Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2014 року Справа № 805/8055/14
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
10 год. 15 хв.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп», м. Донецьк
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки шляхом зобов'язання ТОВ «Зернотрейдинг Груп» зупинити роботу комплексу будівель та споруд даного товариства, які здійснюють свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5 та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію даного об'єкта, а також вхідні двері до будівель, споруд вказаного об'єкта.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до частини 3 статті 183-2 КАС України про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, то заперечення проти позову чи заява про визнання позову мають бути подані безпосередньо до канцелярії суду.
Ухвала суду про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 14 липня 2014 року була направлена відповідачу та отримана ним 17 липня 2014 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Частиною 4 статті 183-2 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області включене до ЄДРПОУ за номером 38613719.
Відповідно до пункту 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013р. № 3 (надалі - Положення № 3), Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (надалі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.
Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення № 3 Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013р. №20/2013 «Про Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій», ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива
Нормою статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877) закріплено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
У відповідності до вимог статті 5 Закону № 877 та пунктів 2.1, 2.2 Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України, затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012р. №863 «Про затвердження Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МНС України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 року за № 1054/21366, під час планових заходів органів державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватись державний нагляд (контроль).
Наказом Вільшанського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 26 травня 2014 року № 12 «Про проведення перевірок у червні 2014 року» вирішено провести планову перевірку додержання (виконання) законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, зокрема, Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп».
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06.05.2014 № 21320061 Товариство з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп» розташоване за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5, має комплекс будівель.
Згідно з пунктом 3 Критерій, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, зареєстрованих як додаток до Постанови КМУ «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» від 29 лютого 2012 року № 306 до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться суб'єкти, у власності, володінні, користуванні яких перебувають: потенційно небезпечні об'єкти та об'єкти підвищеної небезпеки; промислові та складські будівлі (споруди), які належать до категорії "А" або "Б" за вибухопожежною небезпекою незалежно від площі та категорії "В" за пожежною небезпекою площею 500 кв. метрів і більше; об'єкти нового будівництва та реконструкції; об'єкти з масовим перебуванням людей, зокрема аеропорти, морські, річкові, залізничні та автомобільні вокзали республіканського та обласного значення, станції метрополітенів; об'єкти, на яких виконуються роботи із збирання зернових культур; висотні будинки (з умовною висотою понад 47 метрів); підземні споруди різного призначення; пам'ятки архітектури та історії, музеї, картинні галереї, бібліотеки, державні архівні установи.
Таким чином, ТОВ «Зернотрейдинг Груп», з урахуванням затверджених постановою Кабінету Міністрів України критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, віднесено до високого ступеня ризику.
Судом встановлено, що головним інспектором Вільшанського РВ У ДСНС України в області Будугаєм А.О., на підставі посвідчення від 3 червня 2014 року № 184 у період з 16 по 20 червня 2014 року було проведено планову перевірку комплексу будівель і споруд ТОВ «Зернотрейдинг Груп», які розташовані за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5 з метою додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. Про дату проведення планового заходу керівництво об'єкта було повідомлено, що підтверджено повідомленням про проведення планової перевірки від 03.06.2014р. № 01-260/01-18.
Під час перевірки відповідача були виявлені порушення додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту. Наслідки проведеної перевірки викладені в акті перевірки суб'єкта господарювання від 20 червня 2014 року № 144, а саме:
- не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій горищ будівель складів № 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 (НАПБ А.01.001-2004 п. 4.2.6.);
- не виконано ремонт пристроїв захисту будівлі складу № 9 від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (НАГТБ А.01.001-2004 п. 4.2.3., 5.1.35., 5.1.36.);
- не виконано ревізію пристроїв захисту будівель складів № 1,2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 та сушильних споруд № 1, № 2 від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (НАПБ А.01.001-2004 п. 5.1.36.);
- не пофарбовані стаціонарні зовнішні пожежні сходи (НАПБ А. 01.001- 2004 п. 4.2.13.);
- не демонтовано повітряну лінію електропередач та зовнішні електропроводки, які проходять над горючею покрівлею будівлі майстерні (НАПБ А.01.001-2004 п. 5.1.29.);
- в приміщенні охорони використовуються пошкоджені електророзетки та електровимкачі (НАПБ А.01.001-2004 п. 5.1.29.);
- в приміщенні для охорони та вагової підприємства застосовується для опалення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання (НАПБ А.01.001-2004 п. 5.1.29.);
- в приміщеннях складів № 10,12,9, майстерні, адмінбудівлі, ДПД не виконано прокладання проводів (кабелів) поверхнею горючих основ (конструкціях, деталях) згідно з ПУЕ та ДНАОП (НАПБ А.01.001-2004 п. 5.1.15.);
- не відремонтовано систему пожежної сигналізації у складах № 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10 та не укладено угоду на її технічне обслуговування із спеціалізованою організацією, яка має ліцензію на право виконання даних робіт (НАПБ А.01.001-2004 п. 4.2.З., 6.1.1., 6.1.3., 6.1.4.);
- будівлі складів № 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9,10, адміністративної будівлі, виробничого корпусу, майстерні, складу матеріалів і сушилок № 1, № 2 не забезпечено сертифікованими первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (НАПБ А.01.001-2004 п. 6.4.8., 6.4.9., додаток № 2);
- не пофарбовані білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння наземні резервуари з легкозаймистими та горючими рідинами (НАПБ А.01.001-2004 п. 7.10.2.7.);
- в технологічних отворах зерноскладів №№ 1, 2, 9, 10, 12 не встановлені протипожежні клапани для закриття отворів при пожежі (НАПБ А.01.001 - 2004 п. 7.9.З.З.);
- зерносушилки не обладнані приладами контролю теплоносія та автоматики безпеки, що забезпечують відключення подавання палива в разі згасання факела в топці, підвищення температури та падіння тиску повітря перед форсункою в зерносушилках ДСП-32 ВНТП (НАПБ А.01.001-2004 п. 7.9.3.8.);
- територію підприємства, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (НАПБ А.01.001-2004 п. 3.8.);
- не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки а також клас зони для всіх будівель та приміщень виробничого, складського призначення і лабораторій (НАПБ А.01.001-2004 п. 4.2.7.);
- не застраховано членів добровільних ДПД (ДПК), які підлягають обов'язковому особистому страхуванню (на випадок загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних під час ліквідації пожежі або наслідків аварії) (НАПБ А.01.001-2004 п. 3.14.);
- не заключено угоду на аварійно-рятувальне обслуговування із атестованим аварійно-рятувальним формуванням (Кодекс цивільного захисту України ст. 20, 133);
- на видних місцях не вивішено відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії) (наказу МНС України від 15.08.2007 року №557 п. 4.5.5);
- для працівників при прийнятті на роботу і за місцем роботи для набуття практичних навиків попередження аварій і ліквідації їх наслідків не проводяться інструктажі щодо дій та способів захисту в разі виникнення аварійних ситуацій та аварій (ПТБ затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 р. № 557 п. 4.5.1., 4.5.2.,4.5.3.);
- не створено матеріальний резерв для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (наказ МНС України від 15.08.2007 року № 557 п. 3.1.1).
Суд зазначає, що особлива небезпека від пожежі, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, характеризується її небезпечними чинниками. Згідно з визначенням ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння продуктами згорання або піролізу, травмування чи загибелі людей або заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Суд також зазначає, що усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки попередить виникнення пожежі, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Частиною 7 статті 7 Закону № 877 передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно з частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей у позивача виникли підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки шляхом зобов'язання ТОВ «Зернотрейдинг Груп» зупинити роботу комплексу будівель та споруд даного товариства, які здійснюють свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5 та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію даного об'єкта, а також вхідні двері до будівель, споруд вказаного об'єкта.
Суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу, який би свідчив про усунення порушень, виявлених позивачем під час проведення перевірки, за наслідками якої складений акт від 20 червня 2014 року № 144.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення зазначеної шкоди, суд дійшов висновку щодо необхідності застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп», що розташоване за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5, шляхом зобов'язання ТОВ «Зернотрейдинг Груп» зупинити роботу комплексу будівель та споруд даного товариства, та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію даного об'єкта, а також вхідні двері до будівель, споруд вказаного об'єкта.
Таким чином, позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 79, 86, 87, 94, 99, 185-186, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки шляхом зобов'язання ТОВ «Зернотрейдинг Груп» зупинити роботу комплексу будівель та споруд даного товариства, які здійснюють свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5 та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію даного об'єкта, а також вхідні двері до будівель, споруд вказаного об'єкта, задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зернотрейдинг Груп» до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки шляхом зобов'язання ТОВ «Зернотрейдинг Груп» зупинити роботу комплексу будівель та споруд даного товариства, які здійснюють свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Залізничне, вул. Світанкова, 5 та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію даного об'єкта, а також вхідні двері до будівель, споруд вказаного об'єкта.
Постанова підлягає негайному виконанню.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Смагар С.В.