Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко О.Ф.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2014 року справа №239/332/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Хановоъ Р.Ф., Білак С.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області на постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 17 червня 2014 р. у справі № 239/332/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Новогродівка Донецької області щодо вилучення зі складу середньомісячної заробітної плати при обчислення розміру пенсії державного службовця індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувалися страхові внески на державне пенсійне страхування;
- скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Новогродівка Донецької області № 75 від 14.04.2014 року про відмову в перерахунку пенсії щодо не включення в заробіток при обчисленні пенсії фактично виплачуваної щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які передбачені чинним законодавством;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% згідно довідки про складові заробітної плати № 11-31/49-01-02 включивши у повному обсязі, а саме - виплату пенсії з урахуванням щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії та її перерахунку відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Новогродівського міського суду Донецької області від 17 червня 2014 р. у справі № 239/332/14-а позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області щодо вилучення зі складу середньомісячної заробітної плати ОСОБА_2 при обчислення розміру пенсії державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на державне пенсійне страхування.
Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області № 75 від 14.04.2014 р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Новгродівка Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Вказує, що з 01.11.2011 року до ст. 37 Закону України "Про державну службу" внесено зміни Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно п. 2 частини 1 статті 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та з 31.12.2003 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
09.04.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням сум, які не були враховані при виході на пенсію, надавши довідку від 08.04.2014 року № 11-31/49-01-2 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, за період з 01.05.2004 року по 30.04.2006 року, видану Новогродівською міською радою, в якій враховано розміри матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівка Донецької області № 75 від 14.04.2014 року ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на ст. 37 Закону України "Про державну службу", оскільки індексація та матеріальні допомоги не є складовими заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Згідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гаранті: компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5. зареєстрованої Міністерством юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер. Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці. Відповідно до вказаних нормативних актів надбавка є складовою частиною винагороди, яка є додатковою заробітною платою, тобто стосовно поняття заробітної плати, визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу» є іншою надбавкою.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Позивачі на момент звільнення отримувала відповідну надбавку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва тю справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 р.- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плати (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212, входять до системи оплати праці державного службовця, та повинні бути враховані при призначені пенсії позивачки.
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги, щодо не врахування при обчисленні пенсії інших виплат отриманих позивачем в період роботи, оскільки чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати на які нараховано і сплачено страхові внески. При цьому слід врахувати, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші виплати з яких були сплачені страхові внески належать до додаткових видів грошовою забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі виплати під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він отримував фактично на день звільнення, в тому числі, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 17 червня 2014 р. у справі № 239/332/14-а - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
Р.Ф. Ханова
С.В. Білак