Постанова № 4007471, 09.06.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2009
Номер справи
2а-2392/09/2370
Номер документу
4007471
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 червня 2009 року Справа № 2а-2392/09/2370

11 год. 25 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Поповій Ю.Є.,

за участю:

представника позивача сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» ОСОБА_1 - за довіреністю,

представників відповідача державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що у зв'язку з наявністю помилок у податкових деклараціях за травень 2007 р. - березень 2008 р. ним, в листопаді 2008 р., були подані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за вказані періоди. Далі позивач зазначав, що в листопаді 2008 р. він подав податкову декларацію в якій, з урахуванням уточнюючих розрахунків, зазначив від'ємне значення суми податку на додану вартість за листопад 2008 р. в розмірі 240856 грн. та подав заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Позивач також зазначав, що за результатами перевірки відповідач 19.03.2009 р. прийняв податкові повідомлення-рішення якими відповідно, зменшено суму бюджетного відшкодування за 12 місяців 2008 р. на 240856 грн. та збільшено цю суму за травень 2007 р. - березень 2008 р. на 240856 грн. Вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення такими, що прийняті з порушенням чинного законодавства, представник позивача просив суд визнати їх протиправними та скасувати.

Відповідач проти позову заперечував та просив залишити його без задоволення. В заперечення позовних вимог зазначив, що позивач необґрунтовано завищив суму бюджетного відшкодування, оскільки фактична сплата податку відбулась в попередніх податкових періодах.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Сільськогосподарське приватне підприємство «РВД-АГРО» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності (ідентифікаційний код 32546820) та перебуває на обліку як платник податків в державній податковій інспекції у Черкаському районі Черкаської області.

З 17.07.2003 р. позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість.

01.01.2009 р. сільськогосподарське приватне підприємство «РВД-АГРО» зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (свідоцтво № 100191705).

Суд при вирішенні даного спору керується Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (далі - Закон № 168/97-ВР).

Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону № 168/97-ВР податковим періодом для подання податкових декларацій з податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі - Закон № 2181-III) податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

При заповнені позивачем податкових декларацій за період з травня 2007 р. по березень 2008 р., у зазначених звітних періодах не відображені суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню.

Пунктом 5.1 Закону № 2181-III передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Аналогічні норми викладені також у пункті 4.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.97 р. за № 250/2054.

Позивач відповідно до вимог законодавства в листопаді 2008 р. подав уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2007 р. - березень 2008 р.

Підпунктом 7.7.4. пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'яти основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

В грудні 2008 р. позивачем до ДПІ у Черкаському районі подано податкову декларацію в якій позивач зазначив, що бюджетному відшкодуванню за листопад 2008 р. підлягає 240856 грн.

Керуючись підпунктом 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

12.03.2009 р. ДПІ у Черкаському районі Черкаської області провела позапланову виїзну перевірку сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що декларувалась в період з травня по грудень 2007 р. та з січня по березень 2008 р.

Згідно з висновками, викладеними у акті перевірки, позивач занизив суми бюджетного відшкодування за період з травня 2007 р. по березень 2008 р. на загальну суму 240856 грн. при наявності фактичної її сплати у зазначених податкових періодах та завищив суму такого відшкодування за листопад 2008 р.

За результатами перевірок ДПІ у Черкаському районі прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000232301/0 від 19.03.2009 р. яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 240856 грн., а також податкове повідомлення-рішення № 0000222301/0 яким, відповідно, збільшено суму бюджетного відшкодування за 12 місяців 2008 р. на 240856 грн.

Пункт 1.6. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає податкове зобов'язання як загальну суму податку, одержану (нараховану) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом.

Відповідно до пункту 1.7. статті 1 Закону № 168/97-ВР податковий кредит, це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Пункт 1.8. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Підпунктом 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону № 168/97-ВР передбачено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Відповідно до підпункту 7.3.1. пункту 7.3. статті 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

За таких обставин суд вважає, що позов сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С.М. Гарань.

Повний текст постанови складений 15 червня 2009 року.