ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2009 року справа №2а-2492/09/2370
10 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі судового засідання Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
прокурора ОСОБА_1
представника позивача Головної державної інспекції на автомобільному транспорті ОСОБА_2 - за довіреністю
представника відповідачаОСОБА_4 за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» від 03.07.92 р. №2355-ХІІ (далі - Закон) а саме відсутність схеми маршруту.
Прокурор та представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив залишити їх без задоволення. В заперечення позову зазначила, що відповідачем був укладений договір з приватним підприємством «Альфа-Експрес» на перевезення пасажирів на автобусному маршруті регулярних спеціальних перевезень «Черкаси-Вінниця» на підставі та за умовами, визначеними даним договором та паспортом маршруту, який є невід'ємною частиною договору. Вказаний паспорт маршруту містить схему маршруту, який розроблено перевізником - приватним підприємством «Альфа-Експрес» та погоджено з державтоінспекцією.
Суд, заслухавши пояснення та доводи прокурора, представників Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та відповідача, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.11.2008 року посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки було складено акт № 110064 з якого вбачається, що 12.11.2008 р. відповідач надавав послуги з перевезення пасажирів транспортним засобом марки «Мерседес» державний номер НОМЕР_1, без наявності схеми маршруту, чим були порушені вимоги статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову від 15.12.2008 р. № 057811, згідно з якою до позивача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн., передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону.
Відповідач в добровільному порядку суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. від 15.12.2008 р. № 057811 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів.
Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом № 888 від 14.12.2005 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом три частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок). Пунктом З цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті,та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до вимог статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344 від 05.04.2001 р. документами для автомобільного перевізника на підставі яких здійснюються перевезення пасажирів є: ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону до автомобільних перевізників застосовуються санкції, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо твердження представника відповідача про те, що останній скористався паспортом маршруту та, відповідно, схемою маршруту приватного підприємства «Альфа-Експрес» з яким у нього був заключений договір перевезення пасажирів на автобусному маршруті регулярних спеціальних перевезень «Черкаси-Вінниця» то суд зазначає наступне.
Виходячи з вимог статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник здійснює перевезення пасажирів на підставі оформлених на нього документів, перелік яких визначений цим Законом. Тому з огляду на викладене відповідач не мав права використовувати паспорт маршруту і, відповідно, схему маршруту іншої юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, а тому заперечення на позов в цій частині не може бути прийнятий судом до уваги та вплинути на його рішення.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України на стягнення 1700 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі викладеного, керуючись статей 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_2, у дохід державного бюджету 1700 (одну тис. сімсот) грн. фінансових санкцій, зарахувавши їх на р/р 31114106700002, код платежу 21081100 «адміністративні та інші санкції», одержувач УДК в м. Черкаси, код одержувача 22809222, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 1 червня 2009 року.