Постанова № 40089090, 21.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.07.2014
Номер справи
826/8737/14
Номер документу
40089090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 липня 2014 року 16:12 № 826/8737/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді: Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Бабич Г.Ю., за участі представника позивача Коршун Т.О., відповідача Мосунов Ю.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інкомтех - Проект»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві

про визнання протиправними дії та скасування наказу №244 від 15.05.2014р.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інкомтех - Проект» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів та зборів у м. Києві від 15.05.2014 р. № 244 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки TOB «ІНКОМТЕХ- ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 32830287);

визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів та зборів у м. Києві щодо виконання наказу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів та зборів у м. Києві від 15.05.2014р. № 244, зокрема проведення документальної позапланової невиїзної перевірки TOB «ІНКОМТЕХ- ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 32830287), про що складено акт від 21.05.2014 р. № 1270/26-59-22-02/32830287.

Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача щодо прийняття наказу та проведення перевірки є протиправними, оскільки позивач належним чином виконав вимоги, викладені в письмовому запиті контролюючого органу, надавши документи та пояснення.

Відповідач не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити у задоволені позову з підстав викладених в письмових запереченнях проти позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Наказом начальника Державної податкової інспекції у Шевченківському районі служби Головного управління Міндоходів у м. Києві №244 від 15.05.2014р., «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» було вирішено провести невиїзну позапланову документальну перевірку ТОВ «Інкомтех - Проект» (код ЄДРПОУ 32830287) з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо формування податкового кредиту при взаєморозрахунках з ТОВ «ВЕРБЕНА-Н» (код ЄДРПОУ 38150277) протягом січня 2014 року на 2 робочих дні з 19.05.2014р.

Підставою для видання оспорюваного наказу зазначено пп. 75.1.2 п. 75.l ст.75, п.п. 78.1.1 п.78.1 ст.78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України.

В процесі судового розгляду встановлено, що відповідачем направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення про початок позапланової невиїзної документальної перевірки від 15.05.2014р. №103/26-59-22-02 та копію наказу №984 від 19.03.2014р.

Також в ході судового розгляду встановлено, що позивачем був отриманий письмовий запит №2631/10/22-02 від 27.03.2014р. про надання інформації та її документального підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово - господарські відносини, вид обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах ТОВ «Інкомтех - Проект» по взаємовідносинам з ТОВ «ВЕРБЕНА-Н» (код ЄДРПОУ 38150277) за період з 01.01.2014 по 31.01.2014.

З огляду на те, що матеріали справи містять відповідь позивача на даний запит, датовану 08.04.2014р., в якій прямо зазначено про отримання запиту №2631/10/22-02 від 27.03.2014р., суд вважає доведеною обставину своєчасного отримання даного запиту позивачем.

На вищевказаний письмовий запит податкової служби, позивачем направлено листом №23 від 08.04.2014р., пояснення та надані копії документів.

Підпунктом 1 пункту 1 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, у тому випадку, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Суд доходить висновків, що вищезазначена правова норма встановлює обмеження щодо дати проведення перевірки лише щодо найближчої його дати («…протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту»), тобто обумовлює строк, протягом якого платник податку може вчинити певні дії та уникнути перевірки, проте, не встановлює обмеження щодо максимального строку для проведення перевірки після такого отримання.

При цьому, видання наказу щодо проведення перевірки судом не вбачається дією суб'єкта владних повноважень, яка здійснюється для реалізації прав особи, і щодо якої одним з критеріїв перевірки, встановлених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є вчинення дії своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що видання такого наказу є дією щодо реалізації владних повноважень, наданих відповідачу. Збільшення строку між граничною датою надання документів (підстави для видання наказу) та його фактичним виданням об'єктивно діє на користь позивача, з урахуванням граничних строків донарахування податків та їх можливого закінчення.

Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розпис копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

При цьому, вищезазначений Кодекс не містить вимог щодо змісту наказу про призначення перевірки, та обов'язковості зазначення у ньому певних обставин, у зв'язку з чим судом вбачається правомірним видання оспорюваного наказу.

На підставі наказу № 244 від 15.05.2014р. відповідачем проведено перевірку та складено Акт №1270/26-59-22-02/32830287 від 21.05.2014 року.

Згідно з пунктом 2 статті 79 Податкового кодексу України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Суд вважає, що даною правовою нормою визначено дві передумови, за яких може бути проведена документальна позапланова невиїзна перевірка - надіслання документів рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення. При цьому, вказана норма не містить обумовлення можливості проведення перевірки саме врученням рекомендованого листа, натомість встановлює його направлення.

Оскільки надіслання наказу та повідомлення підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що відповідачем правомірно проведено перевірку, оскільки на момент її проведення передбачені п. 2 ст. 79 ПК України документи було надіслано.

Крім того, відносно позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перевірки, суд відзначає наступне.

Вчинення зазначених дій прямо передбачено нормами Податкового кодексу України, та було здійснено відповідачем на підставі чинного на момент перевірки наказу про призначення перевірки .

В процесі судового розгляду позивачем не надано жодних доказів вчинення будь - яких дій, якими б порушувався встановлений порядок проведення перевірки.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Зазначений принцип полягає у захисті порушеного права від порушення, що вже відбулося, тобто в наявності матеріально - правового інтересу позивача відносно дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.

Виключення з такої передумови для оскарження рішень (дій, бездіяльності), як наявність порушеного права, нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачена для справ щодо оскарження нормативно - правових актів, які можуть оскаржувати ті особи, щодо яких можливе застосування акту.

Згідно з абз. 1 п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Відповідно до змісту п. 3 р. I Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 984 від 22.12.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за № 34/18772 (далі - Порядок оформлення результатів перевірок), результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка. Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Крім того, судом встановлено, що перевірку, призначену оспорюваним наказом, вже проведено. Отже, право позивача не може бути відновлено скасуванням наказу, тому суд доходить висновків, що позивачем невірно обрано засіб захисту порушеного права.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян