ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 липня 2014 року 08:44 № 826/7498/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» доГоловного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (відповідач-1) Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (відповідач-2)прозобов'язання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» (надалі - позивач або ТОВ «Епіцентр К») з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (надалі - відповідач-1 або ГУ Державної казначейської служби України у м. Києві), Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (надалі - відповідач-2) про зобов'язання ГУ Державної казначейської служби України в м. Києві та Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників повернути ТОВ «Епіцентр К» суму коштів, що були помилково сплачені на рахунок 33219896700205 - отримувач УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва (банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві) на користь власника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» у розмірі 41 645,75 грн. (з урахуванням уточненої позовної заяви від 20.06.2014 року).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні на 15.07.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивач зазначив, що за результатами звернень ТОВ «Епіцентр К» до відповідачів про повернення помилково сплачених коштів отримав необґрунтовані відмови у поверненні останніх.
У судове засідання 15.07.2014 року з'явилися представники позивача, які заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що відповідно до положень ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, наявними у матеріалах справи.
При цьому, від представників відповідачів через канцелярію суду надійшли письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що останні відмовляючи у задоволенні заяв позивача про повернення помилково сплачених коштів, діяли у межах та на підставі наданих їм повноважень.
Крім того, від представника відповідача-2 через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача-2. Відповідач-1 про причини неявки у судове засідання суду не повідомляли, заяв та клопотань про відкладення судового засідання або про розгляд справи за відсутності його представника не подавав.
Суд у судовому засіданні 15.07.2014 року на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття належним чином повідомлених відповідачів та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Епіцентр К» перераховано на р/р №33219896700205, отримувач УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, код 38012871, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві грошові кошти у загальному розмірі 41 645,75 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями платіжних доручень та випискою з банківського рахунку позивача.
Зазначаючи про помилковість перерахування вказаних вище грошових коштів на р/р №33219896700205, ТОВ «Епіцентр К» звернулося до відповідачів із заявами з метою повернення останніх, як помилково сплачених, за результатами розгляду яких Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби листом від 27.11.2012 року №15025/10/20-268, від 11.03.2013 року №6007/10/20-245 та Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників листом від 27.12.2013 року №14652/10/20-337 позивача повідомлено, що платежі за кодом бюджетної класифікації 22011800 «Плата за ліцензії та сертифікати, що сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності» не закріплено за Державною податковою службою. При цьому, ГУ Державної казначейської служби України у м. Києві листом від 14.03.2013 року №06-08/1015-3231 зазначило, що рахунок №33219896700205 відкрито за кодом класифікації доходів бюджету 22011800 «Плата за ліцензії та сертифікати, що сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності», символом звітності 896 для сплати ліцензіатами плати за ліцензії та сертифікати, з огляду на що позивачу запропоновано звернутися до органу ліцензування - органу виконавчої влади, визначеного Кабінетом Міністрів України, уповноважено законом державного колегіального органу, спеціально уповноваженого виконавчого органу рад для ліцензування певних видів господарської діяльності.
Вважаючи таку відмову у повернені, за твердженнями представника позивача, помилкового сплачених грошових коштів необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, яким визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства, є Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 року №2456-VI, приписами ч. 2 ст. 45 якого передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Таким органом у відповідності до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011 (надалі - Положення №460/2011), є Державна казначейська служба України, яка здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення) (п. 7 Положення №460/2011).
Станом на момент звернення позивача з вищезазначеними заявами про повернення помилково сплачених коштів питання щодо визначення процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії (далі - платежі), було врегульовано положеннями Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року №226, який втратив чинність 15.10.2013 року (надалі - Порядок №226).
У відповідності до п. 5 Порядку №226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Державного казначейства України, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ, реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), адреси та номера контактного телефону, суми платежу, що підлягає поверненню, способу перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів або готівкою шляхом оформлення чека чи поштовим переказом на адресу, визначену в цій заяві.
При поверненні коштів готівкою платник може в заяві визначити довірену особу для отримання коштів. У такому випадку до заяви платника додається копія довіреності на отримання коштів довіреною особою, завірена в установленому порядку, та копія паспорта довіреної особи.
Разом з тим, станом на момент розгляду справи судом діє Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787 (надалі - Порядок №787).
Згідно п. 5 Порядок №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
При поверненні коштів готівкою платник може в заяві визначити довірену особу для отримання коштів. У такому разі до заяви платника про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання належних йому коштів довіреною особою, засвідчена згідно із вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.
З аналізу наведених вище правових норм Порядків №226 та №787 вбачається, що підставою для повернення помилково зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Натомість, як вбачається з наявних у матеріалах справи копій платіжних доручень та виписки з банківського рахунку позивача, грошові кошти у сумі 41 645,75 грн. перераховано на р/р №33219896700205, отримувач УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, код 38012871, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві.
За твердженнями відповідача-1, що не заперечувалося позивачем, р/р №33219896700205 відкрито за кодом класифікації доходів бюджету 22011800 «Плата за ліцензії та сертифікати, що сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності».
В свою чергу, згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» від 16.02.2011 року №106 (надалі - Постанова №106), постановлено встановити, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (далі - перелік), згідно з додатком.
У відповідності до додатку до Постанови №106, яким встановлено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22011800 віднесено до повноважень Центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування, які є відповідальними за надання адміністративних послуг та/або до сфери управління яких належать підприємства, установи і організації, що відповідно до закону мають повноваження з надання платних адміністративних послуг, з огляду на що вбачається, що контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22011800, куди надійшли грошові кошти ТОВ «Епіцентр К», не відноситься до відання Міжрегіонального головного управління мін доходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, як податкового органу.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається, а сторонами не доведено, що позивач звертався із заявою до відповідного Центрального органу виконавчої влади, державного колегіального органу, місцевих держадміністрації та органів місцевого самоврядування, які є відповідальними за надання адміністративних послуг та/або до сфери управління яких належать підприємства, установи і організації, що відповідно до закону мають повноваження з надання платних адміністративних послуг, які у відповідності з положеннями Постанови №106 здійснюють контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22011800, а останній, в свою чергу, звертався (чи не звертався) з поданням до органу Казначейства.
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання представника позивача на порушення відповідачами положень Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 року №974/1597/499, оскільки станом на момент розгляду даної справи, предметом якої виступає зобов'язання вчинити певні дії, вказаний Порядок втратив чинність.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання ГУ Державної казначейської служби України в м. Києві та Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників повернути ТОВ «Епіцентр К» суму коштів, що були помилково сплачені на рахунок 33219896700205 - отримувач УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва (банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві) на користь власника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» у розмірі 41 645,75 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а, відтак, такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок