Постанова № 40020199, 28.07.2014, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.07.2014
Номер справи
234/5403/14-а
Номер документу
40020199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/5403/14-а

Провадження № 2-а/234/157/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2014 року

Краматорський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Ткачової С.М., при секретарі Іванові Т.М., за участю представника відповідача Ігнатенко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення коштів на відшкодування заподіяної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

26.05.2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовними вимогами до Краматорського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення коштів на відшкодування заподіяної шкоди, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він є інвалід 3 групи з числа громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Згідно Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. Сума грошової допомоги перерахована йому у 25 квітні 2014 року в сумі 90 грн., що не відповідає вимогам діючого законодавства. Звертався до УПтСЗН за перерахунком та виплатою невиплаченої суми у травні 2013 року, йому відмовили. Просить визнати дії відповідача в частині нарахування у 2014 році належної йому суми щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення та стягнути з відповідача грошову суму в розмірі 4782 грн., тобто недоплачений розмір цієї допомоги.

В судове засідання позивач не з*явився, надав заяву про слухання справи за його відсутності.

Представник відповідача позов не визнала та просила в його задоволенні відмовити, надала письмові заперечення.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши вимоги та обґрунтування позову, надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 має статус інваліда 3 групи з числа громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Відповідно до ст.48 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка повинна виплачуватися в розмірі 4-х мінімальних заробітних плат. Позивач перебуває на обліку у відповідача - за місцем проживання. Допомогу за 2014 рік отримав 25.04.2014 року у розмірі 90 грн.

Згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Це також закріплено в Рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012: «Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік ».

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно п.8 ст.7 Бюджетного кодексу, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, які були визначені бюджетними призначеннями, і відповідно до ст.23 цього ж кодексу будь-які платежі можна здійснювати тільки за наявності бюджетного призначення.

У відповідності до п. 1 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 (далі ПКМУ №936), головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є Міністерство праці та соціальної політики України, яке в кінцевому рахунку і вирішує питання щодо того, у якому розмірі та за якими нормами має здійснюватися виплата згаданої щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.4 ПКМУ №936 на управління праці та соціального захисту населення покладений обов'язок, щодо проведення виплата компенсацій та допомоги певних видів, повноважень щодо проведення перерахувань чинним законодавством не передбачено. Також п.п.4 п.4 ПКМУ №936 передбачено проведення виплати допомоги на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, зокрема, ліміти бюджетних асигнувань з виплати щорічної допомоги на оздоровлення орієнтовані Міністерством праці та соціальної політики України виключно на норми, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи», і спрямовані лише на здійснення поточних виплат, тоді як ані фінансування поточних виплат за нормами у відповідності до ст. 48 ч. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ані тим більше фінансування сплати заборгованості за минулі роки згідно цих норм не передбачено. Одночасно, і положеннями Конституції України, зокрема, статтею 95, визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які витрати держави на суспільні потреби, розмір і цільове призначення цих витрат.

Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлений розмір допомоги на оздоровлення, а саме - 90,00 гривень для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії інвалідам IІI групи. Ця сума і була нарахована позивачу та перерахована на його банківський рахунок 25 квітня 2014 року.

Як встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлено обмежень в виплаті цього виду допомоги.

Таким чином, вимоги позивача про визнання дій відповідача в частині нарахування у 2014 році належної йому суми щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення та стягнення з відповідача грошової суми в розмірі 4782 грн. (1218 х 4) - 90), тобто недоплаченого розміру цієї допомоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6,9, 14,94, 100, 159 КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення коштів на відшкодування заподіяної шкоди, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нарахування та виплатити ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік, виходячи з розміру, встановленого Постановою КМУ від 12.07.2005 року № 562, тобто меншому за встановлений статтею ст.48 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 рік, згідно ст.48 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_2 недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 рік, в сумі 4782 (чотири тисячі сімсот вісімдесят дві) грн..

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом 10 днів після проголошення.

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя С. М. Ткачова