Постанова № 40091091, 07.08.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2014
Номер справи
823/2254/14
Номер документу
40091091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2014 року справа № 823/2254/14

11 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,

за участю представників:

позивача - Гнізділова І.О.,

відповідача - Шаповал О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Черкаської області про скасування постанови,

встановив:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області подало позов, в якому просить скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Вакуленко С.М., про повернення виконавчого документу стягувачеві від 26.06.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державний виконавець не в повному обсязі вжив передбачені Законом України "Про виконавче провадження" заходи примусового виконання рішення щодо стягнення з ЗАТ "Канівбуд" коштів на користь позивача, оскільки відповідно до чинного законодавства фінансування Фонду відбувається за рахунок грошових коштів, а Фонд не може залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що державним виконавцем дотримані вимоги ч.ч. 5-7 ст. 62 Закону України "Про виконавче провадження", яким визначено, що не реалізоване на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах протягом двох місяців майно підлягає уцінці державним виконавцем, що проводиться в десятиденний строк з дня визнання прилюдних торгів чи аукціону таким, що не відбулися, або закінчення двомісячного строку реалізації майна на комісійних умовах. Майно може бути уцінене не більш як на 30 відсотків. У разі нереалізації майна в місячний строк з дня проведення уцінки воно повторно уцінюється в такому самому порядку, але не більше як на 50% початкової вартості майна. У разі якщо в місячний строк з дня проведення повторної уцінки майно не реалізоване на прилюдних торгах, аукціонах або комісійних умовах, державний виконавець повідомляє про це стягувача і пропонує йому вирішити питання про залишення за собою нереалізоване майно, крім майна, конфіскованого за рішенням суду.

У разі відсутності в боржника іншого майна, на яке може бути звернено стягнення, виконавчий документ повертається стягувачу без виконання.

Позивачем повідомлено державного виконавця про відмову у залишенні за собою майна боржника, не реалізованого під час виконання рішення суду, про що свідчить лист позивача від 04.12.2013 №2972/07-26.

Враховуючи викладене та вимоги п. 3 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про виконавче провадження" 26.06.2014 державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві, оскільки останній відмовився залишити за собою майно боржника, не реалізоване під час виконання рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

20.01.2011 року Черкаський окружний адміністративний суд розглянувши справу № 2а-6566/10-2370 за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Черкаській області до ЗАТ "Канівбуд" та стягнув заборгованість по сплаті страхових внесків на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Черкаській області в сумі 5810 грн. 57 коп.

08.02.2011 року судове рішення набрало законної сили.

Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Черкаській області подано до відділу ДВС Канівського міськрайонного управління юстиції заяву про примусове виконання рішення суду за виконавчим листом, виданим 18.10.2011 року.

30.08.2012 року начальником відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Черкаській області Лазарєвою О.М. здійснено передачу вказаного провадження до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Черкаській області.

26.06.2014 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Вакуленко С.М. винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві в зв'язку з тим, що стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, не реалізоване під час виконання.

При винесенні постанови державний виконавець послався на п. 3 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про виконавче провадження", який передбачає, що державний виконавець повертає виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, не реалізоване під час виконання рішення.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що Фонд засновано відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювання України, які спричинили втрату працездатності". Фонд знаходиться у загальнодержавній власності і єдиним його дозволеним видом діяльності є державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Згідно ст. 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювання України", які спричинили втрату працездатності" держава гарантує усім застрахованим громадянам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Згідно ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювання України" та пункту 4.12 інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 року №36, ЗАТ "Канівбуд", як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати страхові внески шляхом перерахування відповідних сум на рахунок Фонду щомісячно в день одержання коштів на оплату праці в установах банків, а при проведенні оплати праці з готівкової виручки чи натуроплатою - не пізніше наступного дня після здійснення виплат.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вжити передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 5 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець, має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місце зберігання грошей.

Статтею 32 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб.

Стаття 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювання України, які спричинили втрату працездатності" визначає, що матеріально-технічне забезпечення Фонду соціального страхування від нещасних випадків, включаючи будівництво або придбання службових та виробничих приміщень, здійснюються за рахунок коштів, що надходять до Фонду.

Як зазначено, в ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювання України, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків проводить акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежність від будь-якої іншої, системи фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, що надійшли від стягнення штрафів і пені із страхувальників та їх посадових осіб відповідно до закону; добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству.

Як свідчать матеріали справи, відповідач неодноразово в своїх листах зазначав, що реалізація арештованого майна ЗАТ "Канівбуд" неможлива через відсутність купівельного попиту та пропонував стягувачам, зокрема і позивачу, залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення, однак, з урахуванням вищевказани положень законодавства, таке майно не може бути використане Фондом для провадження його діяльності.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області Вакуленко С.М. про повернення виконавчого документу стягувачеві від 26.06.2014.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 11.08.2014.