Ухвала суду № 40059458, 05.08.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
05.08.2014
Номер справи
920/100/13
Номер документу
40059458
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

05.08.2014 Справа № 920/100/13

Господарський суд Сумської області у складі судді Спиридонової Н.О.,

при секретарі Гребенюк С.В.,

за участю представників сторін:

кредитора - УПФУ в м. Сумах - Бабченко С.Г.

заявника - УДКСУ у м. Сумах Сумської області - Прихожай С.В. (довіреність від 05.08.2014 року),

представник арбітражного керуючого Пересадька Р.І. - Шаматрін Є.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали заяви № 03-17/565-1925 від 02.06.2014 року Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про зміну порядку і способу виконання рішення суду у справі №920/100/13

за заявою кредитора - Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах

до боржника - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1),

про банкрутство

встановив:

В червні 2014 року до господарського суду звернулося УДКС України у м. Сумах Сумської області з заявою про зміну порядку та способу виконання рішення суду.

Ухвалою господарського суду від 12.06.2014 року заяву № 03-17/565-1925 від 02.06.2014 року Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про зміну порядку і способу виконання рішення суду в частині витребування документів в УПФУ в м. Суми було задоволено, зобов'язано УПФУ в м. Сумах надати суду документи, які підтверджують факт відкриття рахунку НОМЕР_4 в СОУ ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 337568, в іншій частині розгляд заяви Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про зміну порядку і способу виконання рішення суду відкладено на 05.08.2014 року.

УПФУ в м. Сумах направило суду заперечення № 16005/11-11 від 05.08.2014 року на заяву УДКС, в якому просить суд відмовити заявнику в задоволенні поданої заяви та надало копію договору банківського рахунку № 162/3 від 31.10.2011 року, відповідно до якого у ПАТ «Державний ощадний банк України» відкрито рахунок № НОМЕР_4 для УПФУ в м. Сумах для обліку коштів для забезпечення господарської діяльності (п. 2.1 Договору).

УДКС України у м. Сумах Сумської області направило суду листа № 03-50/750-2768 від 04.08.2014 року про надання інформації, в якому управління просить суд надати копії судових рішень по справі № 920/100/13.

В судовому засіданні представник пенсійного фонду надав усні пояснення в підтримку поданих письмових заперечень на заяву УДКС.

Представник заявника усно підтримав подану заяву та просив суд її задовольнити та встановити порядок і спосіб виконання рішення суду по справі № 920/100/13 шляхом зазначення рахунку боржника.

Представник арбітражного керуючого Пересадька Р.І. в судовому засіданні усно заперечував проти задоволення заяви УДКС.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Як зазначалося вище, в червні 2014 року до господарського суду звернулося УДКС України у м. Сумах Сумської області з заявою про зміну порядку та способу виконання рішення суду.

Подана заява мотивована тим, що 14.04.2014 року на виконання до казначейської служби в м. Сумах надійшов наказ господарського суду Сумської області від 06.08.2013 року № 920/100/13 про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (м. Суми, вул. Харківська, 35, ід. код 37429970) на користь арбітражного керуючого Пересадька Романа Івановича (ліцензія серія НОМЕР_3 від 12.08.2011 р., 40022, АДРЕСА_2, ід. номер НОМЕР_2) 1258 грн. 97 коп. витрат на оплату послуг ліквідатора та 28 грн. 00 коп. ліквідаційних витрат у справі № 920/100/13 про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_5.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Безспірне списання коштів з рахунків боржника органами казначейства здійснюється відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03.08.2011 року № 485.

Постановою КМУ №845 визначено, що боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

Згідно з пунктом 2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.08.2011 №1077 та Постановою правління Пенсійного Фонду України від 31.08.2011 №23-1 (далі -Положення про рух коштів), Пенсійний фонд України та його територіальні органи відкривають в органах Державного казначейства України небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно - правовими актами, розпорядникам бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, підприємствам, установам, організаціям та фізичним особам - підприємцям за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів (Наказ Міністерства Фінансів України від 22.06.2012 №758).

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватись до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, зазначає заявник, рахунки, відкриті в органах Казначейства, використовуються виключно для зарахування коштів єдиного внеску, а Положенням про рух коштів не передбачено отримання, фінансування та проведення видатків, зокрема щодо оплати послуг, пенсій, підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, тощо.

Відповідно до п. 5 Постанови №845 "Про порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатись до органу, який видав виконавчий документ, з клопотанням про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення суду.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються такі дані, які відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, рахунки стягувача та боржника тощо.

На основі вищевикладеного, УДКС просить суд встановити порядок і спосіб виконання рішення суду по справі № 920/100/13 шляхом зазначення у виконавчому документі - наказі господарського суду № 920/100/13 від 06.08.2013 року - рахунку боржника - УПФУ в м. Суми (м. Суми, вул. Харківська, 35, код 37429970, МФО 337568, р/р НОМЕР_4 в СОУ ВАТ "Державний ощадний банк").

Згідно ч.1 статті 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Відповідно до п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 26.12.2003р. «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 351 Цивільного процесуального кодексу України і статті 121 Господарського процесуального кодексу України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).

Згідно п.1.3 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України» №02-5/333 від 12.09.1996р. під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Згідно п.2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України» №02-5/333 від 12.09.1996р. підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.

Виконання рішення суду здійснюється у порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до п. 49 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затверджений Постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845 у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з п.п. 47, 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України. Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Таким чином, з викладеного вбачається, що законом чітко визначено порядок і спосіб виконання рішення суду в конкретно зазначених обставинах.

Крім того, УДКС не доведено суду наявність обставин, які б ускладнювали або робили неможливим виконання рішення суду, та не наведено винятковості обставин, які б надавали підстави для зміни способу та порядку виконання рішення.

Враховуючи викладене та проаналізувавши норми чинного законодавства України, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви УДКС України в м. Сумах Сумської області в частині встановлення порядку і способу виконання рішення суду, тому відмовляє в її задоволенні.

Керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ухвалив :

1. В задоволенні заяви № 03-17/565-1925 від 02.06.2014 року Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області в частині встановлення порядку і способу виконання рішення суду у справі № 920/100/13 - відмовити.

2. Копію даної ухвали надіслати кредитору, боржнику, заявнику, арбітражному керуючому Пересадьку Р.І.

Суддя Н.О.Спиридонова