Постанова № 40072829, 31.07.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
818/1730/14
Номер документу
40072829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2014 р. Справа №818/1730/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - Артеменко І.П.,

представника відповідача - Матюхи Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1730/14 за позовом публічного акціонерного товариства "Охтирський м'ясокомбінат" до Державної екологічної інспекції у Сумській області про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Охтирський м'ясокомбінат" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Охтирський м'ясокомбінат") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ДЕІ у Сумській області), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Сумській області щодо винесення Припису на ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» від 28.05.2014 в частині п. 2: розробити необхідну документацію для отримання спеціального дозволу на користування надрами в галузі видобування підземних вод та направити її на розгляд в Державну службу геології та надр України.

2. Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Сумській області стосовно направлення Претензії №988/08-14 від 10.04.2014 про стягнення з ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» шкоду у розмірі 722 131,56 грн.В судовому засіданні встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Сумській області з 16 жовтня по 05 листопада 2013 року проведена позапланова перевірка ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат», на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів. За наслідками перевірки складено акт (а.с. 50-55).

Свої вимоги позивач мотивує тим, що висновки посадових осіб Державної екологічної інспекції в Сумській області про порушення вимог законодавства, що полягали у видобутку прісних підземних вод без спеціального дозволу є необґрунтованими, оскільки частиною 1 статті 23 Кодексу України про надраземлевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб, зокрема і прісні води.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.61-63) та зазначив, що ст. 23 Кодексу України про надра не розповсюджується на позивача, в частині неотримання спеціального дозволу на використання надр.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Державною екологічною інспекцією у Сумській області з 16 жовтня по 05 листопада 2013 року проведена позапланова перевірка ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат», дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за наслідками якої складено акт (а.с. 50-55).

За результатами вищевказаної перевірки Державною екологічною інспекцією у Сумській області 06.11.2013 року винесено припис ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» (а.с. 48) з вимогою розробити необхідну документацію для спеціального дозволу на користування надрами в галузі видобування підземних вод та направити її на розгляд в Державну службу геології та надр України. Термін виконання до 01.05.2014 року.

27.05.2014 року за № 248/02 (а.с.91) Державною екологічною інспекцією у сумській області видано Направлення на проведення позапланової перевірки з контролю виконання приписів ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат». Позапланова перевірка була проведена про що складено акт від 28.05.2014 року (а.с. 92).

За результатами позапланової перевірки Державна екологічна інспекція у Сумській області знову винесла припис № 108/02-16 від 28.05.2014 (а.с. 49) року з вимогою розробити документацію для отримання спеціального дозволу на користування надрами в галузі видобування підземних вод та направити її на розгляд в Державну службу геології та надр України. Термін виконання зазначено до 01.12.2014 року.

Крім цього за результатами цієї перевірки 10.04.2014 року Державною екологічною інспекцією у Сумській області до ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» направлена претензія № 988/08-14 (а.с.50) з вимогою в тридцяти денний термін перерахувати суму збитків у розмірі 772 131,56 грн. (сімсот двадцять дві тисячі сто тридцять одну гривню 56 копійок), завданих державі внаслідок видобутку прісних підземних вод без спеціального дозволу на спеціальний рахунок місцевого бюджету для зарахування коштів в доход місцевого бюджету Охтирської міської ради для їх подальшого перерозподілу між бюджетами відповідно до ст. ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України.

При цьому, в претензії зазначено, що ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» здійснює видобуток підземних вод на виробничі потреби без спеціального дозволу на використання надр в галузі видобування підземних вод протягом періоду з 08.08.2011 по 05.11.2013.

На переконання суду наведені висновки посадових осіб Державної екологічної інспекції в Сумській області є необґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частиною 1 статті 23 Кодексу України про надра, землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько- питного водопостачання, за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів води на добу, та використовувати надра для господарських та побутових потреб.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.1 Водного кодексу України, використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб;

При цьому в судовому засіданні встановлено, що водозабір ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» складається із двох свердловин №№4031/1 (№1) та №4030/2 (№2) глибиною 107 та 103 м. відповідно, відстань між якими 80 м. В постійній експлуатації знаходиться свердловина №1, №2 - резервна. Дані обставини підтверджуються паспортами артезіанських свердловин (а.с. 25-33). Підприємство видобуває підземні води на підставі дозволу на спеціальне водокористування (а.с.46). Відповідно до дозволу на спеціальне водокористування ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат», який діє до 01.01.2015, журналу обліку забору води, звітів про використання води (а.с. 34-45), об'єми використаної підземної води для виробничих потреб за період з 01.10.2011 року по 01.10.2013 складає:

- з 01.10.2011 року по 31.12.2011 року - 1800м.куб.;

- за 2012 рік -6100 м.куб.;

- з 01.01.2013 по 01.10.2013 -5576 м.куб.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що фактичне використання води позивачем не перевищує показників, визначених частиною 1 статті 23 Кодексу України про надра.

Таким чином ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» має право без спеціальних дозволів видобувати підземні води оскільки здійснює водозабір підземних вод, що не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовує їх для господарських потреб.

Зазначений висновок також підтверджується листом Державної екологічної інспекції у Сумській області, надісланого на адресу ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» № 122/07-22 від 18.01.2011 (а.с. 56), яким надано роз'яснення, що у зв'язку із внесенням змін до статті 23 Кодексу України про надра, підприємство ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» має право без спеціального дозволу видобувати для своїх господарських і побутових потреб підземні води з лімітом 183м.куб/добу.

При цьому суд не погоджується з доводами представника позивача, що вимоги ст. 23 Кодексу України про надра не розповсюджуються на позивача, оскільки надають право землевласникам і землекористувачам видобувати підземні води без спеціальних дозволів та гірничого відводу виключно для власних господарсько-побутових потреб.

На переконання представника відповідача, визначення потреб використання підземних вод здійснюється відповідно до міждержавного стандарту «ГОСТ 17.1.1.04-80 Классификация подземных вод по целям водопользования», затвердженого постановою Державного комітету СРСР, по стандартам від 31.03.1980 № 1452, який на даний час діє і в Україні.

Відповідно до цього стандарту до господарсько-побутових потреб належать:

-господарсько-питне водопостачання (централізоване та нецентралізоване) територій житлової забудови та громадських будівель міських промислових районів та сільськогосподарських районів;

-кондиціонування повітря в громадських та житлових будівлях;

-полив та миття територій населених пунктів (вулиць, площ, зелених насаджень), робота фонтанів тощо;

-полив посадок в міських та селищних теплицях і парниках;

-інші потреби (в тому числі гасіння пожеж, промивання водопровідних та каналізаційних мереж).

Отже, на переконання представника відповідача, відповідно до цього ГОСТу до господарсько-побутових потреб не належать видобування підземних вод на промислові потреби та потреби виробництва.

Разом з тим, на переконання суду, посилання представника відповідача на ГОСТ 17.1.1.04-80, затверджений постановою Державного комітету СРСР, по стандартам від 31.03.1980 № 1452 є не обґрунтованим, оскільки даний нормативний акт не містить чіткого визначення понять господарських та господарсько-побутових потреб в контексті водокористування.

Разом з тим, відповідно до пункту 4 зазначеного ГОСТу17.1.1.04-80, (про це зазначалось вище) до господарсько-побутових потреб належать, зокрема, господарсько-питне водопостачання (централізоване та нецентралізоване) територій житлової забудови та громадських будівель міських промислових районів та сільськогосподарських районів.

Отже, враховуючи особливості суспільних відносин в сфері господарювання (в тому числі промислового виробництва), що мали місце в момент прийняття ГОСТу 17.1.1.04-80, а саме 31.03.1980, можна дійти висновку, що використання води для цілей підприємства позивача цілком відповідає ознакам господарсько-питного водопостачання.

Спірні правовідносини врегульовані також іншими нормативними актами, що прийняті пізніше. Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Таким чином, враховуючи системний аналіз наведених норм, суд дійшов висновку, що позивач, в межах наданих йому земельних ділянок, має право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води для своїх господарських потреб (потреб виробництва).

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про невідповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України припису Державної екологічної інспекції в Сумській області від 28.05.2014 в частині п. 2: розробити необхідну документацію для отримання спеціального дозволу на користування надрами в галузі видобування підземних вод та направити її на розгляд в Державну службу геології та надр України.

Відтак, Державною екологічною інспекцією в Сумській області необґрунтовано та протиправно направлено Претензію №988/08-14 від 10.04.2014 про стягнення з ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» шкоди у розмірі 722 131,56 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Охтирський м'ясокомбінат" до Державної екологічної інспекції у Сумській області про визнання дій протиправними - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Сумській області щодо винесення Припису на ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» від 28.05.2014 в частині п. 2: розробити необхідну документацію для отримання спеціального дозволу на користування надрами в галузі видобування підземних вод та направити її на розгляд в Державну службу геології та надр України.

Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Сумській області стосовно направлення Претензії №988/08-14 від 10.04.2014 про стягнення з ПАТ «Охтирський м'ясокомбінат» шкоди у розмірі 722 131,56 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Охтирський м'ясокомбінат" (код ЄДРПОУ 00444010) витрати зі сплати судового збору в сумі 560,28 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 06.08.2014 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов