Рішення № 40105580, 08.08.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
08.08.2014
Номер справи
916/841/14
Номер документу
40105580
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2014 р.Справа № 916/841/14

За позовом: Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод"

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Головуючий - Степанова Л.В.

Судді - Зайцев Ю.О.

Никифорчук М.І.

Представники:

Від прокуратури: Прелипко А.В. за посвідченням

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Бевз О.І. за довіреністю

Від третьої особи: не з'явився

Суть спору: про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

У судовому засіданні 15.04.2014 року було оголошено перерву до 13.05.2014 року відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 05.08.2014 року було оголошено перерву до 08.08.2014 року відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" про внесення змін до договору оренди землі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.03.2014р. року порушено провадження по справі № 916/841/14. Крім того, зазначеною ухвалою суду до участі у справі було залучено Департамент комунальної власності Одеської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

25.03.2014р. до матеріалів справи надійшло клопотання представника позивача (вх. № 7548/14) про залучення до матеріалів справи додаткових документів.

25.03.2014р. до матеріалів справи надійшло клопотання представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про залучення до матеріалів справи додаткових документів (вх. № 7521/14).

У судовому засіданні від 15.04.2014р. представником відповідача було надано відзив на позовну заяву (вх. № 9589/14) відповідно до якого Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі. Також відповідачем було надано заяву про продовження строку розгляду справи на 15 днів (вх. № 2-1458/14).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.04.2014р. строк розгляд справи № 916/841/14 до 21.05.2014р.

07.05.2014р. до матеріалів справи надійшло клопотання відповідача (вх. № 11793/14) про витребування у Одеської міської ради доказів офіційного оприлюднення рішень останнього у відповідних засобах масової інформації та довідки про відсутність судових рішень про визнання недійсними або скасованими зазначених рішень з метою підтвердження їх чинності на даний момент.

Суд відмовив у задоволені клопотання відповідача (вх. № 11793/14) з огляду на необґрунтованість.

У судовому засіданні від 20.05.2014р. заступником прокурора Київського району м. Одеси було надано заяву № 16-43/7285/вих.-14 від 19.05.2014р. (вх. № 12987/14 від 20.05.2014р.) про уточнення позовних вимог відповідно до якої останній просить суд внести зміни до договору оренди землі від 20.04.2005р., зареєстрованого у Державному реєстрі земель записом від 06.08.2007 за № 040750500112, яким Одеською міською радою передано закритому акціонерному товариству Виробничого об'єднання "Одеський консервний завод" терміном до 20.04.2017 у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 3741 кв. м., що знаходиться у м. Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова, № 4/ж, для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд, в частині розміру орендної плати на рік; викладення п. 2.3 договору у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3741 кв. м. становить 2690527,20 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 № 427/К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі; викладення п. 4.1 договору у наступній редакції: орендна плата за земельну ділянку загальною площею 3741 кв. м. розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає на рік 80 715,82 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.05.2014 року справу № 916/841/14 призначено до колегіального розгляду.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області від 20.05.2014 року № 161 „Щодо призначення членів колегії" справу № 916/841/14 було призначено до автоматичного розподілу для визначення складу колегії суду.

Згідно з автоматизованим розподілом справ, в порядку ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, по справі № 916/841/14 визначено наступний склад колегії: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Гуляк Г.І., суддя Погребна К.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.05.2014 року справу № 916/841/14 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Гуляк Г.І., суддя Погребна К.Ф.

03.07.2014р. до матеріалів справи надійшов лист Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-19/1971-06 від 03.07.2014р. (вх. № 17275/14 від 03.07.2014р.) відповідно до якого останній повідомляє про неможливість представлення копії технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста Одеси станом на 2008 рік в зв'язку з тим, що дана документація має гриф обмеження доступу "Для службового користування".

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області від 14.07.2014 року № 380 „Щодо повторного автоматичного розподілу справи для внесення змін до складу колегії суддів" у зв'язку з перебуванням судді Гуляк Г.І у відпустці справу № 916/841/14 було призначено до автоматичного розподілу для внесення змін до складу колегії суддів.

Згідно з автоматизованим розподілом справ, в порядку ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, по справі № 916/841/14 визначено наступний склад колегії: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Зайцев Ю.О., суддя Погребна К.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.07.2014р. справу № 916/841/14 було прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Зайцев Ю.О., суддя Погребна К.Ф.

Розпорядженням заступника керівника апарату господарського суду Одеської області від 05.08.2014 року № 483 „Щодо повторного автоматичного розподілу справи для внесення змін до складу колегії суддів", в зв'язку з перебуванням судді Погребної К.Ф. з 28.07.2014р. по 15.08.2014р. у відпустці, справу № 916/841/14 було призначено до повторного автоматичного розподілу для внесення змін до складу колегії суду.

Згідно з автоматизованим розподілом справ, в порядку ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, по справі № 916/841/14 визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Зайцев Ю.О., суддя Никифорчук М.І.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.08.2014р. справу № 916/841/14 було прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Зайцев Ю.О., суддя Никифорчук М.І.

У судовому засіданні від 05.08.2014р. представником Одеської міської ради було надано супровідний лист (вх. № 20305/14 від 05.08.2014р.) разом із доданими до нього копіями рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI, від 20.09.2011р. № 1268-VI, від 20.09.2011р. № 1267-VI.

У судовому засіданні від 08.08.2014р. представником відповідача було надано клопотання (вх. № 20944/14 від 08.08.2014р.) про залучення до матеріалів справи додаткових документів, крім іншого, відзиву на позов згідно з яким відповідач просить суд у задоволені позову відмовити.

Розглянув матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

20 квітня 2007 року між Одеською міською радою (Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (Орендар) було укладено договір оренди землі (надалі - договір від 20.04.2007р.) відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради № 689-V від 30 листопада 2006 передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, площею 3741 кв. м ., що знаходиться у місті Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова, № 4/ж, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п. 2.3 договору від 20.04.2007р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 127493 грн. 62 коп., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1015/к від 11.10.2006р., складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

Згідно з п. 4.1 договору від 20.04.2007р. орендна плата на земельну ділянку площею 3741 кв. м. розрахована у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 1912,40 грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі.

Пунктом 4.2 договору від 20.04.2007р. передбачено, що розмір орендної плати встановлюється, за домовленістю сторін, у відповідності до протоколу узгодження розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні.

Відповідно до п. 12.1 договору від 20.04.2007р. зміна умов договору здійснюється у письмовій (нотаріальній) формі за взаємною згодою сторін.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 14.1 договору від 20.04.2007р.).

Згідно з актом від 24.01.2007р., на виконання рішення Одеської міської ради № 689-V від 30.11.2006р., було проведено встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки загальною площею 0,3741 га, в тому числі по угіддях: капітальна одноповерхова - 0,0008 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,3733 га, для подальшого використання за цільовим призначенням, надану у дострокову оренду, терміном до 10 років Закритому акціонерному товариству "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд (1.10.5. - землі підприємств іншої промисловості) із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Актом прийому - передачі земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пр. Маршала Жукова, 4/Ж, що передається в оренду Закритому акціонерному товариству "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод", складеному 06.08.2007р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (Орендар), Орендодавець передав, а Орендар прийняв на виконання рішення Одеської міської ради № 689-V від 30.11.2006р. та на підставі акту визначення меж земельної ділянки в натурі, земельну ділянку площею 0,3741 га за адресою: м. Одеса, пр. Маршала Жукова, 4/Ж в оренду терміном до 10 років, але не пізніше початку реалізації планувальних рішень району, для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд.

03.02.2014р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до директора Закритого акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" з пропозицією № 01-13/678 про внесення змін до договору оренди землі в порядку ст. 188 Господарського кодексу України, згідно з якою пропонувало в термін до 25.05.2014р. підписати проект договору та розрахунку орендної плати, щодо внесення змін до договору орендної плати в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, та повернути їх до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради для вжиття заходів з підготовки нотаріального посвідчення договору про внесення змін, відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України. Однак зазначена пропозиція було залишена відповідачем без відповіді.

Враховуючи вищенаведене, Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" про внесення змін до договору оренди землі від 20.04.2005р. В обґрунтування позовних вимог заступник прокурора Київського району м. Одеси посилається на положення Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель", а також приписи Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Водночас, під час розгляду справи заступник прокурора Київського району м. Одеси звернувся із заявою № 16-43/7285/вих.-14 від 19.05.2014р. (вх. № 12987/14 від 20.05.2014р.) про уточнення позовних вимог відповідно до якої останній просить суд внести зміни до договору оренди землі від 20.04.2005р., зареєстрованого у Державному реєстрі земель записом від 06.08.2007 за № 040750500112, яким Одеською міською радою передано закритому акціонерному товариству Виробничого об'єднання "Одеський консервний завод" терміном до 20.04.2017 у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 3741 кв. м., що знаходиться у м. Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова, № 4/ж, для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд, в частині розміру орендної плати на рік; викладення п. 2.3 договору у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3741 кв. м. становить 2690527,20 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 № 427/К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі; викладення п. 4.1 договору у наступній редакції: орендна плата за земельну ділянку загальною площею 3741 кв. м. розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає на рік 80 715,82 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.

Відповідач - Приватне акціонерне товариство "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. № 9589/14 від 15.04.2014р.), а також у відзиві, наданому разом із супровідним листом (вх. № 20944/14 від 08.08.2014р.). Так, відповідач зазначає, що вже 02.08.2011р. у відповідності до рішення Одеської міської ради № 1227-VI від 08.07.2011 року вже були внесені зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.08.2007р. № 040750500112 в частині зміни найменування підприємства та розміру орендної плати. Було укладено відповідний договір про зміни до вказаного договору, який було підписано у тому числі і Одеською міською радою та були посвідчені приватним нотаріусом. При цьому, як зазначає відповідач, Управління Держкомзему у місті Одесі у встановлені діючим законодавством не було проведено державну реєстрацію договору оренди землі про зміни в зв'язку з необхідністю приведення у відповідність договорів про внесення змін до договорів землі в частині зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та в частині розрахунку орендної плати з урахуванням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI. Однак на момент підписання договору про зміни № 1 до договору оренди землі від 20.04.2007р., зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 06.08.2007р. за № 040750500112 діяло рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI, а відповідно до нього слід було застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради № 438-ІІІ від 09.12.1999р. "Про затвердження проекту "Грошова оцінка земель м. Одеси".

Таким чином, за твердженням відповідача, на момент подачі останнім документів на реєстрацію вказаного договору про зміни та земельних ділянок до Управління Держкомзему у місті Одесі діяло рішення Одеської міської ради № 1268-VI від 20.09.2011р. не набрало чинності, а отже не могло бути застосовано у якості підстав відмови Управлінням у здійснені реєстрації зазначених договорів.

Водночас, як зазначає відповідач, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2013р. по справі № 1570/1640/2012 було визнано противоправними дії Управління Держкомзему у місті Одесі по відмові ПАТ "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" у реєстрації договору про зміни № 1 від 02.08.2011р. реєстраційний № 2484, договору про зміни № 1 від 02.08.2011р. реєстраційний № 2483, договору про зміни № 1 від 02.08.2011р. реєстраційний № 3741 та зобов'язання Управління Держкомзему у місті Одесі здійснити реєстрацію вищевказаних угод.

Таким чином, відповідач вважає, що оскільки між відповідачем та Одеською міською радою вже досягнуто згоди по орендній платі шляхом внесення та укладення відповідних змін до первісного договору, Управління Держкомзему у місті Одесі рішенням суду зобов'язано здійснити реєстрацію договору про зміни № 1 від 02.08.2011р. реєстраційний № 3741 до договору оренди землі від 20.04.2007р., який вже укладений із Одеською міською радою та ще й досі протиправно не зареєстрований, перш за все, до внесення нових змін до договору оренди землі, мають бути зареєстровані зміни до договорів з зазначеною постановою суду, на що відповідач як сторона по договору має беззаперечне право та обов'язок, а Одеська міська рада, як сторона по договору, разом з Управлінням Державного комітету України із земельних ресурсів у місті Одесі мають такий відповідний обов'язок у дотриманні чинного законодавства та укладеного з відповідачем договору про зміни, що свідчить про неправомірність та безпідставність позовних вимог позивача по даній справі щодо внесення нових змін до первісного договору до реєстрації та набрання чинності вказаного договору про зміни № 1 від 02.08.2011р., що є дійсним, своєчасним та першочерговим етапом договірних правовідносин між Одеською міською радою та відповідачем. Дії ж Одеської міської ради по висуненню пропозицій щодо внесення нових змін до первісного договору передчасні та є порушенням вищезазначеного та норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частинами 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Пунктом 2 частини 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Окремим положеннями ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Крім того, відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

28.12.2010р. Одеською міською радою було прийнято рішення № 41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п. 1), введено в дію затверджену п. 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011 року, крім випадків, визначених у пункті 3 цього рішення (п. 2).

Згідно з п. 3 зазначеного рішення було вирішено ввести в дію затверджену п. 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012 року. Протягом 2011 року при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову учать у землекористуванні застосувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999 року № 438-ІІІ "Про затвердження проекту "Грошова оцінка земель м. Одеси".

20.09.2011 року Одеською міською радою було прийнято рішення № 1268-VI "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" яким внесено до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" наступні зміни: п. 3 викласти в такій редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 року".

Крім того, 20.09.2011 року Одеською міською радою було прийнято рішення № 1267-VI "Про затвердження фіксованих відсотків при визначені ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі" відповідно до пунктів 1, 2 якого затверджені фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI. Введено в дію затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані відсотки орендної плати за землі міста Одеси з 20.09.2011 року.

Так, рішенням Одеської міської ради № 1227-VI від 08.07.2011р. "Про перегляд розміру орендної плати та внесення змін до договорів оренди землі, укладених між Одеською міською радою та Приватним акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (перейменоване з Закритого акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод"), які зареєстровані у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06 серпня 2007 року за № 040750500112, № 040750500110, № 040750500111" було вирішено, крім іншого, переглянути за згодою сторін розмір орендної плати та внести зміни до договорів оренди землі, укладених між Одеською міською радою та Приватним акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (перейменоване з Закритого акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод", які зареєстровані у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06 серпня 2007 року за № 040750500112, в частині назви підприємства: замість слів "закрите акціонерне товариство "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" читати "приватне акціонерне товариство "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (п. 1). Затвердити орендну плату у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (п. 2). Затвердити договори про внесення змін до договорів оренди землі, укладених між Одеською міською радою та Приватним акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (перейменоване з Закритого акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод", які зареєстровані у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06 серпня 2007 року за № 040750500112 (п. 3) та зобов'язати ПРАТ "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" замовити в Одеському міському управлінні земельних ресурсів Одеської міської ради оформлення договору про внесення змін до договорів оренди землі, відповідно до пунктів 1, 3 цього рішення (п. 4).

Як вбачається з матеріалів справи, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області № 427/К від 10.10.2013р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 3741 кв. м., розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, № 4/ж, користувачем якої є Приватне акціонерне товариство "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод", складає 2 690 527,20 грн.

При цьому згідно розрахунку розміру орендної плати з земельну ділянку (для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд) на 31.01.2014р., копія якого міститься в матеріалах справи, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 3741 кв. м. та розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, № 4/ж, складає 80 715,82 грн. на рік.

Водночас, 03.02.2014р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до директора Закритого акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" з пропозицією № 01-13/678 про внесення змін до договору оренди землі в порядку ст. 188 Господарського кодексу України, згідно з якою пропонувало в термін до 25.05.2014р. підписати проект договору та розрахунку орендної плати, щодо внесення змін до договору орендної плати в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, та повернути їх до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради для вжиття заходів з підготовки нотаріального посвідчення договору про внесення змін, відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України.

Проте, відповідачем вищезазначена пропозиція Департаменту комунальної власності Одеської міської ради була залишена поза увагою.

Згідно із ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Водночас, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України також встановлено, що підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді в установлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Відповідно до ч. 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

В силу приписів ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Так, виходячи з положень ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, існування одночасно умов є необхідним для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання або зміни договору.

Першою умовою визначено те, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. У відповідності до даної умови, події, що викликали ускладнення у виконанні договору, і які можна назвати "істотною зміною обставин" повинні мати місце або стати відомими сторонам (заінтересованій стороні) після укладення договору. Другою умовою є зміна обставин, яка зумовлена причинами, що заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагаються. Іншими словами мова йде про те, що події, які викликають ускладнення, не могли стороною бути розумно прийняті до уваги.

Третя умова - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала б при укладенні договору. Мова йде про зменшення цінності отримуваного стороною за договором, включаючи випадки коли виконання взагалі більш не має ніякої цінності для сторони, що отримує виконання. Зменшення цінності отримуваного стороною за договором відбувається у випадку, коли суттєво змінюється договірна рівновага у силу істотного підвищення вартості виконуваного або у силу зменшення отримуваного стороною за договором.

Слід зазначити, що поняття "істотні зміни обставин" або іншими словами "ускладнення" виконанні договору мають значення лише у відношенні ще не здійсненного виконання і не мають правового значення для виконання, яке вже відбулося.

Істотна зміна обставин як правило має правове значення для договорів коли їх укладення не збігається з виконанням, а дія договору та виконання має бути довго триваючою у порівняні із договорами, які виконуються у момент їх укладення.

Четвертою умовою є те, що із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Виходячи із змісту названої умови, випадки ускладнення у виконанні договору не можуть мати місця, якщо потерпіла сторона прийняла на себе ризик зміни обставин. Прийняття на себе ризику зміни обставин не обов'язково повинно бути прямо відображено у договорі, такий висновок може слідувати із самого характеру та змісту зобов'язання.

Згідно із ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Виходячи з аналізу положень спірного договору оренди, сторонами було досягнута домовленість про зміну умов договору, яка здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. При цьому слід зазначити, що відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, а саме було змінено розмір земельного податку. У випадку, якби сторони могли передбачити інший розмір орендної плати, то вони б уклали договір на інших умовах, тобто передбачили більшу суму орендної плати. Зміна обставин зумовлена причинами, які позивач як заінтересований орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися, оскільки порядок розрахунку та ставки податку за оренду земель встановлено законом. Виконання договору на умовах, що передбачені у діючому договорі, порушує співвідношення майнових інтересів і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору, а саме отримання орендної плати у розмірі, не нижче вставленого мінімального розміру орендної плати та ставки податку за оренду земельної ділянки.

Відтак, судом на підставі ретельної правової оцінки умов укладеного між сторонами договору та інших доказів по справі встановлено наявність обставин, з якими закон пов'язує можливість зміни спірного договору оренди за рішенням суду згідно ч. 2 статті 652 Цивільного кодексу України.

Таким чином, враховуючи викладене та те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, відповідно така законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов цього договору в частині розміру орендної плати.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 27.12.2010 р. по справі № 3-47гс10, яка є обов'язковою для суду згідно положень ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України.

Крім того, відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові № 5009/3430/12 від 03.12.2013р., нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативного грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 20.04.2005р. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача, згідно з ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 20.04.2005р., укладеного між Одеською міською радою та Приватним акціонерним товариством "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод", зареєстрованого у Державному реєстрі земель записом від 06.08.2007 за № 040750500112.

3. Викласти п. 2.3 договору оренди землі від 20.04.2005р. у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3741 кв. м. становить 2690527 (два мільйони шістсот дев'яносто тисяч п'ятсот двадцять сім) грн. 20 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 № 427/К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі".

4. Викласти п. 4.1 договору оренди землі від 20.04.2005р. у наступній редакції: "орендна плата за земельну ділянку загальною площею 3741 кв. м. розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає на рік 80 715 (вісімдесят тисяч сімсот п'ятнадцять) грн. 82 коп. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі".

5. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Одеський консервний завод" (65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, 22, код ЄДРПОУ 30087693) до державного бюджету України через ГУДКСУ в Одеській області (м. Одеса вул. Садова, 1а) на код бюджетної класифікації 22030001, п/р 31210206783008 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526 судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.

Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 11.08.2014 року

Головуючий суддя Степанова Л.В.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суддя Никифорчук М.І.