ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1244/14-a
"29" липня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.
за участю:
представників позивача: Баюрського Р.В., Чернеги М.Б.
представника відповідача: Вальчук І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Вишнівецької селищної ради Збаразького району Тернопільської області
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області
про визнання незаконною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася Вишнівецька селищна рада Збаразького району Тернопільської області з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу №30/2174 від 11.06.2014 року за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, оскаржувана постанова є безпідставною, необґрунтованою та не відповідає вимогам чинного законодавства
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
03 червня 2014 року посадовими особами ІДАБК у Тернопільській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Вишнівецької селищної ради Збаразького району Тернопільської області щодо об'єкту будівництва - реконструкція шатрового даху адмінбудинку Вишнівецької селищної ради, результати якої оформлені актом від 03.06.2014 (а.с. 11).
За наслідками перевірки було встановлено, що Вишнівецькою селищною радою в період з липня 2012 по жовтень 2013 року було укладено договір підлряду з СПДФО ОСОБА_5 та проведено будівельні роботи щодо реконструкції шатрового даху адмінбудівлі селищної ради за адресою вул. Грушевського, 6, смт. Вишнівець, Збаразького району Тернопільської області, без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт в органах Держархбудконтролю, чим порушено вимоги ст.ст. 34, 36 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності" та постанову КМ України "Про Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" №466 від 13.04.2011.
За наслідками перевірки щодо Вишнівецької селищної ради складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.06.2014 (а.с. 9).
11 червня 2014 року заступником начальника Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області Дидиною В.Г. винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/2174 згідно якої Вишнівецьку селищну Раду визнано винною у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачене абз. 3 п.4 ч.2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14 жовтня 1994 року № 208/94 та накладено штраф у сумі 43848,00 грн (а.с. 7).
Згідно описової частини постанови відповідача слідує, що 03.06.2014р. о 10 год. 30 хв. виявлено, що в липні-жовтні 2012р. ФОП ОСОБА_5 проводив будівельні роботи з реконструкції шатрового даху, а саме було встановлено нові дерев'яні конструкції шатрового даху з покриттям металочерепицею та встановлено армопояс висотою 0.3 м по периметру будівлі по вул.Грушевського,6 в смт. Вишнівець, Збаразьського району на адмінбудинку Вишнівецької селищної Ради. Замовником будівництва виступала Вишнівецька селищна Рада. Дані роботи проводились без реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт. Об'єкт належить до 2 категорії складності.
Не погодившись із постановою №74 від 11.06.2014 Вишнівецька селищна рада звернулась до суду.
Абзацом третім п.4 ч.2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14 жовтня 1994 року № 208/94 суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ч. 1 п.2 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи, зокрема після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - ІІІ категорій складності.
Кабінетом Міністрів України 13.04.2011 року прийнято постанову «Деякі питання підготовчих і будівельних робіт» №466, якою затверджений Порядок виконання будівельних робіт, перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Як вбачається із змісту п.1 ст.4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.3.2 ДБН А.2.2-3-2012 об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно - транспортної структури.
Згідно з п.п. 1 та 2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 N 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту. Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі - декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - III категорії складності.
Поняття «замовник будівництва» визначене у ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник будівництва - це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Таким чином, відповідно до положень зазначеної статті слідує, що замовником будівництва є особа, яка має намір щодо забудови території. Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва (ч.1 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності").
На підставі договору підряду, що укладений між Вишнівецькою селищна Рада та ФОП ОСОБА_5, експертного звіту Тернопільської обласної служби «Укрдержінвестекспертиза», позивач Вишнівецька селищна Рада виступає замовником в частині виконання будівельних робіт з реконструкції шатрового даху по вул.Грушевського,6 в смт.Вишнівець, Збаразьського району на адмінбудинку Вишнівецької селищної Ради. При цьому проведені роботи були комплексом ремонтних робіт , що передбачали ремонт покрівлі будинку.
Судом встановлено, що позивач діяв виключно з метою усунення небезпеки, яка створювала загрозу життю людей та знищенню майна громади (будівля селищної ради була визнана аварійно-небезпечною і потребувала негайного проведення ремонту). Підтвердженням цього є акти обстеження технічного стану будівлі Вишневецької селищної ради від 15 серпня 2007 року та 10 листопада 2009 року (а.с. 12,13), комплексний державний експертний висновок від 17.12.2007 р. № 307-265-07 Тернопільської обласної служби «Укрдержінвестекспертиза» (а.с. 15), рішення виконавчого комітету Вишневецької селищної ради від 30.04.2012 р. № 27 (а.с. 14).
В судовому засіданні судом встановлено, що позапланова перевірка Вишнівецької селищної ради була проведена відповідно до ст. 41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності" та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №553 від 23.05.2011 (далі по тексту - Порядок), на підставі звернення УБОЗ УМВС України в Тернопільській області від 27.050.2014 №19110-1596.
Як слідує з наказу ІДАБК у Тернопільській області "Про проведення позапланової перевірки" №683-пр від 29.05.2014, перевірка призначена відповідно до п. 7 постанови КМУ "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011 та доповідної головного державного інспектора відділу контролю за будівництвом об'єктів №3 Геляса І.М. від 29.05.2014 на підставі звернення УБОЗ УМВС України в Тернопільській області від 27.050.2014 №19110-1596.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку визначено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Враховуючи, що відповідно до проекту та визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності адмінбудинку Вишнівецької селищної ради в смт. Вишнівець, вул. Грушевського, 6 Збаразького району - вказаний адмінбудинок належить до ІІ категорії складності, суд приходить до переконання, що посадові особи ІДАБК у Тернопільській області не мали правових підстав для проведення позапланової перевірки Вишнівецької селищної ради щодо зазначеного вище об'єкта будівництва в розумінні Порядку, затвердженого постановою КМУ №553 від 25.03.2011, а отже діяли не в межах повноважень наданих Коснституцією та Законами України.
Виключний перелік підстав для проведення позапланових перевірок визначений в п. 7 Порядку. Такими підставами, зокрема, є:
- звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;
- вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
За результатами перевірки суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності, складається відповідний акт у двох примірниках.
Як встановлено в судовому засіданні, 28 травня 2014 року до ІДАБК у Тернопільській області надійшов лист УБОЗ УМВС України в Тернопільській області №19/10-1596, зі змісту якого вбачається, що УБОЗ УМВС України в Тернопільській області проводиться перевірка освоєння коштів державного бюджету України виділених на реконструкцію з добудовою до приміщення Вишнівецької селищної ради по вул. Грушевського, 6 в смт. Вишнівець, Збаразького району (а.с. 32) та ставиться прохання терміново надати інформацію чи надавався дозвіл на проведення реконструкції та покрівлі даху приміщення Вишнівецької селищної ради і чи проводилась працівниками інспекції перевірка вказаного об'єкта, якщо так - надати інформацію щодо результатів даної перевірки та копії відповідних документів.
Суд дійшов висновку, що вказаний лист УБОЗ УМВС України не може розцінюватись як вимога правоохоронного органу в розумінні п. 7 Порядку, а фактично є запитом про надання інформації, в зв'язку з чим не може бути підставою для призначення позапланової перевірки Вишнівецької селищної ради, що свідчить про неправомірність проведення такої перевірки, і як наслідок неправомірності рішень (в тому числі постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності) прийнятих за наслідками проведення такої перевірки.
Судом не беруться до уваги на порушення відповідачем положень п.4.10. Наказу Держбуду України від 05.12.2000 року № 273 «Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт», оскільки вказаний наказ втратив чинність 19.01.2010, згідно із наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №13 від 19.01.2010.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши наявні матеріали та обставини справи, подані сторонами докази, а також норми що діяли на час правовідносин, що були предметом розгляду у даній справі суд прийшов до внутрішнього переконання що позапланова перевірка Вишнівецької селищної ради, результати якої оформлені актом від 03.06.2013 проведена посадовими особами ІДАБК у Тернопільської області не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а оскаржувана постанова №30/2174 від 11.06.2014 прийнята без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів Вишнівецької територіальної громади і цілями, на яке спрямоване оскаржуване рішення, тобто з порушенням принципів обґрунтованості та пропорційності, в зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити, а постанову ІДАБК у Тернопільській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/2174 від 11.06.2014 - визнати протиправною та скасувати.
Інші доводи сторін на висновки суду не впливають.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/2174 від 11 червня 2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена і підписана 04.08.2014.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.