чином, органи державного фінансового контролю, під час проведення інспектування у формі ревізії реалізують інтереси держави (державну політику) у сфері державного фінансового контролю та постають суб'єктом владних повноважень відносно підконтрольної установи, що ревізується.
Судом встановлено, що відповідно до п. 5.4.6.1 розділу V Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на II квартал 2013 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 27.06.2013 року №117 завідувачем сектору інспектувань у Татарбунарському районі Білгород- Дністровської об'єднаної державної фінансової інспекції Донічем М.С., від 09.09.2013 №173 провідним державним фінансовим інспектором сектору інспектування в Татарбунарському районі Корецькою М.П., від 09.09.2013 №174 старшим державним фінансовим інспектором сектору інспектування в Саратському районі Аркушою В.Б. проведена ревізія сільського бюджету, фінансово - господарської діяльності Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за період з 01.01.2009р. по 31.05.2013р.
Ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів, правильності та обґрунтованості даних, які подаються до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для відшкодування виплат допомоги проведена суцільним порядком за період з 01.01.2009 по 31.05.2013. Згідно отриманої інформації від Управління Пенсійного фонду України у Татарбунарському районі Одеської області встановлено, що в установах сільської ради протягом періоду з січня 2010 року працювало 3 особи, які отримують пенсію по інвалідності, з них: директор Будинку культури ОСОБА_2, якому була призначена пенсії по інвалідності з 12.05.2010 та прибиральниці сільради ОСОБА_3, якій була призначена пенсія по інвалідності з 20.07.2010. ОСОБА_4 призначена пенсія по інвалідності з 20.11.1997 року довічно. Проведеним співставленням нарахування внесків встановлено, що в порушення п.1 ст. 4 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» бухгалтерією сільської ради протягом періоду з травня по липень 2010 року проводилося нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати працюючих інвалідів за ставкою 33,2 відсотки, замість 4 відсотків, в результаті зайво нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду України на заробітну плату працюючих інвалідів пенсіонерів на загальну суму 700,02 грн., всі суми проведених нарахувань здійснені по КФК 110204 та 010116. Водночас, взаємозвірка позивачем з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області проведена не була.
Окрім того, в порушення п. 1 ст. 3, п. 3, 7 ст. 8, п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , пунктів 1, 2, 3, 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» відповідачем здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філії бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). При цьому, дебіторська заборгованість в бухгалтерському обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 гривень. Отже за рахунок бюджетних коштів здійснено покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 7974,79 гривень.
За результатами вказаної ревізії Білгород- Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією складено акт від 27.09.2013 року № 840-61/11 та надано відповідачу вимогу від 11.10.2013 року за № 840-61/1721 (а.с. 15-26).
Згідно вказаної вимоги, враховуючи п.1 ст. 4 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (бухгалтерією сільської ради протягом періоду з травня по липень 2010 року проводилось нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати працюючих інвалідів за ставкою 33,2 відсотки, замість 4 відсотків, в результаті зайво нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду України на заробітну плату працюючих інвалідів на загальну суму 700,02 грн.), відповідача зобов'язано провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком Додаток № 32 до акту ревізії), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками.
Окрім того, вимогою від 11.10.2013 року за № 840-61/1721, враховуючи встановлені порушення відповідачем п. 1 ст. 3, п. 3, 7 ст. 8, п. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 1, 2, 3, 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» (здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філія бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). Дебіторська заборгованість за даними бухгалтерського обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 грн.) відповідача зобов'язано відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести претензійно-позовну роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних та фізичних осіб у сумі 7974,79 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» - головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших фінансових активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконання місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та зберігання їх у подальшому».
Органам державної фінансової інспекції, відповідно до ч. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р. № 2939-ХІІ (із змінами та доповненнями) надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
У відповідності до ч. 10 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органам державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ від 20.04.2006 року № 550 (із змінами та доповненнями) органи державного фінансового контролю мають право звернутись до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів,одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати п. 23 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №840-61/1721 від 11.10.2013 року, а саме: відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію; в іншому випадку стягнути з відповідальних осіб у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних і фізичних осіб у сумі 7974,79 грн. суд дійшов висновку, що такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Позивач вказує на те, що під час проведення ревізії перевіряючими встановлено, що за період з січня 2009 року по грудень 2011 року відповідачем здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 гривень. Проте, як було встановлено судом під час розгляду адміністративної справи у період з січня 2009 року по грудень 2011 року Нерушайською сільською радою договір з Татарбунарським відділом культури і туризму на відшкодування витрат електроенергії спожитої сільською бібліотекою не укладався. Окрім того, відповідачем надані суду копіїї договорів від 01.03.2012 року та від 11.03.2013 року про відшкодування витрат балансоутримувача на надання комунальних послуг суборендарю укладених між Нерушайською сільською радою та Відділом культури і туризму РДА, згідно яких відповідач забезпечує постачання електричної енергії до нежитлового приміщення на базі сільського Будинку культури, що знаходиться за адресою с. Нерушай, вул. Леніна, 81, а Відділ культури і туризму РДА бере участь у витратах. Вказане приміщення використовується для розміщення сільської бібліотеки. Враховуючи вищезазначене, судом не встановлено, а позивачем не доведено того, що за період з січня 2009 року по грудень 2011 року відповідачем здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 гривень.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати п. 22 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №840-61/1721 від 11.10.2013 року, а саме: провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками, суд зазначає, що такі позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Відтак, проведення перерахунків та відповідних звірок, порядок, повнота та правильність сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернення зайво сплачених коштів в сумі 700,02 грн. (в разі встановлення органом УПФУ таких зайво сплачених коштів) є виключною компетенцією, в даному випадку управління Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області, відтак вимога позивача про повернення позивачем зайво сплачених коштів в сумі 700,02 грн. є передчасною. Водночас, оскільки позивачем були встановлені порушення правильності сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести відповідні звірки з Управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, в частині зобов'язання Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області провести відповідні звірки з Управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів підлягають задоволенню, в решті позовних вимог необхідно відмовити.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 06.08.2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 159 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати п.п. 22, 23 вимоги від 11.10.2013 року № 840-61/1721- задовольнити частково.
Зобов'язати Нерушайську сільську раду Татарбунарського району Одеської області провести відповідні звірки з Управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо рішення було прийняте у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії такого рішення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі статтею 254 КАС України.
Повний текст постанови підписаний суддею 11.08.2014 року.
Суддя О.М. Тарасишина
Зобов'язати Нерушайську сільську раду Татарбунарського району Одеської області провести відповідні звірки з Управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів.
11 серпня 2014 року