Постанова № 40030407, 17.06.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
804/4314/14
Номер документу
40030407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 р. Справа № 804/4314/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рищенко А.Ю.,

розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

28.03.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності.

Ухвалою суду від 14.05.2014 року було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі після залишення позовної заяви без руху ухвалою суду від 01.04.2014 року, призначено справу до судового розгляду без проведення судового засідання.

Свої позовні вимоги Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області обґрунтовує тим, що за результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Товариством з обмеженою відповідальністю «Цемент» (далі - ТОВ «Цемент») було виявлено порушення вимог чинного законодавства України у природоохоронній сфері. Тому, задля відновлення стану щодо належного дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства України позивач звертається до адміністративного суду із даним позовом.

Просить суд:

- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації об'єкту без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006;

- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006.

Згідно п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження було направлено на адресу відповідача, яку він отримав - 02.06.2014 року, що підтверджується оригіналом поштового повідомлення про вручення, який є наявним в матеріалах справи. У встановлений законом термін від представника відповідача не надійшло до суду будь-яких заперечень проти даного адміністративного позову, будь-яких пояснень, що потребують правової оцінки суду та мають значення для винесення об'єктивного, повного, всебічного рішення суду по справі.

Так, п.5 ч.1 ст.183-2 КАС України визначає, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, в тому числі і щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Цемент» здійснює діяльність з виготовлення стінових бетонних блоків та тротуарної плитки на підставі Статуту від 26.12.2006 року №12271050017000541 та згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 за №564906 від 26.12.2001 року.

У період з 04.03.2014 року по 14.03.2014 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області відповідно до вимоги Криворізького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері №51-84 вих.14 від 06.02.2014 року, на підставі наказу №278-П від 24.02.2014 року, направлення №4- 1735-8-3 від 24.02.2014 року було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «Цемент». За результатами перевірки було складено акт.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 (надалі - Положення №429).

Пунктом 4.2 вказаного Положення, передбачено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до п.6.4 Положення №429 Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною 7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно даних акту перевірки відповідачем було виявлено такі порушення вимог чинного законодавства України, а саме: проектно-технічна документація з розділом ОВНС та висновок державної екологічної експертизи проектної документації відсутній, не виконана інвентаризація стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не отримано, чим порушено: ст.39 Закону України №45, ст.29 Закону України №1264-ХІІ, перелік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №554, ст.ст.10, 11 Закону України №2556-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України №302, наказу Мінприроди №108, абз.2 ч.1 ст.10, ч.5 ст.11 Закону України №2707-ХІІ.

За відміткою, наявною в акті перевірки, ТОВ «Цемент» було отримано вказаний акт перевірки своєчасно та підписано без заперечень або зауважень, та представники відповідача були присутніми під час проведення перевірки.

Статтями 26, 29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що в Україні здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи. Висновок державної екологічної експертизи є обов'язковим для виконання. Позитивний висновок державної екологічної експертизи є підставою для відкриття фінансування всіх програм і проектів. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

Згідно ч.3 ст.13 Закону України «Про екологічну експертизу» здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку» №554 від 27.07.1995 року у п.11 визначено перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, одним з таких видів є промисловість будівельних матеріалів (виробництво цементу, асфальтобетону, азбесту, скла).

В ході позапланової перевірки ТОВ «Цемент» позивачем було встановлено, що до складу підприємства входять наступні виробничі одиниці: цех з виробництва стінових блоків та цех з виробництва тротуарної плитки. Отже, за результатами проведеної перевірки інспекцією було зроблено висновок про те, що проектно-технічна документація з розділом ОВНС та висновок державної екологічної експертизи проектної документації на зазначене виробництво відсутній, що є порушенням ст.ст. 26-29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Отже, діяльність щодо експлуатації об'єкта без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи ТОВ «Цемент», що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1 Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська області, 50006, забороняється законом.

З огляду на що, позовна вимога інспекції про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо експлуатації об'єкту без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи ТОВ «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006, - є такою, що підлягає задоволенню.

Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачені зобов'язання підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зокрема: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно частини 5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

В ході позапланової перевірки ТОВ «Цемент» відповідачем було встановлено, що інвентаризація стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутня. Діяльність підприємства, пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря за вищевказаною адресою здійснювалась без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (бункер цементу, балки силосні (3 шт.), верстат обдирно-шліфувальний, верстат відрізний та зарядне устаткування акумуляторного відділення), що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Тому, аналіз вищевикладених норм чинного законодавства показує, що діяльність щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Цемент» за вказаною адресою забороняється законом і підлягає тимчасовій забороні (зупиненню).

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо експлуатації об'єкту без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи, щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо експлуатації джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006, - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Положеннями ст. 87 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

На підтвердження сплати судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору за подання до суду позову немайнового характеру у розмірі - 73,08грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності - задовольнити повністю.

Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації об'єкту без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006.

Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» (код ЄДРПОУ - 06959117), що знаходиться за адресою: вул. Акціонерна, 1Д, Дзержинський район, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ - 37988899) сплачену суму судового збору у розмірі - 73,08грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).

Постанову суду відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, звернути до негайного виконання. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя А.Ю. Рищенко