Постанова № 40013920, 31.07.2014, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
757/16367/14-а
Номер документу
40013920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/16367/14-а

Категорія 81

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2014 року cуддя Печерського районного суду Матійчук Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, третя особа: Держава Україна в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання поновити виплату пенсії,-,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом та просить: визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо незабезпечення своєчасного і в повному об'ємі фінансування і виплати йому пенсії протиправною і дискримінаційною; визнати безідяльність Управління ПФУ в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим та Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим щодо не поновлення, не нарахування і не виплати йому пенсії за віком, а також дії щодо відмови в поновленні пенсії за його відповідною заявою - протиправними і дискримінаційними; зобов'язати УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим поновити з 11 вересня 1997 року йому нарахування і виплату пенсії за віком, з проведенням її індексації і здійсненням компенсації втрати частини доходу у зв'язку з несвоєчасною виплатою незаконно не поновленої, не нарахованої і не виплаченої йому пенсії, допустивши негайне виконання виплати пенсії за 1 місяць.

В обґрунтування позову посилається на те, що він, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою похилого віку, яка потребує пенсійного і соціального забезпечення, оскільки досяг пенсійного віку і має достатній страховий стаж, що обумовило призначення йому пенсії за віком Залізничним райсоцзабезом м. Сімферополя йому була призначена пенсія за віком; у 1994 р. він виїхав на постійне місце проживання до Держави Ізраїль, де був прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль; виплата пенсії йому була припинена. 11.03.2014 р. він, через уповноважених представників звернувся до Управління ПФУ в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим із заявою про поновлення виплати раніше призначеної пенсії, однак останній відмовив в поновленні виплати пенсії у зв'язку з відсутністю на те законних підстав; звернення до Пенсійного фонду України виявилось також безрезультатним: відповідач перенаправив його заяву для розгляду за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим. В свою чергу Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим перенаправив заяву начальнику Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим.

Ухвалою судді від 19.06.2014 року позовні вимоги за період з 11.09.1997 по 05.12.2013 р. залишені без розгляду, у зв'язку з пропуском встановленого ч.2 ст.99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглянув справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач - Пенсійний Фонд України направив свої письмові заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що Пенсійний Фонд України діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Судом вживались заходи щодо направлення копії ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з пропозицією надання письмових заперечень відповідачам - УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим та Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, проте, з 27.03.2014 року поштові відправлення, які направлені УДППЗ «Укрпошта» з материкової частини України, не приймаються поштою АР Крим та м. Севастополя та повертаються у зворотному напрямку. За даних обставин УДППЗ «Укрпошта» не має можливості пересилати поштові відправлення до півострова Крим. За вказаних обставин, Укрпоштою призупинено приймання поштових відправлень в напрямку півострова Крим. Отже, суд позбавлений можливості одержати будь-які заперечення стосовно позову ОСОБА_1 від відповідачів - Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим та Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим.

Третя особа - Державна казначейська служба України письмових заперечень до суду не надіслала.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України, суддя вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон.

ОСОБА_1 Залізничним райсоцзабезом м. Сімферополя призначено пенсію за віком. У 1994 року ОСОБА_1 виїхав на постійне місце проживання до Держави Ізраїлю. Після виїзду за кордон позивач не отримує призначену йому пенсію за віком.

11.03.2014 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 направив до УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим заяву щодо поновлення виплати пенсії.

18.03.2014 року листом № 2496/05-05 представнику позивача ОСОБА_2 повідомлено, що ОСОБА_1 може звернутися до УПФ в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим із заявою про поновлення пенсії, надавши відповідні документи.

Частиною 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» встановлено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Одним з основних завдань управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь Фонду у містах та районах є призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати (п.п.3 п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.05.2002 за № 442/6730.

Відповідно до абзацу 2 п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, - через кожний рік дії такої довіреності тощо, подається пенсіонером (опікуном, піклувальником) особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації).

Згідно п. 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок) поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Відповідно до п. 37 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно п. 39 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

ОСОБА_1, звертаючись до суду посилається на те, що УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим порушено його право на поновлення, нарахування та виплату пенсії за віком, а письмова відмова в поновлені раніше призначеної пенсії за його відповідною заявою є протиправною і дискримінаційною.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судовим розглядом беззаперечно встановлено, звернення ОСОБА_1, до УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим для вирішення питання стосовно поновлення раніше призначеної пенсії вчинено у спосіб та в порядку, що не встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, УПФ України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим своїми діями жодним чином не порушувало право ОСОБА_1 на поновлення раніше призначеної пенсії за віком, що свідчить про необґрунтованість заявленого позову в цій частині

Щодо вимог позивача про визнання бездіяльності Пенсійного фонду України стосовно незабезпечення своєчасного і в повному об'ємі фінансування і виплати пенсії ОСОБА_1 протиправною і дискримінаційною то слід зазначити наступне.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, зазначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Відповідно до п. 10 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пенсійним фондом України надано належні та допустимі докази, що підтверджують відсутність будь-якої бездіяльності Пенсійного фонду України щодо незабезпечення своєчасного і в повному об'ємі фінансування та виплати пенсії ОСОБА_1 Звернення представника позивача від 11.03.2014 року опрацьовано у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», що свідчить про безпідставність вимог до Пенсійного фонду України.

Крім того, судовим розглядом не встановлено порушення ГУ ПФУ в АР Крим права ОСОБА_1 на поновлення раніше призначеної пенсії за віком.

Таким чином, враховуючи встановлені судовим розглядом обставини та відповідні їм правовідносини, відсутні правові підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 24, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 49 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 2, 15, 37, 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , ст.ст. 6, 9, 11, 69-71, 94, 99, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, третя особа: Держава Україна в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання поновити виплату пенсії - відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Матійчук Г.О.