Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2014 р. Справа №818/1592/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кононенко Є.Є.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Гончаренко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Служби безпеки України в Сумській області,
третя особа - ОСОБА_4
про поновлення на роботі, стягнення оплати за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту -позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Сумській області (надалі по тексту - відповідач, УСБУ в Сумській області), третя особа - ОСОБА_4 (надалі по тексту -третя особа), в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ №206- о/с від 12.08.2019 року за п.п. «б» п.61 та п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини).
- поновити позивача на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що працював на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області. В день звільнення відносно позивача обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
17.03.2014 р. згідно ухвали Ковпаківського районного суду м. Суми звільнений із слідчого ізолятора.
Одразу ж після звільнення звернувся до відповідача про надання відомостей про підстави звільнення.
Згідно відповіді від 12.05.2014 р. вих. №68/Л-59/100, яку позивачем отримано 22.05.2014 р., його повідомлено, що звільнення відбулось 12.08.2009 р. на підставі наказу №206- о/с відповідно до п. п.»Б» п.61 та п. п. «Д» п. 62 (через сімейні обставини) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України.
Зазначений наказ позивач побачив вперше, оскільки про його існування не було повідомлено в установлений законом спосіб.
Таким чином, про порушення прав та законних інтересів під час звільнення позивачу стало відомо тільки 22.05.2014 р.
Позивач вважає оскаржуваний наказ незаконним з наступних підстав.
Так, 13.08.2009 р. о 01:00 год. заступник начальника Сумського СБУ Харитонов С.І. викликав його по мобільному телефону до Управління СБ, потім одразу ж доставив до Ковпаківського РВ УМВС України в м. Суми, де ознайомив з матеріалами перевірки про нібито вчинення ним злочину, застосувавши психічний вплив, залякування та інші незаконні заходи, наказав написати рапорт про звільнення, а потім передав позивача начальнику ВКР Богачову В.І., який разом з іншими правоохоронцями утримували його в районному відділі міліції, застосовували незаконні заходи з метою схилення до визнання вини в скоєнні злочину.
Крім цього, звільнення згідно наказу №206- о/с від 12.08.2009 року за п.п. «Б» п.61 та п.п. «Д» п. 62 (через сімейні обставини) здійснено у незаконний спосіб, оскільки 12.08.2009 р. позивач перебував на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області та рапорт про звільнення був написаний під тиском посадових осіб міліції та відповідного працівника СБУ, на всяк випадок та на час звільнення не існувало сімейних обставин, які б слугували підставою для звільнення.
Позивач вважає, що зазначений наказ відповідача суперечить п. 62 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 р. № 1262/2007, яким передбачено, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці Служби безпеки України звільняються з військової служби: через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Проте, в порушення вимог п. 7.4 Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ 14.10.2008 р. №772, відповідач не провів жодної бесіди із позивачем щодо залишення військової служби СБУ.
Таким чином, написаний рапорт позивачем був написаний за умови психологічного та фізичного тиску на позивача, та у той момент представник відповідача запевняв, що рапорт позивач пише на всяк випадок, і йому не буде даватися хід, натомість відбулося зворотне.
Пунктом 7.4. Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ 14.10.2008 N 772 (далі - Інструкція) передбачено, що військовослужбовцями, які звільняються за однією з підстав, передбачених пп."а"-"д", "з", "ї" п.62 Положення (1262/2007) та пп. "а"-"д", "и" п.63 Положення, перед звільненням із військової служби проводиться не менше двох індивідуальних бесід.
Бесіди перед звільненням проводяться: з особами рядового, сержантського і старшинського складу - прямими начальниками із числа осіб офіцерського складу; з особами офіцерського складу (крім вищого офіцерського складу) - безпосереднім начальником і начальником органу, підрозділу, закладу, установи чи його заступниками; а в департаментах Центрального управління - безпосереднім начальником і начальником від керівника структурного підрозділу зі статусом управління і вище або його заступником
Перша бесіда проводиться завчасно перед поданням до звільнення, під час якої роз'яснюються підстави і строки подання до звільнення, пільги та переваги з працевлаштування і матеріально-побутового забезпечення, надаються необхідні роз'яснення з інших питань, встановлюється підрозділ Центрального управління, регіональний орган Служби безпеки України чи військовий комісаріат для направлення військовослужбовця на військовий облік та місце його проживання після звільнення, з'ясовуються прохання військовослужбовця. При цьому з військовослужбовцем обговорюються питання перебування його в запасі, керівництвом органу, підрозділу, закладу, установи визначається вид запасу. З військовослужбовцями, які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі, перша бесіда проводиться під час оголошення їм рішення про неможливість залишення на військовій службі (абзац п'ятий пункту 1.4 цієї Інструкції).
Друга бесіда проводиться безпосереднім начальником перед надсиланням подання до звільнення, під час якої надаються відповіді на запитання і прохання, висловлені військовослужбовцем під час першої бесіди, уточнюються підстави звільнення з урахуванням висновку військово-лікарської комісії та інші питання, пов'язані зі звільненням.
Зміст проведених бесід відображається в листках бесід, що підписуються начальниками, які проводили бесіди, та військовослужбовцем, що звільняється. Листки бесід долучаються до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.
Проте, вищевказані бесіди, у зв'язку із звільненням позивача за п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини ) із позивачем не проводилось, що свідчить про порушення встановленого порядку звільнення військовослужбовців Служби безпеки України із лав СБУ.
Також, пунктом 7.15 Інструкції передбачено, що наказ про звільнення військовослужбовця у запас або у відставку оголошується йому особисто його прямим начальником. Виключення військовослужбовців, які звільнені з військової служби, зі списків особового складу проводиться на підставі відповідного наказу з урахуванням часу на здавання посади.
Діючи на порушення вищевказаної норми, позивачу не було оголошено наказу про звільнення у запас та не надано час для здавання посади.
Крім цього, звільнення здійснено на порушення вимог ст. 47 КЗпП України, оскільки позивачу не видано копії наказу про звільнення та трудової книжки.
З дня звільнення і до часу звернення до суду позивач не працював.
Таким чином, позивач приходить до висновку, що оскаржуваний наказ прийнятий з порушенням вимог Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ, а тому просить суд його скасувати та поновити на займаній посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в задоволенні позову просив відмовити.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.05.2006 року ОСОБА_1 згідно з контрактом про проходження військової служби у Службі безпеки України прийнятий на військову службу за контрактом строком на 5 років (а.с. 51-53).
12.08.2009 року наказом начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області №206-о/с прапорщика ОСОБА_1, молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування звільнено з військової служби у запас збройних сил України за п.п. «б» п.61 та п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини) (а.с. 14).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з протиправності оскаржуваного наказу, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про Службу безпеки України" систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України. Центральне управління Служби безпеки України, інші органи та установи, що входять у систему Служби безпеки України, є юридичними особами, мають печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі валютні.
За змістом ст. 19 Закону України "Про Службу безпеки України" визначено, що кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. Порядок обліку кадрів Служби безпеки України затверджується Головою Служби безпеки України.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Службу безпеки України» умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством.
Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року N 1262/2007 (далі - Положення) визначає порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, рядового, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов'язку в запасі та особливості проходження військової служби у воєнний час.
Згідно із п. 9 Положення контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Служба безпеки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Відповідно до п. 15 Положення дія контракту припиняється у день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця Служби безпеки України зі списків особового складу Служби безпеки України.
З матеріалів справи судом встановлено, що 12.08.2009 року наказом начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області №206- о/с прапорщика ОСОБА_1, молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування звільнено з військової служби у запас збройних сил України за п. п. «б» п.61 та п. п. «д» п. 62 (через сімейні обставини) (а.с. 14).
Згідно п. п. б) п. 61 Положення звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у запас Збройних Сил України: осіб рядового, сержантського і старшинського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування у запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час; осіб офіцерського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час, у разі недоцільності використання їх у запасі Служби безпеки України або на їх прохання.
Звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби здійснюється за підставами, передбаченими пунктами 62 і 63 цього Положення, як правило, без зарахування в розпорядження прямих начальників (командирів).
Рішення про звільнення з військової служби в запас або у відставку доводиться до відома військовослужбовців Служби безпеки України, як правило, не пізніше ніж за два місяці до подання про звільнення. Безпосередні та прямі начальники проводять з ними особисті бесіди.
Порядок звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби визначається Головою Служби безпеки України.
Відповідно до п.п. д) п. 62 Положення контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці Служби безпеки України звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
Згідно п. 7.4. Інструкції про організацію виконання положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, яка затверджена Наказом СБУ 14.10.2008 року № 772 (далі - Інструкція) передбачено, що військовослужбовцями, які звільняються за однією з підстав, передбачених пп."а"-"д", "з", "ї" п.62 Положення (1262/2007) та пп. "а"-"д", "и" п.63 Положення, перед звільненням із військової служби проводиться не менше двох індивідуальних бесід.
Бесіди перед звільненням проводяться: з особами рядового, сержантського і старшинського складу - прямими начальниками із числа осіб офіцерського складу; з особами офіцерського складу (крім вищого офіцерського складу) - безпосереднім начальником і начальником органу, підрозділу, закладу, установи чи його заступниками; а в департаментах Центрального управління - безпосереднім начальником і начальником від керівника структурного підрозділу зі статусом управління і вище або його заступником
Перша бесіда проводиться завчасно перед поданням до звільнення, під час якої роз'яснюються підстави і строки подання до звільнення, пільги та переваги з працевлаштування і матеріально-побутового забезпечення, надаються необхідні роз'яснення з інших питань, встановлюється підрозділ Центрального управління, регіональний орган Служби безпеки України чи військовий комісаріат для направлення військовослужбовця на військовий облік та місце його проживання після звільнення, з'ясовуються прохання військовослужбовця. При цьому з військовослужбовцем обговорюються питання перебування його в запасі, керівництвом органу, підрозділу, закладу, установи визначається вид запасу. З військовослужбовцями, які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі, перша бесіда проводиться під час оголошення їм рішення про неможливість залишення на військовій службі (абзац п'ятий пункту 1.4 цієї Інструкції).
Друга бесіда проводиться безпосереднім начальником перед надсиланням подання до звільнення, під час якої надаються відповіді на запитання і прохання, висловлені військовослужбовцем під час першої бесіди, уточнюються підстави звільнення з урахуванням висновку військово-лікарської комісії та інші питання, пов'язані зі звільненням.
Зміст проведених бесід відображається в листках бесід, що підписуються начальниками, які проводили бесіди, та військовослужбовцем, що звільняється. Листки бесід долучаються до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.
Проте, суд зазначає, що зазначені бесіди відповідачем із позивачем не проводилось, що свідчить про порушення встановленого порядку звільнення військовослужбовців Служби безпеки України із лав СБУ.
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, про обов'язковість проведення бесід при звільненні, проте підтвердив, що в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області відсутні документи які б підтверджували б факт проведення відповідних співбесід із позивачем. Крім того, представник відповідача зазначив, що в матеріалах особової справи відсутній, також рапорт на звільнення за власним бажанням ОСОБА_1
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Суд, відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд зазначає, що відповідачем не надано жодних аргументованих пояснень та належних доказів правомірності прийнятого наказу.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач, звільняючи із займаної посади ОСОБА_1, вийшов за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України, а тому, вважає, що вимоги ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_4 про поновлення на роботі підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_4 про поновлення на роботі, стягнення оплати за час вимушеного прогулу - задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати наказ начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області №206- о/с від 12.08.2019 року про звільнення з військової служби у запас збройних силу України прапорщика ОСОБА_1, молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування, за п.п. «б» п.61 та п.п. «д» п. 62 (через сімейні обставини).
Поновити ОСОБА_1 на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області з 13.08.2009 року.
Допустити негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді молодшого оперуповноваженого сектору візуального спостереження відділу оперативного документування Управління СБ України в Сумській області.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови складено 04.08.2014 року.