ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-5370/11/0217
Головуючий у 1-й інстанції: Алєксєєнко В.М.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючий суддя: Полотнянко Ю.П.
судді: Залімський І. Г. Загороднюк А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 22 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії.
Постановою Немирівського районного суду Вінницької області від 22.12.2011 року позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду І інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати рішення від 22.12.2011 року та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.197 АС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ. ОСОБА_2 був звільнений на пенсію у віці 50 років і його військове звання рядовий.
Пенсія позивачу призначена згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, однак суд апеляційної інстанції вбачає підстави для відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з огляду на наступне.
Питання проходження служби в органах внутрішніх справ на момент звільнення позивача було урегульовано Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ (постанова Ради Міністрів СРСР № 778 від 23.10.1973 року), відповідно до якого і було визначено підставу звільнення позивача.
Центральним органом виконавчої влади, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України, відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 є Пенсійний фонд України.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" та ст.99 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" №489 від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року ГУ ПФУ в Вінницькій області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, працівникам органів внутрішніх справ, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок перерахунку пенсії позивача визначено статтею 63 вищезазначеного Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Порядок здійснення перерахунку пенсії позивача встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок).
Відповідно до зазначеного Порядку, у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє в п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу PCP, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин ГУ ПФУ у Вінницькій області не мало правових підстав для зміни формулювання підстави звільнення позивача з органів внутрішніх справ із «звільнений у запас» на «звільнений у відставку», так як проведення призначення, нарахування, перерахунок та виплата пенсії органами Пенсійного фонду України здійснюється виключно на підставі документів наданих уповноваженими підрозділами, в даному випадку підрозділами визначеними МВС України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92р. № 2262 (далі Закон - 2262) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну набавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Зазначена позиція підтверджується п. 6 Постанови Пленуму ВСУ від 15 квітня 2005 року № 4 при розгляді справ зазначеної категорії суди мають враховувати, що відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262 (в редакції Закону від 15 червня 2004 р. № 1769 «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набув чинності 1 січня 2005р.) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, а також особам, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, та членам їхніх сімей пенсії нараховуються виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.»
Судом першої інстанції залишено поза увагою, що премія у розмірі 33,3 % була встановлена Указом Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» від 04.10.1996р. №926, та виплачувалась пенсіонерам включно до грудня 2007 року, із 01.01.2008 р. даний вид премії був скасований Указом Президента України від 18.12.2007 р. № 1234.
Згідно з п.55 Порядку «Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини, тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Отже, законодавством чітко встановлено право керівників силових структур встановлювати премію військовослужбовцям.
Відповідно до вищезазначеної Постанови КМУ було змінено нарахування певних видів грошового забезпечення і введено нові види премій та доплат, які раніше до обрахунку пенсії не включались. Розмір премії для військових пенсіонерів встановлюється УМВС України у Вінницькій області, і перерахований розмір грошового забезпечення із зміненим розміром премії пенсіонера передаються до органу ПФУ. На підставі довідки про грошове забезпечення поданої УМВС України у Вінницькій області до головного управління було здійснено перерахунок пенсії.
Стосовно зобов'язання включення в грошове забезпечення 100°/ надбавки за виконання особливо важливих завдань, суду апеляційної інстанці необхідно врахувати, що відповідно до абз.2 п.1 п.5 Постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби".
Вимога щодо збільшення відсоткового розміру пенсії до 40% не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до п. а ст.13 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262 пенсія за вислугу років призначається за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55% відповідних сум грошового забезпечення, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частин 2, 3 статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 11 КАС України визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 11 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких умов, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність вимог позивача щодо визнання дій відповідача (ГУ ПФУ у Вінницькій області) неправомірними.
Згідно частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про пропущення своїх прав, свобод чи інтересів.
В силу приписів ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи, що про своє порушене право позивач мав відомості під час щомісячного отримання пенсії, то поважні причини пропуску звернення до суду за висновком колегії суддів відсутні, отже наслідки пропуску строку звернення до суду підлягають застосуванню.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає апеляційну скаргу обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню, а прийнята в результаті неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права постанова Немирівського районного суду Вінницької області від 22.12.2011 року- скасуванню.
Керуючись ст.ст. 155, 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 199, 203, 205, 206, 254 КАС України , суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задовольнити повністю.
Постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 22 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, - скасувати в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 щодо перерахування та виплати пенсії з урахуванням вислуги років збільшивши з 35% до 40%, надбавки за особливо важливі завдання збільшивши з 56% до 84%, збільшити виплату премії з 14% до 33,3%.
Ухвалити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - відмовити.
В іншій частині постанову Немирівського районного суду Вінницької області від 22.12.2011 року - залишити без змін.
Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Залімський І. Г.
Загороднюк А.Г.