ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/1957/14
07 серпня 2014 року 15год. 10хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. за участю секретаря судового засідання Демчук І.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Лиховенко В.В.
відповідача: представник Стах Р.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариства "Західний торгово - промисловий дім"
доДубенської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про скасування податкового повідомлення - рішення , - ВСТАНОВИВ :
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Західний торгово - промисловий дім" (далі - ПАТ "Західний торгово - промисловий дім") звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Дубенської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - Дубенська ОДПІ) про скасування податкового повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні позовній заяві, зокрема пояснив суду, що податок на прибуток та авансовий платіж з податку на прибуток є одним видом податку, а тому Дубенська ОДПІ посилаючись на пункт 87.1 статі 87 Податкового кодексу України повинна була самостійно, без заяви позивача зарахувати надміру сплачені авансові платежі в рахунок платежу з податку на прибуток. Зазначив, що податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року прийняте без дотримання вимог податкового законодавства, а відтак, підлягає скасуванню. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач - Дубенська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області позов не визнав, про що подав письмові заперечення. Представник відповідача надав пояснення аналогічні письмовим запереченням, зокрема пояснив суду, що спрямування надміру сплачених сум з одного платежу в погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів здійснюється виключно на підставі заяви платника податку відповідно до Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України N882/1188 від 30.12.2013 року. Пояснив, що надміру сплачені авансові платежі можливо перерахувати в рахунок платежу з податку на прибуток тільки за заявою позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» як юридична особа зареєстроване 21.10.2003 року, як платник податків перебуває на обліку в Дубенській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області.
Дубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ПАТ "Західний торгово - промисловий дім" у податковій звітності з податку на прибуток підприємства за 2013 рік, за результатами якої складено акт від 04.04.2014 року №46/22/32665494 (а.с.7-10).
Перевіркою встановлено, невірне заповнення ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» податкової декларації з податку на прибуток, додаток ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік подано із допущенням помилки, а саме сума нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України повинна дорівнювати 35988,00 грн., проте позивачем задекларовано в рядку 13 декларації 49855,00 грн. У зв'язку з чим, на порушення п.46.1 ст.46, п.47.1.1 п.47.1 ст.47, п.57.1 ст.57 , п.152.9 ст.152, абзацу другого пункту 2 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» відображено недостовірні дані в декларації з податку на прибуток при зменшенні нарахованої суми податку (авансові внески за 2013 рік (рядок 13 декларації), що призвело до заниження податку на прибуток (рядок 14 декларації) в сумі 13867,00 грн.
За результатами проведеної перевірки та на підставі акту камеральної перевірки від 04.04.2014 року №46/22/32665494 Дубенською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Рівненській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 17333,75 грн., в тому числі 13867,00 грн. за основним платежем та 3466,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.22).
Позивачем 22.04.2014 року подано скаргу на податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року (а.с.42-45).
Рішенням про результати розгляду скарги від 05.06.2014 року №152/10/17-00-10-05-105/97 скаргу ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року без змін.
12.06.2014 року позивачем до Міністерства доходів і зборів України подано повторну скаргу на податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року (а.с.51-54).
Рішенням Міністерства доходів і зборів України від 27.06.2014 року №11591/6/99-55-1-01-15 скаргу ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року без змін (а.с.55-57).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне врахувати наступні вимоги чинного законодавства.
Відповідно до п.57.1 статті 57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
Згідно з п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Як вбачається з п.п.47.1.1 п.47.1 ст.47 ПК України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
Згідно з пунктом 2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку в розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Рядком 13.7 додатка ЗП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 року та відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку в 2013 році, затвердженої наказом Державної податкової служби України від 21.12.2012 року № 1171 визначено, що сума щомісячних авансових внесків зменшить нараховану суму податку на прибуток, яку платник відображає в податковій декларації.
З акту перевірки від 04.04.2014 року №46/22/32665494 вбачається, що позивачем відповідно до податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року задекларовано податок на прибуток - 26000,00 грн., таким чином авансові внески за січень-лютий 2013 року становлять 5778,00 грн. (26000,00 грн. /9)х2. Відповідно до рядка 34 податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік, авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно у березні - грудні 2013 року становить 3021 грн. Таким чином, сума самостійно задекларованих ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у деклараціях за 9 місяців 2012 року та 2012 рік, які підлягають сплаті у 2013 році, становить 35988,00 грн.
ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» подано декларацію з податку на прибуток за 2013 рік від 03.03.2014 року, відповідно до рядка 11 якої платником задекларовано податок на прибуток в сумі 49855,00 грн.
Отже, сума податку на прибуток, яку ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» необхідно сплатити за 2013 рік становить 13867,00 грн. (49855,00 грн. - 35988,00 грн.).
Як вбачається з додатку ЗП до рядка 13 податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік, та не заперечується сторонами, сума сплаченого позивачем авансового внеску з податку на прибуток становить 49855,00 грн., на підтвердження чого позивачем надано суду платіжні доручення №996 від 15.02.2013 року, №950 від 18.01.2013 року, №1042 від 19.03.2013 року, №1392 від 29.09.2013 року, №1296 від 29.07.2013 року, №1173 від 29.05.2013 року, №1537 від 28.11.2013 року, №1094 від 19.04.2013 року, №1238 від 26.06.2013 року, №1323 від 28.08.2013 року, №1488 від 29.10.2013 року, №1573 від 25.12.2013 року (а.с.29-40).
Проте, суд не бере до уваги твердження представника позивача про те, що податок на прибуток та авансовий платіж з податку на прибуток є одним видом податку, а тому Дубенська ОДПІ посилаючись на пункт 87.1 статі 87 Податкового кодексу України повинна була самостійно, без заяви позивача зарахувати надміру сплачені авансові платежі в рахунок платежу з податку на прибуток з огляду на наступне.
Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив суду, що для сплати платниками щомісячних авансових внесків з податку на прибуток виділено спеціальні коди бюджетної класифікації. У зв'язку з цим Держказначейством України відкрито відповідні рахунки, авансові внески сплачуються на окремий рахунок класифікатора доходів бюджету - «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств» код 11024000, податок на прибуток сплачується за кодом бюджетної класифікації - «Податок на прибуток підприємств» код 11021000, що вбачається з зворотнього боку облікової картки ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» (а.с.68-73).
Таким чином, відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України зарахування податку на прибуток в сумі 13867,00 грн. за рахунок надміру сплачених позивачем авансових внесків Дубенська ОДПІ могла здійснити тільки за наявності відповідної заяви ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім».
Крім того суд зазначає, що відповідно до ст.5 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України N882/1188 від 30.12.2013 року (далі - Порядок) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно ст.6 Порядку обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені:
1) на поточний рахунок платника податку в банку;
2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Міндоходів, незалежно від виду бюджету;
3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку;
4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в банку;
5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку;
6) для подальших розрахунків у якості авансових платежів (передоплати) або грошової застави.
ПАТ «Західний Торгово-Промисловий Дім» не подавалася заява до Дубенської ОДПІ про зарахування податку на прибуток в сумі 13867,00 грн. за рахунок надміру сплачених позивачем авансових внесків, у зв'язку з чим відповідач не міг самостійно здійснити таке зарахування, і як наслідок прийняв податкове повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 17333,75 грн., в тому числі 13867,00 грн. за основним платежем та 3466,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, у той час як відповідачем правомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення доказана повністю.
Відтак, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Західний торгово - промисловий дім" до Дубенської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про скасування податкового повідомлення - рішення №0000782200 від 11.04.2014 року - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Нор У.М.