ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-23-25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2014 р. Справа № 911/1961/14
За позовом Прокурора Сквирського району Київської області в інтересах держави в особі Антонівської сільської ради Київської області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду
Суддя Горбасенко П.В.
За участю представників:
від прокуратури Безрук А.С. (посв. № 025412 від 07.04.2014р.);
від позивача не з'явилися;
від відповідача ОСОБА_2.;
Присутній: ОСОБА_3
Обставини справи:
Прокурор Сквирського району Київської області в інтересах держави в особі Антонівської сільської ради Київської області (далі - позивач) звернувся з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про внесення змін до пункту 7 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р., укладеного між Антонівською сільською радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2198 га в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області для риборозведення, який був зареєстрований в управлінні Держкомзему у Сквирському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2012р. за № 322400004001838 в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в трикратному розмірі земельного податку згідно Податкового кодексу України, що становить 19 563,90грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят три грн. 90 коп.) на рік, і вноситься рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця на розрахунковий рахунок Антонівської сільської ради і розподіляється між бюджетами різних рівнів в порядку, встановленому діючим законодавством.».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства Антонівська сільська рада 11.12.2013р. прийняла рішення «Про внесення змін до договору оренди з СПД ОСОБА_2. від 20.01.2012р. № д/р 322400004001838 від 18.04.2012 року площею 17,4951 га» № 02-032-06. Відповідно до вказаного рішення вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р. № д/р 322400004001838 від 18.04.2012 року площею 17,4951 га, і привести розмір річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 ПК України. Враховуючи те, що сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, прокурор просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.05.2014р. (з урахуванням ухвали від 28.05.2014р.) порушено провадження у справі № 911/1961/14, розгляд справи призначено на 20.06.2014р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.06.2014р. розгляд справи відкладено на 04.07.2014р.
03.07.2014р. до канцелярії господарського суду Київської області від відповідача надійшла телеграма (вх. № 116/14 від 03.07.2014р.), згідно якої останній заявив клопотання про зупинення провадження у справі до демобілізації відповідача з Збройних Сил України, у задоволенні якого відмовлено судом з огляду на відсутність у господарського суду повноважень на зупинення провадження у справі з вказаної підстави.
04.07.2014р. до канцелярії господарського суду Київської області від представника позивача надійшло клопотання № 114 від 01.07.2014р. (вх. № 12922/14 від 04.07.2014р.), згідно якого останній просив суд розглядати справи без його участі, підтримав позовні вимоги повністю та просив суд не проводити фіксацію звукозапису судового процесу, яке задоволено судом в частині розгляду справи без участі представника позивача та непроведення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.07.2014р. розгляд справи відкладено на 25.07.2014р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.07.2014р. на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу продовжено строк розгляду спору на п'ятнадцять днів, розгляд справи відкладено на 08.08.2014р.
У судовому засіданні 08.08.2014р. представник прокуратури повністю підтримав позовні вимоги, відповідач заперечив проти задоволення позову повністю.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 10 сесії Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області «Про внесення змін до рішення 34 сесії 5 скликання Антонівської сільської ради від 08.12.2009 № 03/41 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки водного фонду та водного об'єкта фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 для риборозведення в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області»» № 02/1-10-06 від 28.10.2011р. вирішено надати в оренду Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 3224080301:01:067:0001 загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2198 га в межах с. Антонів Сквирського району Київської області для риборозведення строком на 10 років.
20.01.2012р. між Антонівською сільською радою (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду, за умовами якого орендодавець зобов'язався на підставі рішень 34 сесії 5 скликання від 08.12.2009 року та 10 сесії 6 скликання від 28.10.2011 року Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області передати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною площею 17,4951 га, для риборозведення, яка знаходиться в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області. Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у Сквирському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2012р. за № 322400004001838.
Згідно п.п. 2., 3., 4. договору в оренду передається земельна ділянка водного фонду кадастровий номер 3224080301:01:067:0001 загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2198 га (із них: вкриті рослинним покривом - 2,2198 га) і знаходиться в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області для риборозведення. На земельній ділянці знаходиться водний об'єкт площею - 15,2753 га. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду з урахуванням коефіцієнта індексації становить 2 608 519,41грн.
Відповідно до п. 5. договору договір укладено терміном на 10 років, з дати державної реєстрації договору.
Пунктом 7 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5-ти кратного земельного податку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду, що становить 3 912,80грн. на рік.
Орендна плата вноситься частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на розрахунковий рахунок Антонівської сільської ради і розподіляється між бюджетами різних рівнів в порядку встановленому діючим законодавством. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами.
Згідно п.п. 12., 13. договору земельна ділянка водного фонду передається в оренду для риборозведення. Цільове призначення земельної ділянки водного фонду: землі іншого сільськогосподарського призначення - для риборозведення.
Відповідно до п. 16. договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-денний термін після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі.
Пунктом 31. договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
На виконання п. 1. договору оренди земельної ділянки від 20.01.2012р. позивач передав відповідачу спірну земельну ділянку, що підтверджується актом приймання-передачі орендованої земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р. (а.с. 20), підписаним обома сторонами договору.
Рішенням Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області «Про внесення змін до договору оренди з СПД ОСОБА_2. від 20.01.2012р. № д/р 322400004001838 від 18.04.2012 року площею 17,4951 га» № 02-32-06 від 11.12.2013р. вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012 року № д/р 322400004001838 від 18 квітня 2012 року площею 17,4951 га, і привести розмір річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України.
Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 04-52-2898 від 098.06.2011р. (а.с. 24) нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає 2 608 519,41грн.
Предметом позову є вимоги про внесення змін до пункту 7 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р., укладеного між Антонівською сільською радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2198 га в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області для риборозведення, який був зареєстрований в управлінні Держкомзему у Сквирському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2012р. за № 322400004001838 в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в трикратному розмірі земельного податку згідно Податкового кодексу України, що становить 19 563,90грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят три грн. 90 коп.) на рік, і вноситься рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця на розрахунковий рахунок Антонівської сільської ради і розподіляється між бюджетами різних рівнів в порядку, встановленому діючим законодавством.».
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, в якому врегульовано питання оплати орендної плати за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області «Про внесення змін до договору оренди з СПД ОСОБА_2. від 20.01.2012р. № д/р 322400004001838 від 18.04.2012 року площею 17,4951 га» № 02-32-06 від 11.12.2013р., далі - ПК України) власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5 ПК України).
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно абзаців третього та четвертого п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» № 6 від 17.05.2011 року судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Cуд встановив, що рішення Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області «Про внесення змін до договору оренди з СПД ОСОБА_2. від 20.01.2012р. № д/р 322400004001838 від 18.04.2012 року площею 17,4951 га» № 02-32-06 від 11.12.2013р. станом на момент судового розгляду справи є чинним та не оскаржено в судовому порядку; положеннями спірного договору оренди від 20.01.2012р. та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни у мов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про внесення змін до пункту 7 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р., укладеного між Антонівською сільською радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2191 га в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області для риборозведення, який був зареєстрований в управлінні Держкомзему у Сквирському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2012р. за № 322400004001838 в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в трикратному розмірі земельного податку згідно Податкового кодексу України, що становить 19 563,90грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят три грн. 90 коп.) на рік, і вноситься рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця на розрахунковий рахунок Антонівської сільської ради і розподіляється між бюджетами різних рівнів в порядку, встановленому діючим законодавством.» є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами і відповідно підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Вищого господарського суду України від 02.07.2014р. у справі № 904/10277/13.
Приписами ч. 3 ст. 49 ГПК України передбачено, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно п. 4.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" № 7 від 21.02.2013р. приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.
Враховуючи, що відповідач не звільнений від сплати судового збору згідно ст. 5 Закону України „Про судовий збір" витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до пункту 7 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 20.01.2012р., укладеного між Антонівською сільською радою (09052, Київська обл., Сквирський район, с. Антонів, вул. Ювілейна, буд. 1; ідентифікаційний код 04359011) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) загальною площею 17,4951 га, в т.ч. під водою 15,2753 га, прибережна захисна смуга - 2,2198 га в с. Антонів, що в межах Антонівської сільської ради Сквирського району Київської області для риборозведення, який був зареєстрований в управлінні Держкомзему у Сквирському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2012р. за № 322400004001838 в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в трикратному розмірі земельного податку згідно Податкового кодексу України, що становить 19 563,90грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят три грн. 90 коп.) на рік, і вноситься рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця на розрахунковий рахунок Антонівської сільської ради і розподіляється між бюджетами різних рівнів в порядку, встановленому діючим законодавством.».
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень) 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено: 12.08.2014р.
Суддя П.В. Горбасенко