Справа 317/2671/14-ц
№/п 2/317/1235/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2014 року Запорізький районний суд Запорізької області
у складі : головуючого - судді Яркіної С.В.
при секретарі - Пономарчук О.В.
за участю представника позивача - Тарасенко О.Л.
розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги.
Позивач зазначив, що ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до 3-х років від 21.03.2013 р.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р. ОСОБА_2 на підставі рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 02.04.2013 р. на період з 01.03.2013 р. по 31.08.2013 р. призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років як працюючим жінкам, з урахуванням доходів - в розмірі 685,75 грн., з 01.03.2013 р. по 19.04.2014 р. додатково призначено допомогу в розмірі 130,00 грн. щомісячно.
Відповідно до п. 23 Порядку, якщо непрацююча особа, яка отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які випливають на розмір виплати державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
У вересні 2013 р. на адресу управління надійшов наказ № 181-К з місця роботи відповідача ТОВ «Золотий екватор» від 18.04.2013 р., в якому зазначено, що ОСОБА_2 прийнято за основним місцем роботи на посаду оператора заправних станцій в структурний підрозділ «Автозаправна станція № 14 «Зачиняєва» 19.04.2013 р. з окладом згідно з штатним розписом з терміном випробовування 1 місяць.
Про даний факт відповідач своєчасно не повідомила управління, чим порушила вимоги діючого законодавства України (обов'язок повідомляти органи, що призначають і виплачують допомогу, про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги).
Після виявленого порушення, надання соціальної допомоги припинено та був здійснений перерахунок - сума переплати склала 3 719,30 грн.
На теперішній час, сума надмірно виплаченої допомоги не сплачена, у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, надала суду заяву, в якій зазначила, що у зв'язку з тим, що відповідачка частково повернула суму надміру виплаченої соціальної допомоги в розмірі 600 грн. просить зменшити розмір позовних вимог та стягнути з ОСОБА_2 на користь управління надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 3 119,30 грн. та просить розглядати справу без її участі.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву в якій позовні вимоги визнає, просить суд розглядати справу без її участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення допомоги по догляду за дитиною до 3-х років від 21.03.2013 р. й призначена допомога на період з 01.03.2013 р. по 31.08.2013 р. в розмірі 685,75 грн. та з 01.03.2013 р. по 19.04.2014 р. в розмірі 130,00 грн. щомісячно.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які випливають на розмір виплати державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
У вересні 2013 р. на адресу управління надійшов наказ № 181-К з місця роботи відповідача ТОВ «Золотий екватор» від 18.04.2013 р., в якому зазначено, що ОСОБА_2 прийнято за основним місцем роботи на посаду оператора заправних станцій в структурний підрозділ «Автозаправна станція № 14 «Зачиняєва» 19.04.2013 р. з окладом згідно з штатним розписом з терміном випробовування 1 місяць.
Про даний факт відповідач своєчасно не повідомила управління, чим порушила вимоги діючого законодавства України (обов'язок повідомляти органи, що призначають і виплачують допомогу, про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги).
Після виявленого порушення, надання соціальної допомоги припинено та був здійснений перерахунок - сума переплати склала 3 719,30 грн.
У добровільному порядку ОСОБА_2 сплачено тільки 600 грн. надмірної виплати, хоча відповідачка надавала заяву про зобов'язання сплатити зазначену переплату повністю.
Наведені факти свідчать про порушення відповідачем вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р., перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для надання державної допомоги сім'ям з дітьми та не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 58 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність позивачем своїх позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 10, 11, 60, 208-215, 218, 224-233 ЦПК України, ст.ст. 16, 45, 257, 261, 387 ЦК України,суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 3 119 (три тисячі сто дев'ятнадцять грн..) 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави УДКСУ у Запорізькому районі Запорізької області, 69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 37, номер рахунку 31214206700122, банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025393 судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя С.В. Яркіна