Постанова № 40081697, 10.07.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
804/2468/14
Номер документу
40081697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 р. справа № 804/2468/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Пешехонової О.В.

за участі представників сторін:

позивача Абрамова В.В.

відповідача Васюченко М.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Лоренц» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000811501 від 29.10.2013 р., -

в с т а н о в и в:

11 лютого 2014 року Фермерське господарство «Лоренц» (далі - ФГ «Лоренц») звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Верхньодніпровська ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області) № 0000811501 від 29.10.2013 р. про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 445 901 грн. 05 коп., в тому числі за основним зобов'язанням - 353 720 грн., за штрафними санкціями - 92 181 грн. 05 коп.

В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням позовної заяви в редакції від 04.03.2014 р., позивач зазначив, що відповідно до п. 56.9 ст. 56 ПК України, у зв'язку з пропуском податковим органом строку, передбаченого законом для прийняття мотивованого рішення за скаргою платника податків на винесене податкове повідомлення-рішення (про що, на його думку, свідчить факт отримання ним у відповідь на свою скаргу від 11.11.2013 р. рішення податкового органу лише 03.02.2014 р.), первинна скарга позивача вважається повністю задоволеною. Також, позивач посилається на те, що під час проведення перевірки податковим органом не відбиралися будь-які пояснення від голови ФГ «Лоренц», а сам акт перевірки отримано останнім разом з податковим повідомленням-рішенням, що є порушенням ст. 17 Податкового кодексу України. Крім того, періодом, який охоплювався перевіркою, є період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р., в той час, коли на стор. 4 акту наводяться відомості щодо обсягів доходів ФГ «Лоренц» в тому числі за 2009 рік, що призвело до неправильного нарахування сум податку, а також не врахування податковим органом витрат позивача при проведенні господарської діяльності. Посилаючись на зазначені обставини у їх сукупності, позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000811501 від 29.10.2013 р. у повному обсязі (а.с. 33-36).

В судовому засіданні 10.07.2014 р. представник позивача за довіреністю Абрамов В.В. позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача за довіреністю Васюченко М.Є. проти задоволення адміністративного позову заперечив, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях на позовну заяву. Зокрема, відповідач зазначив, що відповідно до даних проведеної перевірки, загальна сума від здійснення операцій ФГ «Лоренц» з постачання товарів/послуг, що підлягає оподаткуванню згідно з Законом України «Про податок на додану вартість», розділом V Податкового кодексу України, за період з 01.01.2012 р. по 31.07.2013 р. становить 1 901 517,67 грн., в тому числі: за 2009 рік - 305 600 грн., за 2010 рік - 431 198,68 грн., за 2011 рік - 610 818,99 грн., за 2012 рік - 858 900 грн. У зв'язку з тим, що встановлена сума за вказаний період сукупно за 12 місяців кожного року перевищила 300 000 грн., і перше таке перевищення припадає на грудень 2009 року, позивач підлягав обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість, та повинен був подати відповідну заяву у січні 2010 року . Проте, в порушення вимог п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, абз. а) п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», п.181.1 ст.181, п.183.1 ст.183, п.183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, ФГ «Лоренц» не подано до органу державної податкової служби за своїм місцем знаходження відповідну заяву щодо реєстрації його платником ПДВ. У зв'язку з цим, за результатами перевірки повноти декларування податку на додану вартість, ФГ «Лоренц» донараховано податок на додану вартість за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. в сумі 353 720 грн. (20% від встановленої перевіркою бази оподаткування за вказаний період), а також штрафні санкції в сумі 92 181 грн. 05 коп., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0000811501 від 29.10.2013 р. (а.с. 54-56).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Фермерське господарство «Лоренц» 16.02.2007 р. зареєстровано Верхньодніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області (а.с.7), та перебуває на податковому обліку у Верхньодніпровській ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області.

У період з 04.10.2013 р. по 10.10.2013 р., відповідно до наказу в.о.начальника Верхньодніпровської ОДПІ № 210 від 04.10.2013 р. (а.с. 87), програми документальної невиїзної перевірки ФГ «Лоренц» з питань своєчасності подання реєстраційної заяви платника податку на додану вартість, повноти обчислення, перерахування до бюджету податку на додану вартість за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. (а.с. 88), службовими особами Верхньодніпровської ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ФГ «Лоренц» з питань своєчасності подання реєстраційної заяви платника ПДВ, та правильності формування податкових зобов'язань з ПДВ за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р., за результатами якої складено акт № 404/150/34471841 від 17.10.2013 р. (а.с. 91-104).

Копію наказу про проведення перевірки вручено особисто голові Фермерського господарства «Лоренц» Льоринець О.Ф. під підпис 04.10.2013 р. (а.с. 87).

Перевіркою встановлено порушення платником податків вимог п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, абз. а) п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР, ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п.п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, що призвело до заниження ним ПДВ на загальну суму 380 304 грн., у тому числі по періодах: за січень 2010 р. - на 302 грн.; за березень 2010 р. - на 500 грн.; за травень 2010 р. - на 1 577 грн.; за червень 2010 р. - на 4 800 грн.; за серпень 2010 р. - на 3 091 грн.; за вересень 2010 р. - на 16 314 грн.; за жовтень 2010 р. - на 23 903 грн.; за листопад 2010 р. - на 27 639 грн.; за грудень 2010 р. - на 8 235 грн.; за червень 2011 р. - на 3 360 грн.; за липень 2011р. - на 13 000 грн.; за серпень 2011 р. - на 6 401 грн.; за вересень 2011 р. - на 8 319 грн.; за жовтень 2011 р. - на 58 932 грн.; за листопад 2011 р. - на 26 265 грн.; за грудень 2011 р. - на 5 887 грн.; за вересень 2012 р. - на 55 991 грн.; за жовтень 2012 р. - на 73 697 грн.; за листопад 2012 р. - на 20 400 грн.; за грудень 2012 р. - на 21 692 грн. (а.с. 101-102).

Зокрема, на підставі поданих платником податків податкових розрахунків фіксованого сільськогосподарського податку за 2010-2011 р.р., розрахунків питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за 2009 та 2010 р.р., податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку за 2012 та 2013 р.р., розрахунків частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2011, 2012 р.р., копій статистичної звітності та бухгалтерських документів (чеків, накладних, договорів, розрахункових документів, та інших), встановлено, що загальна сума доходу, отримана ФГ «Лоренц» від здійснених операцій з реалізації товарів, робіт та послуг за дванадцять послідовних звітних (податкових) періодів сукупно (включаючи поточний), складає 1 901 517,67 грн. (а.с. 98-101).

Отже, загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів, що підлягають оподаткуванню згідно з Законом України «Про податок на додану вартість» та розділом V Податкового кодексу України, за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. складає 1 901 517,67 грн.

При цьому, за даними фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва форми № 2-м «Звіт про фінансові результати» за 2010 рік, сума отриманого ФГ «Лоренц» доходу за 2009 рік без урахування ПДВ складає 305,6 тис. грн. Період перевищення граничного обсягу виручки в розмірі 300 000 грн. припадає на грудень 2009 року.

За викладених обставин, відповідно до п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст. 2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, абз. а) п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», чинний до 01.01.2011 р., та п.181.1 ст.181, п.183.1 ст.183, п.183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, ФГ «Лоренц» підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість та зобов'язане було подати реєстраційну заяву платника податку на додану вартість у січні 2010 року.

Проте, всупереч зазначеним нормам закону, ФГ «Лоренц» не подало до органу державної податкової служби за своїм місцем знаходження відповідну заяву щодо реєстрації платником ПДВ або щодо реєстрації платника спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства згідно ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» та ст. 209 Податкового кодексу України, та продовжувало отримувати кошти, які є об'єктом оподаткування податком на додану вартість. Так, всього за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. зазначена сума коштів становить 1 901 517,67 грн., у тому числі: за 2010 рік - 431 198,68 грн., за 2011 рік - 610 818,99 грн., за 2012 рік - 858 900 грн.

Відповідно до п. 10.1, п. 10.2 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість», та п. 183.10 ст. 183 Податкового кодексу України, платник податків, який підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ та не подав до органу державної податкової служби реєстраційну заяву для реєстрації платником ПДВ, несе відповідальність за не нарахування та несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Враховуючи викладене, податковим органом зроблено висновок про заниження ФГ «Лоренц» суми ПДВ на 380 304 грн., виходячи із загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів, що підлягають оподаткуванню згідно з Законом України «Про податок на додану вартість» та розділом V Податкового кодексу України, за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. у розмірі 1 901 517,67 грн.

Окрім цього, перевіркою встановлено порушення платником податків абз. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний до 01.01.2011 р.), та п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме, неподання податкової звітності з ПДВ за період з лютого 2010 року, з урахуванням обсягів постачання товарів, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу України січня 2010 року, по липень 2013 року.

Акт перевірки направлено платнику податків поштою 17.10.2013 р., та отримано ним 29.10.2013 р. (а.с. 105-106), що позивачем не заперечується.

На підставі висновків акту перевірки, Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0000811501 від 29.10.2013 р. про визначення фермерському господарству «Лоренц» суми грошового зобов'язання в розмірі 445 901 грн. 05 коп., в тому числі: за платежем податок на додану вартість - 353 720 грн., за штрафними санкціями - 92 181 грн. 05 коп.

Не погодившись з результатами перевірки, а також прийнятим податковим повідомленням-рішенням, ФГ «Лоренц» звернулось до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області зі скаргою, яка датована 06.11.2013 р., та отримана податковим органом 11.11.2013 р. за вх. № 4726/10/с (а.с.57).

Рішенням ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 18.11.2013 р. № 3962/10/04-36-10-04-09 термін розгляду даної скарги продовжено по 27.12.2013 р. (а.с.72).

Зазначене рішення 18.11.2013 р. направлено ФГ «Лоренц» поштою з повідомленням про вручення за адресою реєстрації юридичної особи, а саме: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Дедишко, 1, проте, відповідно до наданих відповідачем копій поштових документів (оригінали яких були досліджені в судовому засіданні), вказане поштове відправлення було повернуто із зазначенням на конверті про неможливість його вручення через відсутність адресата за вказаною адресою (а.с.73).

За результатами розгляду первинної скарги ФГ «Лоренц», рішенням ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 27.12.2013 р. № 4868/10/04-36-10-08-09, податкове повідомлення-рішення Верхньодніпровської ОДПІ № 0000811501 від 29.10.2013 р. залишено без змін (а.с.74-75).

Вказане рішення податкового органу 27.12.2013 р. було направлено ФГ «Лоренц» поштою з повідомленням про вручення за адресою місцезнаходження юридичної особи: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Дедишко,1, проте, зазначене поштове відправлення також було повернуто через відсутність адресата за вказаною адресою (а.с.76).

20.01.2014 р. ФГ «Лоренц» звернулось до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області із заявою (вх. № 683/10 від 22.01.2014 р.) про неотримання відповіді на свою первинну скаргу (а.с.19).

03.02.2014 р. Головне управління Міндоходів у Дніпропетровській області листом за вих. № 596/10/04-36-10-08-09 повідомило ФГ «Лоренц» про результати розгляду первинної скарги на податкове повідомлення-рішення, а також про неможливість вручення прийнятого податковим органом рішення у зв'язку з відсутністю адресата за адресою його реєстрації, що, у відповідності до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України та п. 15 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.11.2012 р. № 1203, вважається отриманням рішення про розгляд скарги (а.с.77).

Отримавши разом з листом податкового органу від 03.02.2014 р. і копію рішення про результати розгляду скарги від 27.12.2013 р. № 4868/10/04-36-10-08-09, що підтверджується розпискою директора Льоринець Ф.А. (а.с. 77), 11.02.2014 р. ФГ «Лоренц» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.

Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з тогляду на наступне.

Щодо доводів позивача стосовно пропуску податковим органом строку, передбаченого для прийняття мотивованого рішення за результатами розгляду скарги платника податків на податкове повідомлення-рішення.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ФГ «Лоренц» зареєстровано за адресою: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Дедишко, буд. 1 (а.с.7,8).

Цю ж адресу платник податків зазначав і у своїх скаргах та зверненнях до податкового органу (а.с. 17, 19), а також при зверненні до суду (а.с. 3).

Відповідно до наданих відповідачем поштових документів, саме за цією адресою платнику податків надсилалися рішення податкового органу про продовження терміну розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення, а також про результати розгляду первинної скарги ФГ «Лоренц», що свідчить про дотримання з боку відповідача вимог п. 56.8, п. 56.9 ст.56 Податкового кодексу України, відповідно до яких, податковий орган може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків не більше ніж на 60 днів з письмовим повідомленням такого платника до закінчення строку розгляду скарги, та надіслати вмотивоване рішення про результати розгляду скарги з повідомленням про його вручення платнику податків до закінчення продовжуваного строку.

У відповідності до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі, коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Аналогічні норми закріплені в п. 15 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.11.2012 р. № 1203.

Таким чином, за умови своєчасного направлення податковим органом на адресу державної реєстрації платника податків рішення про результати розгляду скарги, невручення вказаного поштового відправлення адресату в тому числі через його відсутність за юридичною адресою не свідчить про пропуск податковим органом строку, передбаченого законом для прийняття мотивованого рішення за скаргою платника податків, та не може бути підставою для визнання скарги платника податків задоволеною.

З цього приводу суд також зазначає, що зміна юридичної адреси позивача відбулася вже після звернення його до суду з даним позовом (а.с. 38), про що позивачем було повідомлено суд листом від 04.03.2014 р. (а.с. 32).

Стосовно висновків податкового органу по суті спору, суд зазначає наступне.

Пп. 2 п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України передбачено, що платником ПДВ є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Згідно п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Відповідно до п. 183.1, п. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

До вступу в дію Податкового кодексу України, порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулювався п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, абз. а) п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (зі змінами), та регламентувався Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. № 978 (зі змінами та доповненнями).

Під час розгляду справи встановлено, що основною діяльністю ФГ «Лоренц» є виробництво сільськогосподарської продукції, а саме, вирощування зернових та технічних культур.

За даними перевірки Верхньодніпровської ОДПІ та даними фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва (форма № 2-м «Звіт про фінансові результати»), обсяги доходів даного підприємства складають: за 2009 рік - 305,6 тис. грн.; за 2010 рік - 431,8 тис. грн.; за 2011 рік - 610,8 тис. грн.; за 2012 рік - 858,9 тис.грн.

Жодних заперечень з приводу зазначених висновків податкового органу позивачем у позовній заяві на їх спростування не наведено.

Таким чином, з грудня 2009 року по ФГ «Лоренц» загальна сума від здійснення операцій постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу, нарахована протягом 12 календарних місяців 2009 року, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість).

Отже, враховуючи норми п.2.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, абз. а) п.9.6 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, ФГ «Лоренц» з січня 2010 року мало звернутися до Верхньодніпровської ОДПІ за місцем своєї реєстрації із заявою про реєстрацію його платником ПДВ.

Пунктом 183.10 ст. 183 Податкового кодексу України передбачено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Отже, незважаючи на те, що ФГ «Лоренц» не звернулось до податкового органу із заявою про реєстрацію платником ПДВ, та, відповідно, не було зареєстровано платником ПДВ, зазначене підприємство має нести відповідальність за ненарахування та несплату зазначеного податку у період з 01.01.2010 року по 31.07.2013 року у встановленому законом порядку.

Так, п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість», ст. 193 Податкового кодексу України, з урахуванням п. 10 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість ставка податку становить 20 відсотків від бази оподаткування.

Згідно акту перевірки, сума від здійснених ФГ «Лоренц» операцій з реалізації товарів за період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. становить 1 901 517,67 грн. (а.с. 98-101).

При цьому, жодних обґрунтованих доводів щодо неправильності визначення податковим органом бази оподаткування за вказаний період у позовній заяві позивачем не наведено, так само, як і під час судового розгляду справи.

Враховуючи викладене, суд погоджується з висновком Верхньодніпровської ОДПІ щодо заниження ФГ «Лоренц» у період з 01.01.2010 р. по 31.07.2013 р. ПДВ на суму 380 304 грн. (20 відсотків від бази оподаткування).

При цьому, враховуючи вимоги п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, визначення сум податкових та грошових зобов'язань на підставі даного акту перевірки здійснено податковим органом за період з 01.09.2010 р. по 31.07.2013 р., в межах 1095 днів, передбачених законом для визначення грошових зобов'язань платника податків податковим органом (353 720 грн.).

Що стосується правомірності застосування до ФГ «Лоренц» штрафних (фінансових) санкцій згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, у разі, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, до платника податків застосовуються штраф у розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Враховуючи викладені вище обставини у їх сукупності, а також те, що жодних переконливих доводів на спростування встановлених під час проведення перевірки ФГ «Лоренц» порушень позивачем ні у позовній заяві, ні під час судового розгляду справи не наведено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000811501 від 29.10.2013 р.

У відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної або відхиленої частини вимоги.

Отже, виходячи з того, що позивачем при поданні вказаного позову до суду було сплачено 10 відсотків (487 грн. 20 коп.) від належної до сплати суми у розмірі 4 872 грн., з нього на користь Державного бюджету підлягає стягненню решта недоплаченого судового збору у розмірі 4 384 грн. 80 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову фермерського господарства «Лоренц» - відмовити.

Стягнути з Фермерського господарства «Лоренц» на користь державного бюджету решту суми судового збору, з урахуванням 10% розміру ставки судового збору, сплачених під час подання адміністративного позову, в розмірі 4 384 грн. 80 коп. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80 копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 15 липня 2014 року.

Суддя В.В. Чорна