Постанова № 40020751, 31.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
826/9140/14
Номер документу
40020751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 липня 2014 року 08:35 № 826/9140/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Саніна Б.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовомДержавної екологічної інспекції у м. КиєвідоКорпорації «Укрінмаш»прозастосування заходів реагування, ВСТАНОВИВ:

До судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у м. Києві (надалі - позивач/Держекоінспекція у м. Києві) до Корпорації «Укрінмаш» (надалі - відповідач/Корпорація), в якому просить суд:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду;

2. Тимчасово заборонити Корпорації «Укрінмаш» (юридична адреса: 03062, м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 8, код ЄДРПОУ 22916863) виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за місцем здійснення господарської діяльності: м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 8.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.07.2014 р. було відкрите скорочене провадження в адміністративній справі №826/9140/14.

Разом із тим, 21.07.2014 р. від представника позивача через відділ обліку та контролю суду на виконання вимог ухвали суду надійшло підтвердження (вх. №01-5/53553 від 21.07.2014 р.) щодо відсутності у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.

В той же час, позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач здійснює свою господарську діяльність без отримання дозвільного документу - дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому позивач вважає, що подальша діяльність Корпорації із виявленими порушеннями створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому середовищу, відповідно, господарську діяльність потрібно тимчасово заборонити (зупинити) до отримання дозвільних документів.

Поряд із цим, 29.07.2014 р. від відповідача через відділ обліку та контролю суду на виконання вимог ухвали суду надійшло заперечення (вх. №01-5/55217 від 28.07.2014 р.), в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що виконати приписи Держекоінспекції у м. Києві у встановлені терміни не має можливості. При цьому, зазначає, що заборона виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду до отримання дозволу призведе до невиконання договірних зобов'язань Корпорації та нанесе значних економічних збитків.

Розглянувши наявні в матеріалах докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позов, оцінивши докази які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, в межах заявлених позивачем вимог та підстав звернення до суду, суд дійшов висновку про наступне.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Водночас, згідно із п.4.2 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. №429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.11.2011 р. за №1347/20085, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: а) законодавства про екологічну та радіаційну безпеку; б) законодавства про використання та охорону земель; в) законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; г) законодавства про охорону атмосферного повітря (зокрема, щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин), тощо.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи на підставі наказу №108 від 25.01.2014 р. та направлення на перевірку №208 від 25.01.2014 р. Держекоінспекцією у м. Києві у період з 10.02.2014 р. по 24.02.2014 р. була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Корпорації «Укрінмаш», за результатами якої був складений акт №05/363а від 24.02.2014 р. перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (надалі - Акт перевірки №05/363а), в якому зафіксовані виявлені під час проведення перевірки порушення, а саме: Корпорація здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу з 06.09.2013 р.

Водночас, суд звертає увагу, що вказаний Акт перевірки №05/363а було підписано без зауважень заступником голови правління Корпорації «Укрінмаш» Усовим О.М.

Поряд із цим, на підставі Акту перевірки №05/363а позивачем було винесено припис №05/143п від 24.02.2014 р. (надалі - Припис №05/143п), яким зобов'язано відповідача, зокрема:

ь розробити план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених недоліків. Копію наказу та плану організаційно-технічних заходів надати Держекоінспекції у м. Києві, термін виконання - 10 днів після одержання акту;

ь отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та представити до Держекоінспекції у м. Києві, термін виконання - до 24.03.2014 р.;

ь надати до Держекоінспекції у м. Києві довідку щодо кількості годин роботи джерел викидів по кожному джерелу окремо за період з 06.09.2013 р. по 24.02.2014 р., термін виконання - до 03.03.2014 р.

Разом із тим, з метою перевірки виконання Припису №05/143п, на підставі наказу №751 від 30.05.2014 р. та направлення №1117 від 30.05.2014 р., у період з 30.05.2014 р. по 06.06.2014 р. позивачем була проведена позапланова перевірка Корпорації, за результатами якої був складений акт №05/1113а від 06.06.2014 р. перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (надалі - Акт перевірки №05/1113а), в якому зафіксовано про невиконання відповідачем вимог Припису №05/143п, а саме: дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не отримано.

При цьому, на підставі Акту перевірки №05/1113а Держекоінспекцією у м. Києві був винесений припис №05/487п від 06.06.2014 р. (надалі - Припис №05/487п), яким зобов'язано Корпорацію «Укрінмаш», зокрема:

ь отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та представити до Держекоінспекції у м. Києві, термін виконання - до 07.07.2014 р.;

ь надати до Держекоінспекції у м. Києві довідку щодо кількості годин роботи джерел викидів по кожному джерелу окремо за період з 06.09.2013 р. по 06.06.2014 р., термін виконання - до 13.06.2014 р.

В той же час, відповідно до ч.8 ст.7 Закону №877 припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно із п.9 ст.4 Закону №877 невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Так, за невиконання відповідачем вимог Приписів №05/143п та №05/487п Держекоінспекцією у м. Києві були винесені постанови про накладення адміністративного стягнення №004386 від 24.02.2014 р. та №004973 від 06.06.2014 р.

Водночас, суд звертає увагу на те, що доказів оскарження в судовому порядку вказаних вище Приписів та постанов про накладення адміністративного стягнення відповідачем надані не були.

Поряд із цим, згідно зі ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (надалі - Закон №2707) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 12 Закону №2707 встановлено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

При цьому, суд акцентує увагу, що відповідно до п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. №302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Оскільки станом на 23.06.2014 р. Корпорації «Укрінмаш» не виконало встановлених Приписами №05/143п та №05/487п вимог, здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозвільних документів з 06.09.2013 р., позивач вважає, що подальша діяльність відповідача створює загрозу життю та здоров'ю людей, тому виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду потрібно тимчасово заборонити (зупинити).

Водночас, згідно із ч.5 ст.4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. №2751-XII (надалі - Порядок №2751) визначає правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Виходячи з положень п.2 Порядку №2751 діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути, зокрема: обмежена - на певний період (до виконання необхідних природоохоронних заходів) встановлюються зменшені обсяги викидів і скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів у цілому по підприємству чи по окремих його цехах (дільницях) і одиницях обладнання; тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання; припинена - повністю припиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

В той же час, суд не приймає до уваги викладені відповідачем у запереченні підстави невиконання вимог Приписів №05/143п та №05/487п, посилаючись на відсутність наразі відповіді Київського міського центру за поданим 10.06.2014 р. Корпорацією пакетом документів для отримання дозволу, оскільки станом на дати винесення позивачем зазначених Приписів відповідні дії для отримання або продовження терміну дії попереднього дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №8039100000-103, який сплив ще 05.09.2013 р., відповідачем не вчинялись. В той же час, з 06.09.2013 р. відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без необхідного дозволу.

З огляду на викладене, оскільки відповідач не виконав викладених у Приписах №05/143п та №05/487п вимоги, а також підтверджує неусунення встановлених під час перевірок порушень, суд погоджується із доводами позивача щодо необхідності тимчасової заборони Корпорації «Укрінмаш» виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за місцем здійснення господарської діяльності: м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 8.

Крім того, обґрунтованість доводів позивача підтверджується наявними в матеріалах справи документами, зокрема: копіями наказів від 25.01.2014 р. №108 та від 30.05.2014 р. №751; копіями направлень від 25.01.2014 р. №208 та від 30.05.2014 р. №1117; копіями актів перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №05/363а від 24.02.2014 р. та №05/1113а від 06.06.2014 р.; копіями приписів №05/143п від 24.02.2014 р. та №05/487п від 06.06.2014 р.; копіями постанов про накладення адміністративного стягнення №004973 від 06.06.2014 р. та №004386 від 24.02.2014 р.; копією дозволу №8039100000-103 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Керуючись положеннями ст.ст.7-11, 69-71, 86, 158-163, 167, 1832, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у м. Києві до Корпорації «Укрінмаш» задовольнити повністю.

2. Застосувати до Корпорації «Укрінмаш» (юридична адреса: 03062, м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 8, код ЄДРПОУ 22916863) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: тимчасово заборонити Корпорації «Укрінмаш» виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за місцем здійснення господарської діяльності: м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 8.

3. Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст.1832 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

4. Постанова підлягає негайному виконанню.

5. Копію постанови направити до Прокуратури м. Києва для контролю.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Б.В. Санін