ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2014 року м. Чернівці Справа № 824/2491/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника позивача Темчука В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» до Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області про стягнення штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» звернулось до суду з позовом до Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області про стягнення штрафних санкцій в сумі 10200,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем порушено норми законодавства про електроенергетику, а саме: не виконані обов'язкові до виконання приписи №06/40-42-17 ПР від 30 вересня 2013 року та №06/40-42-1-ПР від 16 січня 2014 року, у зв'язку з чим відносно нього винесено постанови про накладення штрафу №06/40-42-1-ПШ від 24 січня 2014 року у розмірі 5100,00 грн та №06/40-42-6-ПШ від 12 червня 2014 року у розмірі 5100,00 грн. Оскільки відповідач в добровільному порядку зазначені суми штрафів до державного бюджету не сплатив, позивач вважає, що існують підстави для стягнення вказаних сум в судовому порядку.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач про дату, час та місце проведення розгляду справи також був належним чином повідомлений. Однак в судове засідання не з'явився. Заперечень проти позову чи заяв про визнання позову не подавав.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення особи, яка з'явилась в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30 вересня 2013 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Діденко Г.С. проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області.
В ході перевірки були виявлені порушення законодавства про електроенергетику, які відображені в Акті здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №06/40-42-41-А від 30 вересня 2013 року (а.с.6-11).
30 вересня 2013 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Чернівецькій області видано припис №06/40-42-17-ПР про усунення виявлених порушень (а.с.12-13).
Припис про усунення виявлених порушень №06/40-42-17-ПР від 30 вересня 2014 року відповідачем було отримано 03 жовтня 2013 року, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення №5800102930422 від 02 жовтня 2013 року (а.с.14).
Про виконання припису в цілому відповідач зобов'язаний був письмово повідомити позивача до 27 грудня 2013 року, однак, інформацію про виконання припису у встановлений термін Хлівищанською сільською радою Кіцманського району Чернівецької області не було надано.
З метою проведення контролю за виконанням припису №06/40-42-17-ПР від 30 вересня 2014 року перевіряючим позивача було проведено позапланову перевірку виконання припису, під час якої встановлено, що такий не виконано, внаслідок чого складено Акт перевірки (протокол) №06/40-42-1-АП від 16 січня 2014 року (а.с.15-16).
16 січня 2014 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Чернівецькій області видано припис №06/40-42-1-ПР про усунення виявлених порушень (а.с.20-21).
Зазначений припис відповідач отримав 16 січня 2014 року, що підтверджується підписом керівника суб'єкта господарювання Руснака Р.В.
Про виконання припису від 16 січня 2014 року в цілому відповідач зобов'язаний був письмово повідомити позивача до 11 квітня 2014 року.
24 січня 2014 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Діденко Г.С. за результатами розгляду акту перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернівецькій області №06/40-42-1-АП від 16 січня 2014 року та внаслідок ухилення від виконання вимог припису №06/40-42-17-ПР від 30 вересня 2014 року, винесено постанову №06/40-42-1-ПШ про накладення штрафу на Хлівищанську сільську раду Кіцманського району Чернівецької області за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн (а.с.17).
Постанову від 24 січня 2014 року позивач направив на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення №5802901757132 від 27 січня 2014 року.
31 січня 2014 року вказана постанова була отримана Хлівищанською сільською радою Кіцманського району Чернівецької області, про що свідчить відмітка про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.19).
З метою проведення контролю за виконанням припису №06/40-42-1-ПР від 16 січня 2014 року перевіряючим позивача було проведено позапланову перевірку виконання припису, під час якої встановлено, що такий не виконано, внаслідок чого складено Акт перевірки (протокол) №06/40-42-6-АП від 03 червня 2014 року (а.с.22-23).
12 червня 2014 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Діденко Г.С. за результатами розгляду акту перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернівецькій області №06/40-42-6-АП від 03 червня 2014 року та внаслідок ухилення від виконання вимог припису №06/40-42-1-ПР від 16 січня 2014 року, винесено постанову №06/40-42-6-ПШ про накладення штрафу на Хлівищанську сільську раду Кіцманського району Чернівецької області за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн (а.с.28).
Постанову від 12 червня 2014 року позивач направив на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення №5931400016218 від 13 червня 2014 року.
18 червня 2014 року вказана постанова була отримана Хлівищанською сільською радою Кіцманського району Чернівецької області, про що свідчить відмітка про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.30).
Однак, в добровільному порядку суми штрафних санкцій сплачені не були, у зв'язку з чим державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні», звернлось до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі врегульовано Законом України "Про електроенергетику" №575/97-ВР від 16 жовтня 1997 року (надалі - Закон №575/97-ВР).
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону №575/97-ВР способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно абзацу 2 частини сьомої статті 9 Закону №575/97-ВР інспектори з державного енергетичного нагляду мають право доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів.
Частиною четвертою статті 26 Закону №575/97-ВР передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 27 Закону №575/97-ВР суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною четвертою статті 27 Закону №575/97-ВР визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07 серпня 1996 року передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21 липня 1999 року (надалі Положення №1312).
Згідно пункту 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Із системного аналізу вказаних норм та наданих доказів, суд дійшов висновку, що проведені позивачем перевірки були призначені та здійсненні у відповідності до вимог діючого законодавства та в межах повноважень органу державного нагляду.
За результатами перевірок були встановлені порушення вимог законодавства про електроенергетику, які пропонувалися до усунення в добровільному порядку приписами №06/40-42-17-ПР від 30 вересня 2013 року та №06/40-42-1- ПР від 16 січня 2014 року.
Внаслідок не виконання вказаних приписів, позивач виніс постанови про накладення штрафу №06/40-42-1-ПШ від 24 січня 2014 року та №06/40-42-6-ПШ від 12 червня 2014 року, які відповідач в добровільному порядку не виконав, до суду їх не оскаржив.
Таким чином, враховуючи викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо стягнення з Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 10200,00 грн у дохід Державного бюджету України.
Згідно із пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене та зважаючи на те, що доводи позивача є обґрунтованими та ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а відповідач не надав суду жодних доказів щодо безпідставності позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Беручи до уваги положення частини другої та четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України та зважаючи на те, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень і за відсутності витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області 10200 (десять тисяч двісті) грн 00 коп. штрафних санкцій до Державного бюджету України (р/р 31115106700127 УДКСУ у Кіцманському районі Чернівецької області, МФО 856135, код ЄДРПОУ 38053640, код платежу 21081100).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова в повному обсязі складена 06 серпня 2014 року.