ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2014 року № 813/4509/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,
секретар судового засідання Гойна Є.А.,
за участю представника прокуратури Бойко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Городоцького району Львівської області в інтересах Управління соціального захисту населення Городоцької РДА до ОСОБА_2 про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Городоцького району Львівської області в інтересах Управління соціального захисту населення Городоцької РДА звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 1 543,20 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач, отримуючи допомогу на утримання дитини як одинока матір, в період з 01.02.2014 року по 31.05.2014 року жодним чином не утримувала свою доньку, донька не проживала з матір'ю, а матір не повідомила Управління соціального захисту населення Городоцької РДА про вказаний факт. Тому відповідач безпідставно отримала допомогу в сумі 1 543,20 грн. за вказаний період, яка підлягає до стягнення судом.
Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач до суду не з'явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на адміністративний позов не подав.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Механізм надання тимчасової державної допомоги на дитину одиноким матерям визначається Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року (далі Порядок №1751) та Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми, шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення, встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Згідно з статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 21) допомога при усиновленні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
З матеріалів справи судом встановлено, що з грудня 2007 року по травень 2014 року ОСОБА_2 одержувала в Управлінні соціального захисту населення Городоцької РДА допомогу на утримання дитини ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) як одинока мати.
Згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Городоцької РДА від 10 червня 2014 року за період з грудня 2007 року по травень 2014 року вона отримала допомогу на утримання дитини в сумі 20 241,52 грн.
Відповідно до пункту 48 Порядку №1751 - органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Пунктом 49 Порядку №1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
31 січня 2014 року комісією у складі лікаря педіатра, спеціаліста відділу опіки та піклування, начальника КМСД Городоцького РВ ГУ МВС України у Львівській області дитину - ОСОБА_3 вилучено з сім'ї, у зв'язку з тим, що матір'ю не забезпечено належних умов проживання дитини та загрозою її переохолодження. В результаті чого ОСОБА_3 передано до педіатричного відділення КЗ ГРР «Городоцька ЦРЛ» та скеровано на оздоровлення до КЗ ЛОР «Дитячий туберкульозний санаторій».
Відповідно з листа Головного лікаря КЗ ЛОР «Дитячий туберкульозний санаторій» ОСОБА_3 з 14 лютого 2014 року знаходиться в установі, та з цього часу мати жодного разу не провідала дитину.
Окрім того, Рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 11 червня 2014 року ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав щодо її дитини ОСОБА_3.
Відповідно до стаття 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною 2 цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Відповідно до частини 2 статті 22 цього Закону суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо) стягуються згідно з законом.
Таким чином, допомога за період з 01.02.2014 року по 31.05.2014 року в сумі 1 543,20 грн., отримана відповідачем незаконно, тому, згідно з Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» така підлягає до стягнення.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доказів вжиття заходів погашення заборгованості відповідачем суду не представлено, не надано доказів на спростування позовних вимог.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Городоцької РДА Львівської області (Львівська область, м. Городок, вул. Львівська, 3; код ЄДРПОУ 25259319) 1 543,20 грн. (одну тисячу п'ятсот сорок три гривні 20 коп.) виплаченої грошової допомоги на дитину одинокій матері.
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 07 серпня 2014 року.
Суддя М.В. Лейко-Журомська