Постанова № 40011140, 30.07.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2014
Номер справи
818/1372/14
Номер документу
40011140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2014 р. справа №818/1372/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.

представника відповідача - Романенко Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1372/14

за позовом ОСОБА_2

до Сумського обласного військового комісаріату

про визнання дій протиправними, стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій Сумського обласного військового комісаріату щодо невиплати йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 3801 грн. та стягнення з відповідача вказаної суми. Свої вимоги мотивує тим, що під час проходження військової служби в 152 військовому представництві Міністерства оборони України він звернувся до Сумського обласного військового комісаріату щодо виплати йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік. Проте на вказане звернення відповідачем видана довідка в якій зазначено, що станом на 01.03.2014 року фактична заборгованість з виплати грошового забезпечення відсутня. Однак позивач зазначає, що він не отримував вказаних коштів.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що на час видання наказу необхідні кошти Сумському ОВК не були виділені забезпечуючим фінансовим органом (а.с.31).

В судове засідання позивач не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача Романенко Є.О. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що під час проходження військової служби в 152 військовому представництві Міністерства оборони України, 02.07.2013 року ОСОБА_2 подав рапорт про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік (а.с. 37).

Вказаний рапорт підписаний та погоджений відділом фінансового та соціального забезпечення Сумського обласного військового комісаріату 02.09.2013 року (а.с.37).

Наказом начальника 152 військового представництва Міністерства оборони України №70 від 02.09.2013 р. підполковнику ОСОБА_2 було призначено до виплати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 р. №260 у розмірі місячного грошового забезпечення (а.с.3).

З довідки Сумського обласного військового комісаріату від 12.03.2014 року №883 вбачається, що станом на 01.03.2014 року фактична заборгованість з виплати грошового забезпечення ОСОБА_2 відсутня (а.с.4).

Підставою для звернення позивача до суду слугувало те, що матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік він фактично не отримав.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі по тексту - Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Також, частиною 2 статті 9 вищевказаного Закону встановлено, що до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За приписами пункту 1.10 розділу 1 Інструкції "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженого наказом Міністром оборони України від 11.06.2008 року №260 грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачене йому або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років із дня виникнення права на їх отримання.

Відповідно до пунктів 33.1, 33.2 розділу 33 вказаної Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом начальника 152 військового представництва Міністерства оборони України №70 від 02.09.2013р., ОСОБА_2 призначено до виплати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік.

Вищезазначений наказ в установленому законом порядку не скасований.

Тому суд вважає протиправними дії відповідача щодо невиплати ОСОБА_2 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Посилання відповідача на не виплату позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у зв"язку з відсутністю коштів є безпідставними, оскільки ні Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ні Інструкція "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженого наказом Міністром оборони України від 11.06.2008 року №260, ні інші нормативні акти не містять у собі такої підстави для відмови у виплаті вказаних виплат, як відсутність грошових коштів.

Крім того, відповідач не надав суду доказів відсутності коштів для виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Сумським обласним військовим комісаріатом, як суб'єктом владних повноважень, не було доведено правомірності оскаржуваних дій.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії Сумського обласного військового комісаріату щодо невиплати матеріальної допомоги ОСОБА_2 для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 3801 грн. є протиправними. Тому необхідно стягнути з Сумського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_2 матеріальну допомогу в розмірі 3801 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, стягнення коштів - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо невиплати матеріальної допомоги ОСОБА_2 для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 3801 грн.

Стягнути з Сумського обласного військового комісаріату (40030, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 30, код 08269552) на користь ОСОБА_2 (41100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) матеріальну допомогу в розмірі 3801 грн. (три тисячі вісімсот одна грн).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови складено 1 серпня 2014 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар