Ухвала суду № 40024224, 30.07.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2014
Номер справи
822/1781/14
Номер документу
40024224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1781/14

Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

30 липня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.

за участю секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

прокурора - Клименка Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фермерського господарства "Перлина Полісся" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Славутського міжрайонного прокурора, третя особа на стороні позивача - державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до фермерського господарства "Перлина Полісся" про зобов'язання до виконання приписів шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою на земельні ділянки площею 519,3045 га. , -

В С Т А Н О В И В :

13 червня 2014 року постановою Хмельницького окружного адміністративного суду позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Під час судового засідання прокурор заперечив проти апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення.

Представник відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Представник третьої особи надіслав письмове заперечення на апеляційну скаргу, у якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду І інстанції без змін.

Відповідно до ч. 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, прокурора, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, в період з 17 жовтня 2013 року по 23 жовтня 2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області на підставі наказу від 16 жовтня 2013 року №4-283, направлення на перевірку від 16 жовтня 2013 року №4-284 проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства, законодавства у сфері насінництва та розсадництва, законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин ФГ "Перлина Полісся".

Відповідно до акту перевірки від 23 жовтня 2013 року встановлено, що ФГ "Перлина Полісся" в порушення частини 5 статті 25, статті 33-1, абзацу 5 частини 1 статті 35 Закону України №962-IV, п. і ч.1 ст.211 ЗК України, використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 519,3045 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

На усунення виявленого порушення, керівнику ФГ "Перлина Полісся" 23 жовтня 2013 року інспекцією внесено припис №4/485 з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін.

23 січня 2014 року Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області на підставі наказу від 21 січня 2014 року, направлення на перевірку від 21 січня 2014 року проведена повторна позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання ним вимог земельного законодавства. Під час перевірки встановлено порушення частини 1 статті 10 Закону України №963-IV, а саме, вимоги припису посадової особи №4/485 від 23 жовтня 2013 року виданого керівнику ФГ "Перлина Полісся" щодо виготовлення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, не виконані, порушення не усунено.

У зв'язку невиконанням відповідачем припису від 23 жовтня 2013 року №4/485 інспекцією внесений повторний припис від 23 січня 2014 року №4/42 з вимогою усунути згадані порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний строк.

23 січня 2014 року керівника ФГ "Перлина Полісся" притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 КУпАП.

Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області винесено постанову від 23 січня 2014 року №4/10 про накладення адміністративного стягнення на керівника ФГ "Перлина Полісся" та накладено штраф у розмірі 255,00 грн.

Однак, вимоги повторного припису відповідач також не виконав.

Суд І інстанції, задовольняючи позов, виходив того, що фермерське господарство "Перлина Полісся" використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 519,3045 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

Колегія суду погоджується з таким висновком з огляду на наступні обставини.

Відповідно до частини 1 статті 1 ЗК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно із частиною 4 статті 22 ЗК України, земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Пунктом 1.1. Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 лютого 2013 року №132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 року за №412/22944, державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами.

Згідно із частиною 1 статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Пунктами 2, 3 Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1134 (далі - Порядок №1134), встановлено, що проект землеустрою розробляється з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, забезпечення раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращення природних ландшафтів. Проект землеустрою розробляється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, судових рішень, укладених договорів між землевласниками (землекористувачами) та розробником проекту землеустрою.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1134, для розроблення проекту землеустрою замовник укладає з виконавцем відповідний договір, істотними умовами якого є вартість і строки (не більш як три місяці) проведення робіт із землеустрою. До договору замовник додає: документи, що підтверджують площу землеволодіння, землекористування; копії рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи суду про проведення робіт із землеустрою (якщо такі рішення є підставою для розроблення проекту землеустрою); копію агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки; матеріали книги історії полів за останні три роки, актуальні матеріали польових геодезичних вишукувань та ґрунтових обстежень (у разі їх наявності).

Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України №459/2011 від 13 квітня 2011 року визначено, що Держсільгоспінспекція України, відповідно до покладених на неї завдань, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманям вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами, дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, проведенням землеустрою, виконанням заходів передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою тощо.

Згідно з частиною 1 статті 52 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, розробляються з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращання природних ландшафтів.

Враховуючи вищевикладене, державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області правомірно винесені приписи від 23 жовтня 2013 року №4/485 та від 23 січня 2014 року № 4/42 щодо вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою.

Таким чином, доводи апелянта, викладені в апеляційній скарзі є не обґрунтованими, у зв'язку з чим, колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги відповідача та залишення в силі постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року.

Згідно з ч. 2 ст. 159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу фермерського господарства "Перлина Полісся" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 01 серпня 2014 року .

Головуючий Загороднюк А.Г.

Судді Драчук Т. О.

Полотнянко Ю.П.