Постанова № 40020748, 31.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
826/9827/14
Номер документу
40020748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 липня 2014 року 08:25 № 826/9827/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Саніна Б.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовомТериторіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. КиєвідоОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дев'ятий вал»прозастосування заходів реагування, ВСТАНОВИВ:

До судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві (надалі - позивач/Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дев'ятий вал» (надалі - відповідач/ОСББ «Дев'ятий вал»), в якому просить суд:

1. Прийняти до провадження позовну заяву;

2. Прийняти рішення, яким застосувати до ОСББ «Дев'ятий вал» заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме:

ь зупинити роботу ліфтів р. №25065, №25066, №25067, №25068, №25069, №25070, №25071, №25072, №25073, №25129, №25130, №25132, №25132 за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 9-В до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи;

3. Звернути постанову суду до негайного виконання та видати виконавчий лист;

4. Покласти виконання рішення суду на територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві шляхом накладання пломб (опечатування);

5. Застосувати норму п.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» та звільнити позивача від сплати судового збору враховуючи його майновий стан, у разі відмови, судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.07.2014 р. було відкрите скорочене провадження в адміністративній справі № 826/9827/14. Крім того, було відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення у вказаній справі.

Разом із тим, 28.07.2014 р. від представника позивача через відділ обліку та контролю суду на виконання вимог ухвали суду надійшло підтвердження (вх. №01-5/55704 від 28.07.2014 р.) щодо відсутності у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору. Також зазначено, що ОСББ «Дев'ятий вал» не зверталось до позивача щодо проведення перевірки на предмет усунення виявлених порушень.

Водночас, станом на 31.07.2014 р. від відповідача на адресу суду не надходило жодних заперечень проти позову, водночас, про дату розгляду справи він був належним чином повідомлений в порядку, передбаченому ч.4 ст.33 та ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення представнику відповідача (гр. Корееву) поштового відправлення №0101408778167.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що виявлені у ході перевірки порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим є доцільним застосування відповідних заходів реагування.

Розглянувши наявні в матеріалах докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позов, оцінивши докази які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, в межах заявлених позивачем вимог та підстав звернення до суду, суд дійшов висновку про наступне.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно із ч.5 ст.4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Поряд із цим, відповідно до Положення про Держгірпромнагляд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №408/2011 (надалі - Положення №408/2011) Держгірпромнагляд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Разом із тим, Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. №2694-XII (надалі - Закон №2694) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Статтею 4 Закону №2694 встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно із ст.13 Закону №2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до ст.38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

В той же час, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства з надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. №826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 р. за №1531/20269 (надалі - Положення №826) встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.

При цьому, п.1.4 Положення №826 передбачено, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Між тим, у 2.1 Положення №826 зазначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю, у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів.

Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до ст.39 Закону №2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Поряд із цим, згідно із п.2.27 Положення №826, заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки розпорядженням, форма якого наведена в додатку 5 до цього Положення.

У разі якщо перевірка суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) проводиться посадовою особою Держгірпромнагляду України самостійно, заборона виконання робіт чи виробництва, обмеження виробництва суб'єкта господарювання в цілому або на виробничому об'єкті здійснюються шляхом надання суб'єкту господарювання відповідного розпорядження за підписом посадової особи Держгірпромнагляду України, яка здійснювала перевірку.

Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва в цілому суб'єкта господарювання за результатами перевірки, яка проводилася спеціально створеною комісією, а також заборона під час такої перевірки виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва на виробничому об'єкті суб'єкта господарювання, яка тягне за собою зупинення (призупинення) робіт у цілому підприємства, здійснюються шляхом надання суб'єкту господарювання розпорядження за підписом заступника Голови Держгірпромнагляду України або начальника (заступника начальника) територіального органу Держгірпромнагляду України.

Відповідно до п.2.30 Положення №826 у разі якщо виявлені порушення несуть безпосередню загрозу життю працівників, що потребує негайного зупинення робіт або виробництва чи їх обмеження, керівник (заступник керівника) або уповноважена особа суб'єкта господарювання на вимогу і в присутності посадової особи Держгірпромнагляду України повинен негайно припинити або обмежити ці роботи (виробництво).

При цьому, в акті перевірки зазначається відповідний запис та проставляється фактичний час зупинення або обмеження робіт (виробництва).

У разі відмови суб'єкта господарювання від вжиття негайних заходів щодо зупинення робіт (виробництва) або їх обмеження на вимогу посадової особи Держгірпромнагляду України в акті перевірки зазначається відповідний запис.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до направлення на проведення перевірки №13/412 від 19.06.2014 р. та наказу №69 від 19.06.2014 р. позивачем в період з 02.07.2014 р. по 04.07.2014 р. головним державним інспектором з охорони праці проведено планову перевірку ОСББ «Дев'ятий вал» щодо дотримання вимог законодавчих нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації ліфтів №25065, №25066, №25067, №25068, №25069, №25070, №25071, №25072, №25073, №25129, №25130, №25132, №25132 за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 9-В, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.07.2014 р. №13/187/401А (надалі - Акт перевірки №13/187/401А).

Як зазначено в розд.V Акта перевірки №13/187/401А, під час здійснення перевірки встановлено ряд порушень, зокрема, порушено ст.13 та ст.14 Закону №2694 та вимоги НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», а саме: ліфти, після передачі їх у власність або експлуатацію іншому суб'єкту господарювання; посада, ім'я та по батькові працівника, відповідального за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів не вірно занесені до паспортів ліфтів; не забезпечено наявність правил користування пасажирськими ліфтами самостійного користування; уся інформація про виконаний ремонт на ліфтах та відмітки про усунення несправностей не заносяться виконавцем в журнал технічного огляду ліфтів; дозволено роботу ліфтів з несправним пристроєм безпеки, зокрема: №25067 - зруйнована кнопка «Стоп» в приямку шахти ліфта; №25066, №25069, №25072 та №25130 - не працює пристрій реверсу; №25067 та №25132 - не працює вимикач крайнього нижнього положення кабіни; №25070 та №25073 - зазор між буфером та противагою при знаходженні кабіни в крайньому верхньому положенні не відповідають номінальному; №25065, №25067, №25069 та №25129 - відсутнє освітлення в шахтах ліфтів; №25066 та №25067 - відсутнє освітлення підходу до машинного приміщення ліфтів; №25066 та №25067 - відсутнє освітлення підходу до машинного приміщення ліфтів.

На підставі зазначених вище порушень, позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити роботу ліфтів р. №25065, №25066, №25067, №25068, №25069, №25070, №25071, №25072, №25073, №25129, №25130, №25132, №25132 за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 9-В до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

В свою чергу, суд погоджується з позицією позивача, щодо того, що дії відповідача створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, що є порушенням вимог ст.43 Конституції України, яка гарантує громадянам право на належні і безпечні умови праці.

Таким чином, враховуючи викладені положення та обставини, зважаючи, що Акт перевірки №13/187/401А, у якому перелічені виявлені у ході перевірки відповідача порушення, уповноваженим представником відповідача підписано без зауважень, суд прийшов до висновку про доцільність та необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи ліфтів №25065, №25066, №25067, №25068, №25069, №25070, №25071, №25072, №25073, №25129, №25130, №25132, №25132 за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 9-В до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

Крім того, зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи документами, зокрема: копією направлення Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві на проведення перевірки №13/412 від 19.06.2014 р.; копією акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.07.2014 р. №13/187/401А.

Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 158-163, 167, 1832, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дев'ятий вал» задовольнити повністю.

2. Застосувати до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дев'ятий вал» заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити роботу ліфтів р. №25065, №25066, №25067, №25068, №25069, №25070, №25071, №25072, №25073, №25129, №25130, №25132, №25132 за адресою: м. Київ, вул. Бориса Гмирі, буд. 9-В до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

3. Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві шляхом накладання пломб (опечатування).

4. Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст.1832 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

5. Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України суму судового збору у розмірі 73,08 (сімдесят три) грн. 08 коп. на розрахунковий рахунок №31218206784007 у ГУ ДКСУ у місті Києві, код 38004897, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001.

6. Постанова підлягає негайному виконанню.

7. Копію постанови направити до Прокуратури м. Києва для контролю.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Б.В. Санін