ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
04.08.2014 р. Справа№ 19/84
За скаргою: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,
на дії: державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестака Олега Володимировича,
про: скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2014р.
у справі: №19/84
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок», м. Львів,
до відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівська міська рада, м. Львів
про: зобов'язання вчинити дії.
Суддя М.М. Синчук
при секретарі О. Гринчишин
За участю представників:
скаржника (відповідач): Временова М. О. - довіреність №2302-вих-2146
від 17.07.2014 р.,
стягувача (позивача): Пелюк С. С. - довіреність б/н від 02.07.14р.,
відділу ДВС: не з'явився.
Рішенням господарського суду Львівської області від 29.06.2010 р. у справі №19/84 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Вирішено зобов'язати Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради визначити вартість об'єкта приватизації - нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2 500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Горської, 2, на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 р. №2787; Зобов'язано Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради укласти договір купівлі-продажу нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2 500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Горської, 2, на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 р. №2787. Судові витрати покладено на позивача.
На виконання рішення суду від 29.06.2010 р. у справі №19/84 видано накази від 09.07.2010 р.
На адресу господарського суду Львівської області надійшла скарга відповідача - Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської на дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестака Олега Володимировича про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2014р., яка мотивована тим, що строк пред'явлення виконавчого документа до виконання минув.
Ухвалою суду від 06.06.2014р. скаргу прийнято до розгляду, розгляд скарги призначено на 16.06.2014р.
В судове засідання 16.06.2014р. представник скаржника (відповідач) з'явився, надав пояснення по скарзі. Вимоги за скаргою підтримав.
В судове засідання 16.06.2014р. представник стягувача не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду скарги судом. Вимоги ухвали суду від 06.06.2014р. не виконав.
В судове засідання 16.06.2014р. представник відділу ДВС не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом. Вимоги ухвали суду від 06.06.2014р. не виконав.
Ухвалою суду від 16.06.2014р. розгляд скарги відкладено на 26.06.2014р.
В судовому засіданні 26.06.2014 р. представник відділу ДВС надав письмові заперечення на скаргу, зазначив, що крайній строк пред'явлення виконавчого документа - 29.12.2014р., оскільки останній був повернений стягувачу 29.12.2011р.
В судовому засіданні 26.06.2014р. оголошено перерву до 04.08.2014р.
В судове засідання 04.08.2014р. представник відділу ДВС не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом.
В судове засідання 04.08.2014р. представник скаржника (відповідач) з'явився, надав пояснення по скарзі. Вимоги скарги підтримав.
В судове засідання 04.08.2014р. представник стягувача з'явився, щодо підставності скарги заперечив, просить суд у задоволенні скарги відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 121-2 ГПК України неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Вислухавши представників скаржника та стягувача, проаналізувавши матеріали скарги, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Львівської області від 29.06.2010 р. у справі №19/84 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Вирішено зобов'язати Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради визначити вартість об'єкта приватизації - нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2 500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Горської, 2, на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 р. №2787; зобов'язано Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради укласти договір купівлі-продажу нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2 500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Горської, 2, на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 р. №2787. Судові витрати покладено на позивача.
На виконання рішення господарського суду Львівської області від 29.06.2010 р. у справі №19/84 видано накази від 09.07.2010 р., де вказано, що рішення набрало законної сили 09.07.2010 р. Дані накази дійсні для пред'явлення протягом трьох років, згідно п.1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державну виконавчу службу» (в редакції, чинній станом на день видачі наказів).
Дані виконавчі документи були пред'явленні до виконання Галицькому відділу ДВС Львівського міського управління юстиції в межах трирічного строку з дня його видачі, та органом ДВС було відкрито виконавче провадження (ВП № 21148455).
29.12.2011р. головним державним виконавцем Галицького відділу ДВС Львівського міського управління юстиції наказ (бланк № 011834) від 09.07.2010р. повернуто стягувачеві на підставі п. 4 ч. 1 ст. 47 ЗУ «Про виконавче провадження».
В п.2 постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 29.12.2011 р. ВП № 21148455 зазначено, що виконавчий документ може бути повторно пред'явлений для виконання в строк до 29.12.2014 р.
15.05.2014р. у відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Львівській області надійшла заява стягувача від 14.05.2014р. №14/05-2 про примусове виконання наказу виданого господарським судом Львівської області 09.07.2010р у справі №19/84 про зобов'язання Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради укласти договір купівлі-продажу нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2 500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Горської, 2, на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 р. №2787.
19.05.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Львівській області Шестаком О. В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу, виданого господарським судом Львівської області 09.07.2010 р. у справі №19/84.
Наведене стало підставою для звернення скаржника - Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до суду з вимогою скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2014р.
При винесенні ухвали суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Статтею 124 Конституції та статтею 115 ГПК України передбачено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України „Про виконавче провадження".
Виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Після набрання судовим рішенням законної сили наказ видається за заявою стягувачу чи прокурору, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, або надсилається стягувачу рекомендованим чи цінним листом. Накази про стягнення судового збору надсилаються до місцевих органів державної податкової служби. Якщо судом було вжито заходів щодо забезпечення позову за заявою осіб, на користь яких ухвалено судове рішення, суд разом із виконавчим листом видає копію документів, що підтверджують виконання ухвали суду про забезпечення позову. У разі повного або часткового задоволення первісного і зустрічного позовів накази про стягнення грошових сум видаються окремо по кожному позову. Якщо судове рішення прийнято на користь декількох позивачів, або проти декількох відповідачів, або якщо виконання повинно бути проведено в різних місцях, видаються накази із зазначенням тієї частини судового рішення, яка підлягає виконанню за даним наказом (ст. 116 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на день повернення виконавчого документа стягувачеві - 29.12.2011 р.), строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються пред'явленням виконавчого документа до виконання.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на день повернення виконавчого документа стягувачеві - 29.12.2011 р.), у разі повернення виконавчого документа стягувачеві у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення, строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після переривання встановлюється з дати його повернення.
Законом України №2677-17 від 04.11.2010 р. «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)», який набрав чинності 08.03.2011 р., внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження» шляхом викладення його у новій редакції.
У відповідності до п. 4 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону України №2677-17 від 04.11.2010 р., в редакції, чинній на час повернення виконавчого документа стягувачеві - 29.12.2011 р., виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені на момент їх видачі.
В редакції Закону України «Про виконавче провадження», чинній на час видачі наказу - 09.07.2010 р., строк пред'явлення виконавчого документа до виконання встановлено в три роки (п. 1 ч. 1 ст. 21).
З урахуванням переривання строку, встановленого для пред'явлення наказу до виконання на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про виконавче провадження» (у зв'язку з пред'явленням наказу до виконання) перебіг строку поновлюється, а час що минув до нового строку не зараховується на підставі ч. 2 ст. 23 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції, чинній на час повернення виконавчого документа стягувачеві - 29.12.2011 р.
Як встановлено судом, відповідно до п. 1 резолютивної частини постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві - 29.12.2011 р., виконавчий може бути пред'явлено до виконання в строк до 29.12.2014 р.
Приписами статті 1 Закону України „Про виконавче провадження" (далі - Закон) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" та ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) в Україні покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Як встановлено судом, 19.05.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Львівській області Шестаком О. В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу, виданого господарським судом Львівської області 09.07.2010 р. у справі №19/84.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
У відповіднодності до ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, станом на день винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 43377433 від 19.05.2014 р. строк пред'явлення виконання наказу №19/84 виданого 09.07.2010 р. господарським судом на виконання судового рішення у справі № 19/84 не минув, оскільки мало місце переривання трирічного строку, встановленого для пред'явлення наказу до виконання.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд вважає дії вчинені державним виконавцем Головного управління юстиції у Львівській області Шестаком О.В. при винесеннні постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2014р. з примусового виконання наказу, виданого господарським судом Львівської області 09.07.2010 р. у справі № 19/84 правомірними та обґрунтованими матеріалами справи, а доводи за скаргою необґрунтованими, та в задоволенні якої відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні скарги - Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестака Олега Володимировича щодо прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження стосовно зобов'язання Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської укласти договір купівлі-продажу нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 2500,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 2 на виконання ухвали Львівської міської ради 14 сесії 5 скликання від 09.07.2009 №2787 незаконним відмовити.
2. У задоволенні скарги - Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської щодо скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2014 р. винесену відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області на виконання наказу господарського суду Львівської області від 09.07.2010 р. у справі №19/84 відмовити.
Суддя Синчук М.М.