ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" серпня 2014 р.Справа № 923/495/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Величко Т.А.,
суддів Таран С.В.; Гладишева Т.Я. (на підставі розпорядження №434 від 30.07.2014р.)
при секретарі: Молодов В.С.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Пашаєв Г.В.;
від позивача - не з'явився;
від відповідача (Головного управління Держземагенства України у Херсонській області) - Попкова Ю.П.;
від відповідача (ФГ "ЛІДЕР АГРІ") - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Херсонської області
на рішення господарського суду Херсонської області від 15.05.2014р.
по справі № 923/495/14
за позовом: Прокурора Бериславського району Херсонської області
до відповідачів:
1) Головного управління Держземагенства України у Херсонській області
2) Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3
про визнання незаконними (недійсними) наказів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, визнання недійсними додаткових угод та повернення земельних ділянок
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Бериславського району Херсонської області звернувся до господарського суду Херсонської області в інтересах держави до Головного управління Держземагенства України у Херсонській області, Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 - про визнання незаконними (недійсними): наказу Головного управління Держземагентства України у Херсонській області за № ХС/65206101100:02:501/00000017 від 20 червня 2013 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою", яким надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 7 років земельної ділянки орієнтовною площею 51,0 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області за межами населених пунктів для ведення фермерського господарства без права забудови, та наказу Головного управління Держземагентства України у Херсонській області № ХС/65206101100:02:001/00000174 від 15 серпня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою та надання ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 50,3093 га ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства, розроблений ТОВ ВКФ "Стало, ЛТД", наказу Головного управління Держземагентства України у Херсонській області № ХС/65206101100:02:001/00000175 від 15 серпня 2013 року "Про надання ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки", яким надано ОСОБА_3 в оренду строком на 7 років земельну ділянку площею 30,1402 га (кадастровий номер 652061010100:02:001:0003) для ведення фермерського господарства із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (угіддя - рілля, графа 5 за формою 6-зем) за межами населених пунктів на території Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області, без права капітальної забудови. Також, прокурор просив визнати недійсними та скасувати державну реєстрацію додаткових угод: - укладену між Головним управлінням Держземагентства України в Херсонській області та ФГ "Лідер Агрі" 05.11.2013 додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі площею 20,1691 га, розташованої в адміністративних межах Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області за межами населених пунктів для ведення фермерського господарства; - укладену між Головним управлінням Держземагентства України в Херсонській області та ФГ "Лідер Агрі" 05.11.2013 додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі площею 30,1402 га, розташованої в адміністративних межах Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області за межами населених пунктів для ведення фермерського господарства. Повернути земельну ділянку площею 30,1402 га, вартістю 697778,78 грн. кадастровий номер 6520610100:02:001:0003, що розташована в адміністративних межах Бериславської міської ради у власність держави, а також повернути земельну ділянку площею 20,1691 га, вартістю 466936,85 грн. кадастровий номер 6520610100:02:001:0004, що розташована в адміністративних межах Бериславської міської ради у власність держави.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент видачі відповідачем спірного наказу та на даний час перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві не затверджено, відповідну постанову КМ України не прийнято, а підставою для надання земельної ділянки державної власності в оренду з метою ведення фермерського господарства є наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Таким чином, при відведенні в оренду земельну ділянку порушено вимоги законодавства щодо порядку надання в користування земель громадянам для ведення фермерського господарства, що вказує на наявність підстав, передбачених ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру" для представництва прокурором в даній справі інтересів держави.
В запереченнях на позовну заяву, Головне управління Держземагенства України у Херсонській області позовні вимоги не визнало, в зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. На момент видачі наказів відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 ЗК України було дотримано вимоги чинного законодавства, оскільки наявним був досвід роботи ОСОБА_3, згідно довідки Новокаїрської сільської ради від 19.06.2013 року №02-28/236, якою було підтверджено фактичну сільськогосподарську діяльність по вирощуванні сільськогосподарських культур громадянином ОСОБА_3 на території Новокаїрської сільської ради з 2010 року на площу 46,80 га згідно договорів оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з громадянами. Підтвердженням цих фактів і наявного досвіду роботи у веденні сільськогосподарського виробництва є письмові свідчення громадян орендодавців, відсутність заборгованості по орендній платі за весь період орендних правовідносин з приватними особами, відсутність будь-яких штрафних санкцій з боку податкової інспекції та Держсільгоспінспекції. Позивачем, в порушення вимог закону, не виставлено позовні вимоги щодо припинення дії основних договорів оренди земельної ділянки від 23.08.2013 року, а зазначено лише про скасування дії наказів, додаткової угоди та повернення земельної ділянки, що спростовує можливість задоволення позовних вимог.
У відзиві на позов голова Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ" гр. ОСОБА_3 вважає заявлені прокурором вимоги такими, що задоволенню не підлягають, в зв'язку з їх недоведеністю.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 14.04.2014 року порушено провадження у справі за даним позовом.
В клопотанні від 08.05.2014 року Головне управління Держземагенства України у Херсонській області просить залучити докази, що зумовлюють згідно п. 1. ч. 1 ст. 80 ГПК України припинення провадження у справі в зв'язку з відсутністю предмету спору, а саме: лист голови Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ" гр. ОСОБА_3 про надання копій свідоцтв на право власності на земельні ділянки, видані членам Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ" в результаті процедури розпаювання та витяги з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно про припинення дії договорів оренди земельних ділянок та відповідно додаткових угод до них, а, як наслідок, і наказів ГУ Держземагенства у Херсонській області про передачу в оренду, що є безпосереднім предметом спору.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 15.05.2014р. (суддя Пригуза П.Д.) у задоволенні позову відмовлено повністю.
Судове рішення мотивоване тим, що позов став можливим через неправильне тлумачення і помилкове розуміння позивачем об'єму прав громадян, які визначені Законом України "Про фермерське господарство". Дії і рішення відповідача-1 повністю відповідають нормам Закону, Конституційному принципу верховенства права, не порушують інтересів держави.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду заступник прокурора Херсонської області просить рішення господарського суду скасувати та постановити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на допущені господарським судом порушення та неправильне застосування норм матеріального права.
За відсутності встановленого законодавством України (Прикінцеві положення Закону від 16.06.2011 року №3523-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань створення та діяльності фермерських господарств", який набрав чинності з 17.07.2011 року) механізму підтвердження досвіду роботи у сільському господарстві при вирішенні питання щодо передачі у користування або власність земельні ділянки для цілей, передбачених Законом України "Про фермерське господарство" (в редакції закону на час прийняття незаконних наказів), відповідним органом повинно прийматися до уваги наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (із урахуванням відсутності затвердженого порядку КМ України щодо підтвердження досвіду роботи у сільському господарстві).
При вирішенні питання про надання в оренду спірних земельних ділянок відповідачем-1 відповідний документ щодо наявності у ОСОБА_3 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі був відсутній, дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, затвердження проекту землеустрою і надання ОСОБА_3 в оренду земельних ділянок здійснено Головним управлінням Держземагенства України у Херсонській області з порушенням вимог земельного законодавства та встановленого порядку надання громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, а тому прийняті ним накази з цього приводу є незаконними (недійсними).
В запереченнях на апеляційну скаргу Головне управління Держземагенства України у Херсонській області просить відмовити в її задоволенні, залишити в силі рішення господарського суду від 15.05.2014 року по даній справ, посилаючись на те, що аргументацією прийнятого оскаржуваного рішення судом першої інстанції були беззаперечні факти, які підтверджують досвід роботи в сфері сільськогосподарського виробництва громадянина України, мешканця АДРЕСА_1, колишнього приватного підприємця, як майбутнього голови фермерського господарства, для отримання в оренду земельних ділянок з метою створення фермерського господарства. У Головного управління, як розпорядника земель сільськогосподарського призначення Херсонської області, в силу повноважень, визначених ч. 4 ст. 122 ЗК України, були достатні правові підстави для надання землі в оренду для створення зазначеним громадянином фермерського господарства. Так, дійсно, до цього часу КМ України не затверджено перелік документів згідно із законом від 16.06.2011 року №3523-IV, проте, абз. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" не містять будь-яких заборон щодо надання земельних ділянок громадянам України. Вища освіта в сфері аграрного сектору не є більш вагомим фактором, ніж наявна діяльність в агропромисловому секторі, стаж роботи громадянина протягом багатьох років в сфері сільського господарства.
Проекти землеустрою щодо передачі в оренду громадянину ОСОБА_3 земельних ділянок були розроблені та відповідно до вимог ст. 15-1, 22, 31, 79-1, 93, 122, 134 ЗК України, ст. 25 Закону України "Про землеустрій" та ст. 3, 5, 16 Закону України "Про оренду землі" пройшли відповідну процедуру погодження, отримали позитивні висновки територіального органу Держземагенства України у Бериславському районі, та як результат, стали підставою для укладання з громадянином ОСОБА_3 договорів оренди земельних ділянок загальною площе. 50,3039 га, які зареєстровані відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст. 125 ЗК України. На даний час земельні ділянки розпойовані між членами Фермерського господарства "ЛІДЕР АГРІ", отримані останніми свідоцтва про права власності на земельні ділянки.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, наказом Головного управління Держземагентства України у Херсонській області № ХС/65206101100:02:501/00000017 від 20.06.2013 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 7 років земельної ділянки орієнтовною площею 51,0 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Бериславської міської ради за межами населених пунктів для ведення фермерського господарства без права забудови.
Наказом №ХС/65206101100:02:001/00000174 від 15.08.2013 року "Про затвердження проекту землеустрою та надання ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 50,3093 га ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства, розроблений ТОВ ВКФ "Стало, ЛТД".
Цим же наказом надано гр. ОСОБА_3 в оренду строком на 7 років земельну ділянку площею 20,1691 га (кадастровий номер 52061010100:02:001:0004) для ведення фермерського господарства із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (угіддя - рілля, графа 5 за формою 6-зем) за межами населених пунктів на території Бериславської міської ради, без права капітальної забудови.
Наказом №ХС/65206101100:02:001/00000175 від 15.08.2013 року "Про надання ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки" надано ОСОБА_3 в оренду строком на 7 років земельну ділянку площею 30,1402 га (кадастровий номер 652061010100:02:001:0003) для ведення фермерського господарства із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (угіддя - рілля, графа 5 за формою 6-зем) за межами населених пунктів на території Бериславської міської ради, без права капітальної забудови.
23.08.2013 року між Головним управлінням Держземагентства України в Херсонській області та ОСОБА_3 були укладені договори оренди вказаних земельних ділянок.
14.10.2013 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснено запис за № І 481 102 0000 000926 про реєстрацію фермерського господарства "Лідер Агрі", керівником якого є ОСОБА_3
05.11.2013 року між вказаними сторонами укладено додаткові угоди про внесення змін до договору оренди землі площею 30,1402 га та площею 20,1691 га, відповідно до яких орендарем земельних ділянок замість гр. ОСОБА_3 зазначено юридичну особу - Фермерське господарство "Лідер Агрі".
Прокурор, звертаючись до господарського суду в інтересах держави, вважає, що вказані правовідносини та вчинені сторонами і третьою особою правочини не відповідають приписам ч. 1 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", а саме:
- вказаною нормою права визначено, що Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики має бути затверджено перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві. Такого переліку до даного часу не затверджено, а тому повинна діяти одна законна підстава для отримання (надання) в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства - наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Як зазначає прокурор, земля оспорюваними актами надана особі - відповідачу-2, яка не має досвіду роботи у сільському господарстві, освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Господарський суд, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, не погоджуючись з доводами прокурора, послався на те, що прокурором неправильно тлумачиться і розуміється об'єм прав громадян, які визначені Законом України "Про фермерське господарство".
Положення ч. 1 ст. 7 вказаного Закону, не містять жодних приписів стосовно заборони громадянам України отримувати земельні ділянки. Ця норма називає лише критерії, які мають враховуватися уповноваженим державою органом при вирішенні питання про надання земельної ділянки для створення фермерського господарства: досвід роботи у сільському господарстві, або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Ці критерії є самостійними і достатніми для того, аби особа могла претендувати на отримання земельної ділянки. Матеріали справи підтверджують досвід роботи ОСОБА_3 з 2007 року в сільськогосподарській сфері.
За висновком господарського суду, дії і рішення Головного Управління Держземагентства України в Херсонській області повністю відповідають вимогам чинного законодавства і не порушують інтересів держави.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної райдержадміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності - для ведення фермерського господарства громадяни звертаються до міської ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність; обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики (абз. 3 ч. 1 ст. 7 в редакції Закону від 16.06.2011 року №3523-VI).
Станом на сьогодні, відповідна постанова КМ України не прийнята, а в запропонованому до затвердження проекті постанови КМ України "Про затвердження переліку документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві" пропонується в якості таких документів вказати: виписка з трудової книжки або підтвердження у вигляді довідки сільської, селищної або міської ради за місцем розташування земельної ділянки стосовно ведення особистого селянського господарства чи товарного сільськогосподарського виробництва на правах оренди.
Досвід роботи в таких господарствах підтверджується на підставі даних, зазначених у Погосподарській книзі відповідно до Порядку обліку особистих селянських господарств сільським, селищним та міським радам, затвердженого наказом Державного комітету статистики від 26.10.2009 року № 409.
Як підтверджено матеріалами справи, на момент видачі оспорюваних наказів ГУ відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 ЗК України було дотримано вимоги чинного законодавства, оскільки досвід роботи ОСОБА_3 підтверджено довідкою Новокаїрської сільської ради від 19.06.2013 року №02-28/236 про фактичну сільськогосподарську діяльність по вирощуванні сільськогосподарських культур громадянином ОСОБА_3 на території Новокаїрської сільської ради з 2007 року на площу 46,80 га згідно договорів оренди земельних ділянок з громадянами. Вказане підтверджується також і письмовими свідченнями громадян орендодавців, відсутність заборгованості по орендній платі цим особам, відсутність будь-яких штрафних санкцій з боку податкової інспекції та Держсільгоспінспекції.
Наявні в матеріалах справи документальні дані підтверджують навчання ОСОБА_3 на даний час в Каховському агротехнічному коледжу.
Господарським судом підставно визнано надану відповідачами доказову базу достатню для прийняття висновку про наявність у ОСОБА_3 стажу роботи, як досвіду для організації і ведення фермерського господарства, а у Головного Управління Держземагенства, як розпорядника земель сільськогосподарського призначення в Херсонській області - правових підстав для надання землі в оренду для створення фермерського господарства оспорюваними наказами.
Господарським судом також підставно вказано на те, що позов став можливим через неправильне тлумачення і помилкове розуміння позивачем об'єму прав громадян, які визначені Законом України "Про фермерське господарство", оскільки норми цього закону не містять будь-яких заборон щодо надання земельної ділянки громадянам України. Відсутність затвердженого КМ України переліку документів, які підтверджують досвід роботи в сільському господарстві, не є підставою призупинення процедури створення фермерських господарств.
Основна мета Закону України "Про фермерські господарства" є спрямування дій на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її перероблення та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.
Апеляційна інстанція вважає, висновок господарського суду про те, що дії і рішення відповідача-1 відповідають нормам закону та конституційному припису верховенства права, не порушують інтересів держави, правовим, обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи.
Рішення господарського суду базується на повному з'ясуванні всіх обставин справи, яким дана належна юридична оцінка. Висновки суду ґрунтуються на правильному застосуванні норм чинного законодавства.
Твердження скаржника про порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права не відповідають матеріалам справи, а зводяться до тлумачення норм права на свою користь і не спростовують викладених в судовому рішенні мотивованих висновків.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Апеляційну скаргу Заступника прокурора Херсонської області залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 15.05.2014 року у справі №923/495/14 - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст складено та підписано 07.08.2014 року.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Суддя С.В. Таран
Суддя Т.Я. Гладишева