ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"05" серпня 2014 р. Справа № 817/646/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" квітня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного агентства земельних ресурсів України, Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України про визнання протиправним та скасування рішення і наказу ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправними та скасувати рішення Кваліфкомісії Держземагенства України від 08.08.2013 (протокол засідання від 08.08.2013 №16) в частині внесення подання про позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001253 ОСОБА_3 та наказ Держземагентства України від 19.08.2013 №338 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001253 ОСОБА_3 Позов обґрунтовано тим, що обов'язковою умовою для винесення такого подання про анулювання свідоцтва є встановлення факту вини особи з підстав грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, як це передбачено чинним законодавством України. Вважає, що такої вини відповідачами не встановлено, а тому відсутні законодавчо визначені підстави для внесення подання та оскаржуваного наказу про анулювання сертифіката.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09.04.2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України від 08.08.2013 (протокол засідання від 08.08.2013 №16) в частині внесення подання про позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001253 ОСОБА_3 Визнано протиправним та скасовано наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 19.08.2013 №338 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001253 ОСОБА_3
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач - Держземагенство України подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що ГУ Держземагенста у Волинській області було надано Держземагентству України відповідну інформацію та копії висновків землевпорядної документації, в тому числі і висновки від 24.04.2013 №198 та від 05.06.2013 №272 щодо державної експертизи землевпорядної документації, розробленої ПП "Любомльземпроект". Згідно з даними висновками, виконавцем землевпорядної документації не забезпечено розроблення та долучення до проектів землеустрою передбачених законодавством матеріалів та документів. Вказав, що отримання негативного висновку державної землевпорядної експертизи унеможливлює наступне затвердження проектної документації із землеустрою та, відповідно, і реалізації заходів, передбачених цим проектом. Отже подання про анулювання свідоцтва та відповідний наказ винесений на підставі чинного законодавства як захід впливу до сертифікованих інженерів-землевпорядників у зв'язку з порушенням ними вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічної документації, стандартів, норм та правил у сфері землеустрою.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Позивач в запереченнях на апеляційну скаргу просить справу розглядати без його участі.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 працює на посаді інженера-землевпорядника ПП "Любомльземпроект".
Відповідно до наказу Держземагентства України від 03.01.2013 №2 ОСОБА_3 видано кваліфікаційний сертифікат від 03.01.2013 №001253, яким підтверджується відповідність позивача кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (а.с. 7).
У 2013 році ГУ Держземагенством у Волинській області було проведено державну експертизу землевпорядної документації, розробленої ПП "Любомльземпроект".
За результатами проведеної державної експертизи ГУ Держземагенства у Волинській області було видано, зокрема, негативні висновки від 24.04.2013 №198 та від 05.06.2013 №272.
30.07.2013 на виконання доручення Держземагенства України від 25.07.2013 №13510/23/7-13 "Щодо посилення контролю за якістю виконання робіт із землеустрою" ГУ Держземагенства у Волинській області надіслано висновки від 24.04.2013 №198 та від 05.06.2013 №272 центральному органу листом №01-08-11/3314.
Згідно з протоколом засідання Кваліфкомісії Держземагентства України від 08.08.2013 №16, кваліфікаційною комісією ухвалено рішення звернутися до Держземагентства України з поданням про позбавлення (анулювання) кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників згідно зі списком, у якому за №42 зазначено ОСОБА_3
На виконання вказаного рішення Кваліфкомісією Держземагентства України на адресу Держземагентства України направлено подання від 09.08.2013 №6/13 ін.вих про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників згідно з протоколом.
Наказом Держземагенства України від 19.08.2013 №338 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", відповідно до ч.19 ст.66, ч.3 ст.66-1 та ч.3 ст.68 Закону України "Про землеустрій" та на підставі подання Кваліфкомісії Держземагентства України від 09.08.2013 №6/13ін.вих, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 №001253 було анульовано.
Про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника позивача було повідомлено листом від 21.08.2013 №15160/23/13-13 (а.с.8).
Відповідно до ст.26 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон №858-IV), розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
Згідно п. "а" ч.2 ст.28 Закону №858-IV, розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.
Статтею 66 Закону №858-IV передбачено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Згідно з п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 №445 (далі - Положення №445), Держземагентство України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Пунктом 4 Положення №445 встановлено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу програм і проектів з питань землеустрою, ведення та адміністрування державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, а також техніко-економічних обґрунтувань таких програм і проектів та надає за результатами її проведення відповідні висновки (пп.21 п.4), затверджує відповідно до Законів України "Про землеустрій", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність" склад Кваліфікаційної комісії (пп.40 п.4), видає інженерам-землевпорядникам кваліфікаційні сертифікати інженера-землевпорядника, які за законом одержують такі сертифікати за добровільним зверненням без складання кваліфікаційних іспитів, а також приймає рішення щодо позбавлення, зупинення та поновлення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника (пп.42 п.4) та анулює кваліфікаційний сертифікат інженера-геодезиста (пп.43 п.4).
Відповідно до ст.62 Закону №858-IV, документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам. Порядок здійснення державної експертизи документації із землеустрою визначається законом.
З висновку державної експертизи землевпорядної документації від 24.04.2013 №198 вбачається, що замовником експертизи є ПП "Любомльземпроект", форма проведення експертизи є добровільною, вид - повторна, підсумкова оцінка результатів державної експертизи: проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства України, оцінюється негативно та не погоджується.
Відповідно до ст.61-1 Закону №858-IV, державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Згідно ст. 68 Закону України "Про землеустрій" кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з підстави грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Основні засади діяльності Кваліфкомісії Держземагентства України визначено Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 28.11.2012 №739, зареєстрованого Мін'юстом України 07.12.2012 за №2039/22351 (далі - Порядок №739).
Колегія суддів також дослідила копію протоколу засідання кваліфікаційної комісії №16 від 08.08.2013, яка не завірена належним чином, та не вбачає жодних доказів вини сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_3 в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Висновки комісії ґрунтуються на листі та інформації про наявність негативних висновків, які надсилалися Держземагентством України.
Колегія суддів погоджуються з висновком суду першої інстанції, що обов'язковою умовою для винесення подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника є встановлення факту вини особи у грубому порушенні вимог нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Проте наявність негативного висновку державної експертизи землевпорядної документації сама по собі не може свідчити про порушення інженером-землевпорядником чинного законодавства у сфері землеустрою та/або нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у цій сфері. Тим більше, що така експертиза є добровільною, а зауваження та пропозиції до землевпорядної документації можуть бути та були усунуті розробником.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що рішення Кваліфкомісії Держземагентства України, викладене у протоколі від 08.08.2013 №16, щодо внесення подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 є безпідставним та необґрунтованим, а відтак й відсутні підстави для внесення Кваліфкомісією Держземагентства України подання від 09.08.2013 №6/13 ін.вих щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача. Як наслідок протиправним є також і Наказ Держземагенства України від 19.08.2013 №338 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 №001253.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" квітня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000
3- відповідачу/відповідачам: Державне агентство земельних ресурсів України вул.Народного ополчення, 3, м. Київ,03680
4- Кваліфікаційна комісія Державного агентства земельних ресурсів України вул.Народного ополчення,3, м.Київ,03680
- ,