ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 11/186
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 липня 2014 року 14:15 № 826/8357/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкової Н.В., при секретарі судового засідання Легейді Я.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відовідальністю "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про скасування рішення, за участю представників сторін:
представник позивача Мартиняк О.В.;
представник відповідача Килівник Р.С.,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 липня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - відповідач) про скасування рішення відповідача щодо невизнання як податкової декларації: податкову декларацію з ПДВ за квітень 2014 р. товариства з обмеженою відповідальністю "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ", оформленого у вигляді листа "Про відмову у прийняті податкової декларації" від 16.05.2014 № 4676/10/2659-/804-17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.06.2014 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/8357/14.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.06.2014 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 30.07.2014 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях до адміністративного позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 200137801, позивач - ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" є юридичною особою та як платник податку на додану вартість з 19.08.2013 перебуває на обліку у ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (Т. 1, арк. 25).
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" 05.05.2014 направив засобами поштового зв'язку до ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2014 року, додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до неї та дискету із звітами в електронному вигляді (Т. 1, арк. 13).
У зв'язку із зазначеним, позивач отримав від ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві лист про відмову у прийнятті податкової декларації від 16.05.2014 № 4676/10/2659-/804-17, в якому відповідач повідомив позивача, що податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2014 року складена з порушеннями норм п. 48.3 ст. 48 та п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: недостовірний обов'язковий реквізит «місцезнаходження платника податків», а тому податкова звітність не вважається податковою декларацією (Т. 1, арк. 8).
Аналізуючи викладені обставини, суд приймає до уваги наступне.
Згідно вимог п. 49.2 ст. 49 ПК України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Згідно з п.48.1 ст.48 ПК України, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п. 49.15 ст.49 ПК України).
Пунктом 48.3 статті 48 ПК України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Як підтверджується наявними матеріалами справи, в графі 06 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року позивачем зазначена податкова адреса: м. Київ вул. Івана Гонти,3А (Т. 1, арк. 9), яка відповідає адресі в ЄДР.
Пунктом 45.2 ст. 45 ПК України визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Згідно з п.48.7 статті 48 ПК України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (пункт 45.2 статті 45 ПКУ).
Як вбачається із Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" знаходиться за адресою: 04112, м. Київ, Шевченківський район, вулиця Івана Гонти, будинок 3-А (Т. 1, арк. 17).
Крім цього, твердження відповідача про відсутність позивача за місцезнаходженням та складені на цій підставі довідка від 18.04.2014 № 3449 про встановлення місцезнаходження (місця проживання), повідомлення від 18.04.2014 № 531/9/26-59-18-05-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням спростовуються копією Витягу з ЄДР станом на 30.05.2014, згідно якого ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" знаходився за вищевказаною адресою (Т. 1, арк. 54-58), а запис про відсутність позивача за місцезнаходженням до ЄДР не вносився.
Таким чином, місцезнаходження (податкова адреса), вказане позивачем в наявній в матеріалах справи податковій декларації, та інформація про місцезнаходження позивача, внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повністю співпадають.
Враховуючи наведене, суд вважає доцільним зазначити, що висновки відповідача про недостовірність обов'язкового реквізиту у поданій позивачем податковій звітності помилки - "місцезнаходження платника податків" є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Інших доказів та обґрунтувань на підтвердження наявності підстав для відмови у прийнятті поданої позивачем податкової звітності, крім посилань на недостовірність обов'язкового реквізиту - "місцезнаходження платника податків", відповідачем суду надано не було.
Відтак, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для відмови у прийнятті поданої позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року з додатком 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до неї та дискети із звітами в електронному вигляді.
Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.8 ст.49 ПК України).
Відповідно до п.49.9 ст.49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Відповідно до п.49.11 статті 49 ПК України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Крім цього, судом було встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві прийняла письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації від 16.05.2014 № 4676/10/2659-/804-17 з порушенням строків, встановлених п.п. 49.11.1 ПК України, оскільки поштова кореспонденція позивача була отримана податковим органом 08.05.2014, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 02232 0502507 2 (Т. 1, арк. 14).
Проте, порушення відповідачем строку прийняття рішення та його направлення товариству не є підставою для скасування прийнятого рішення.
Крім цього, відповідачем на підтвердження свої позиції було надана довідка від 18.04.2014 № 3449, згідно якої місцезнаходження платника податків не встановлено та повідомлення від 18.04.2014 № 531/9/26-59-18-05-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Як вбачається з матеріалів справи, державним реєстратором Кучерявим Р.Т. 30.04.2014 був складений опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» - ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ".
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до Витягів з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 30.05.2014 та 11.06.2014 відомості про юридичну особу - ТОВ "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" підтверджено та зазначено місце знаходження юридичної особи: 04112, м. Київ, Шевченківський район, вулиця Івана Гонти, будинок 3-А.
Аналізуючи вищевикладені обставини, суд прийшов до висновку, що податковим органом було протиправно прийнято та направлено письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації від 16.05.2014 № 4676/10/2659-/804-17, оскільки, відповідно подана позивачем податкова звітність до контролюючого податкового органу була оформлена, згідно норм чинного законодавства та містила всі обов'язкові реквізити, визначені у п.48.3 ст. 48 ПК України.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади мають діяти в межах повноважень і в спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" повністю.
2. Скасувати рішення державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві «Про відмову у прийняті податкової декларації» від 16.05.2014 № 4676/10/2659-/804-17.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАЙ - ТЕК ТЕХНОЛОДЖІ" (код ЄДРПОУ 37729981) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.В. Клочкова