Справа № 361/4420/14-ц
Провадження № 2/361/1848/14
29.07.2014
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2014 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П.
при секретарі Телепі Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом Управління охорони, використання і відтворення водних ресурсів та регулювання рибальства у Київській області в інтересах держави в особі Літочківської сільської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_2 про стягнення збитків, спричинених рибним запасам України
в с т а н о в и в:
У червні 2014 року Управління охорони, використання і відтворення водних ресурсів та регулювання рибальства у Київській області в інтересах держави в особі Літочківської сільської ради Броварського району Київської області звернулося до суду із даним позовом, в якому просить стягнути із ОСОБА_2 на користь Літочківської сільської ради Броварського району Київської області грошове стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності в розмірі 340 грн., судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 02 вересня 2013 року в 11-30 год. ОСОБА_2, перебуваючи на річці Любич в районі села Літочки Броварського району Київської області, грубо порушив Правила рибальства, а саме ловив рибу забороненим знаряддям лову - сіткою з жилки, при цьому виловив рибу цінних видів: плітка - 4 шт. Своїми діями гр. ОСОБА_2 порушив вимоги статей 52-1, 63 Закону України «Про тваринний світ», пункту 3.15 Правил рибальства.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 11.10.2013 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
Вина ОСОБА_2 є доведеною і, відповідно до ч. 4 ст. 61 Цивільного процесуального кодексу України не потребує доказуванню. Проте питання відшкодування збитків, нанесених рибному господарству України не вирішено.
Далі зазначає, що розмір шкоди, заподіяної особами незаконним (з порушенням правил рибальства) виловом, добуванням або знищенням цінних видів риб, водних безхребетних і водних рослин у рибогосподарських водоймах, визначається відповідно до такс, затверджених Постановою КМУ від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів» (п. 6.2. Правил рибальства).
Відповідно до абзацу 13 пункту 5.3 Правил рибальства органи рибоохорони, що здійснюють охорону, відтворення і державний контроль використання водних живих ресурсів, відповідно до законодавства, мають право визначати за затвердженими в установленому законодавством порядку методиками і таксами обсяги збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення правил рибальства.
Згідно із довідкою-розрахунком суми шкоди, заподіяної ОСОБА_3 рибним ресурсам держави, що розрахована відповідно до вищезгаданих такс, становить 340,00 грн.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, зазначених Конституцією України та законами України.
Літочківська сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду села Літочки Броварського району Київської області та здійснює від її імені функції та повноваження місцевого самоврядування, інтереси якої тісно пов'язані з державними інтересами, оскільки природоохоронні кошти використовуються для охорони навколишнього природного середовища та здоров'я людей. В даному випадку інтереси ради та інтереси держави співпадають.
Відповідно до абзацу 15 статті 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони уповноважені додавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення зонних біоресурсів.
У судове засідання представник позивача Синявська О.В. не з'явилася, подала заяву про слухання даної справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Позивач Літочківська сільська рада Броварського району Київської області у судове засідання не з'явилася, надіслала листа з проханням слухати дану справу у відсутності її представника.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання повторно не з'явився, про день і час розгляду даної справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв про слухання справи у його відсутності до суду не направив.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим розглянути спір за відсутності відповідача відповідно до ст.ст. 224-227 ЦПК України та на підставі матеріалів справи постановити заочне рішення.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини 2 статті 63 Закону України «Про тваринний світ» відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні, зокрема, в виготовленні, зберіганні, реалізації та застосуванні заборонених знарядь добування тварин.
Судом встановлено, що 02.09.2013 року ОСОБА_2 на річці Любич у районі с. Літочки Броварського району Київської області грубо порушив Правила спортивного рибальства, проводив лов риби забороненим знаряддям - сіткою з жилки, при цьому виловив рибу цінних видів: плітка - 4 шт., чим порушив вимоги статей 52-1, 63 Закону України «Про тваринний світ», пункту 3.15 Правил рибальства, про що свідчить протокол № 00241 про адміністративне правопорушення від 02.09.2013 року.
Згідно пункту 3.15. Правил рибальства забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання^ промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
Заборонені знаряддя добування об'єктів тваринного світу законодавче визначені, також, у статті 52-1 Закону України «Про тваринний світ», яка передбачає, що для добування об'єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування. зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 11.10.2013 року ОСОБА_2 визнано винним вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. з конфіскацією сітки з жилки, як знаряддя вчинення адміністративного правопорушення та без конфіскації незаконно добутих водних живих ресурсів.
Відповідно до п. 4 ст. 61 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань - чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Правилами ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України в повному обсязі.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Також, відповідно до пункту 6.3. Правил рибальства застосування заходів адміністративної відповідальності не звільняє винних осіб від відшкодування у повному обсязі збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення Правил рибальства.
Розмір шкоди, заподіяної особами незаконним (з порушенням правил рибальства) виловом, добуванням або знищенням цінних видів риб, водних безхребетних і водних рослин у рибогосподарських водоймах, визначається відповідно до такс, затверджених Постановою КМУ від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів» (п. 6.2. Правил рибальства).
Відповідно до абзацу 13 пункту 5.3 Правил рибальства органи рибоохорони, що здійснюють охорону, відтворення і державний контроль використання водних живих ресурсів, відповідно до законодавства, мають право визначати за затвердженими в установленому законодавством порядку методиками і таксами обсяги збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення правил рибальства.
Відповідно до довідки-розрахунку сума шкоди, заподіяної гр. ОСОБА_3 рибним ресурсам держави становить 340 грн., що нарахована відповідно до положень вищевказаної Постанови КМУ.
Згідно зі ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та схорону водних біоресурсів» визначає, що водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, зазначених Конституцією України та законами України.
Оцінюючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та їх доведеність у розумінні ст. 60 ЦПК України.
Стягненню із відповідача на користь держави у порядку ст. 88 ЦПК України також підлягає судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 212-215, 224-228 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження м. Київ, податковий номер НОМЕР_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1 на користь Літочківської сільської ради Броварського району Київської області (р/р 33116331700163. одержувач: УДКСУ у Броварському районі, код одержувача: 37893158, банк ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, призначення платежу 24062100) грошове стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності в розмірі 340 (триста сорок) грн.
Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження м. Київ, податковий номер НОМЕР_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя: Н. П. Маценко