Постанова № 40006342, 01.08.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.08.2014
Номер справи
826/10079/14
Номер документу
40006342
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 серпня 2014 року 10:39 № 826/10079/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Безрук Л.О.,

представників відповідача - Музиченка А.Б., Стіпахна І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Коверіс Рігід Україна» про тимчасову заборону виконання робіт,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна екологічна інспекція у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Коверіс Рігід Україна» про тимчасову заборону виконання робіт, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідач здійснює свою господарську діяльність без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а відтак подальша діяльність підприємства може створювати загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу.

У позовній заяві позивач просить суд тимчасово заборонити товариству з обмеженою відповідальністю «Коверіс Рігід Україна» (юридична адреса: 03045, м. Київ, вул. Новопирогівська, буд. 66, код ЄДРПОУ 30021648) виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, буд. 66.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила суд їх задовольнити.

В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували в повному обсязі та просили суд відмовити в задоволенні позову, оскільки за весь період своєї діяльності товариство мало всі необхідні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Крім того, представник відповідача повідомив, що 12.03.2014 року між ТОВ «ПАККОР Україна» та уповноваженим підприємством Міністерства навколишнього природного середовища ТОВ «ЕКО» укладено договір №118/14 про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, своєчасність виконання умов якого не залежить від відповідача.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, суд дійшов висновків про наступне.

В період здійснення перевірки з 17.03.2014 року по 31.03.2014 року щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Паккор Україна», правонаступником якого є ТОВ «Коверіс Рігід Україна», встановлено, що в результаті діяльності на підприємстві утворюються відходи різних класів небезпеки, а саме: тверді побутові відходи, полімерні, поліітелен) та ін.

ТОВ «Коверіс Рігід Україна» порушує вимоги щодо поводження з відходами під час їх збирання та зберігання, а саме у ТОВ «Коверіс Рігід Україна» відсутні дозвільні документи, відповідно до яких підприємство набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності у поводженні з відходами.

При проведенні перевірки виявлено порушення правил ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, зберігаються та утилізуються, а саме ТОВ «Коверіс Рігід Україна» не ведеться первинний облік відходів за формою №1-Вт, що є порушенням ст.ст. 5, 17, 26 Закону України «Про відходи», Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 року №342, відповідальність за яке передбачена ст. 42 Закону України «Про відходи».

На виконання вимоги ст. 11 Закону України «Про атмосферне повітря» ТОВ «Коверіс Рігід Україна» не отримало відповідний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

За результатами перевірки винесено припис №05/266п від 31.03.2014 року про усунення порушень природоохоронного законодавства в термін до 31.04.2014 року, а саме:

1. Провести інвентаризацію джерел утворення та видів відходів. Звіт про інвентаризацію відходів надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві.

2. На підставі інвентаризації джерел утворення відходів провести розрахунок показника загального утворення відходів (Пзув). У разі, якщо Пзув перевищує граничне значення, що дорівнює 1000 умовних одиниць та/або показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів більше 100 тонн на рік. заповнити реєстрові карти об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів і подати їх на затвердження КМДА, а також отримати дозвіл та ліміт на утворення та розміщення відходів. У випадку, якщо Пзув не перевищує граничне значення і є меншим 1000 умовних одиниць, подати декларацію про утворення відходів.

3. Вести, за встановленими нормами, первинний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються чи утилізуються за формою № 1-Вт.

4. Отримати та представити до Державної екологічної інспекції у м. Києві (м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4) дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Під час позапланової перевірки контролю виконання раніше наданих приписів в період з 25.06.2014 по 04.07.2014 року встановлено, що ТОВ «Коверіс Рігід Україна» продовжує господарську діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Оскільки, згідно чинного законодавства повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленого за результатами позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про тимчасове зупинення виконання робіт з метою усунення порушення вимог природоохоронного законодавства.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища є Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII (далі - Закон №1264-XII).

Відповідно до статті 2 Закону № 1264-XII відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Частиною другою статті 10 зазначеного Закону встановлено, що діяльність, що перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.

Згідно з частиною третьою статті 16 Закону № 1264-XII державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.

До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів належить реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (пункт "а" частини першої статті 20-1 Закону № 1264-XII).

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429 затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, основними завданнями якої є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується (пункт 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429).

Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 зазначеного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закон № 2707-ХІІ).

Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (пункт 1 частини першої статті 10 Закону № 2707-ХІІ).

Як передбачено частиною шостою статті 11 Закону № 2707-ХІІ, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (частина сьома статті 11 Закону № 2707-ХІІ).

Відповідно до п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302 (далі - Порядок №302), дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Відповідно до статті 12 Закону № 2707-ХІІ господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно п. 3 Порядок №302 дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.

Відповідно до ст. 11 Закону України № 2707-ХІІ перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обгрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неревищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

Як встановлено судом, у відповідача був наявний дозвіл №8036100000-288 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 28.03.2009 року терміном на 5 років, строк дії якого закінчився в 28.03.2014 року.

З метою отримання дозволу ТОВ «Паккор Україна», правонаступником якого є ТОВ «Коверіс Рігід Україна», з уповноваженим підприємством Міністерства навколишнього природного середовища ТОВ «ЕКО» укладено договір №118/14 від 12.03.2014 року про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до умов даного договору виконання його здійснюється в два етапи: перший етап - проведення санітарно-технічного обстеження джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу, визначення величин викидів забруднюючих речовин джерелами ТОВ «ПАККОР УКРАЇНА» за адресою: 03045, м. Київ, вул. Новопирогівська, 66 з метою інвентаризації та виконанням розсіювання забруднюючих речовин за програмним комплексом ЕОЛ.5.23.-плюс. Складання звіту про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами. Розробка документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №108 від 09.03.2006 року. Здача робіт першого етапу по договору до 30.05.2014 року.

Другий етап: підготовка, подача та супровід пакету документів до Міського дозвільного центру відповідно до ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Управлінням екології та охорони природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища в м. Києві.

Як повідомив суду представник відповідача, всі необхідні платежі за виконання умов договору відповідачем здійснено, а своєчасність його виконання не залежить від волі відповідача.

Так, судом встановлено, що лише 25.06.2014 року Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА було проведено реєстрацію звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин ТОВ «Коверіс Рігід Україна».

Станом на момент розгляду даної справи ТОВ «ЕКО» отримано висновок від Київської міської санітарно-епідеміологічної станції щодо видачі дозволу ТОВ «Коверіс Рігід Україна» та переданий повний пакет документів до міського дозвільного центру КМДА, що свідчить про виконання відповідачем вимог ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Матеріалами справи також підтверджується, що 23.07.2014 року ТОВ «Коверіс Рігід Україна» надало до Державної екологічної інспекції у м. Києві документи на підтвердження виконання вимог припису №05/555п.

Крім того, в судовому засіданні представник позивача та представники відповідача повідомили, що з семи виявлених під час проведення перевірки відповідача порушень усунуто всі, крім отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Підставою для звернення Державної екологічної інспекції у м. Києві до суду з метою тимчасової заборони виконання робіт ТОВ «Коверіс Рігід Україна» стали встановлені під час проведення перевірок порушення, а саме: здійснення господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Разом з тим, під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідачем вжито всіх необхідних заходів для виконання вимог приписів позивача. При цьому, суд звертає увагу, що відповідач своєчасно звернувся до відповідних органів з метою отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, однак затримка в отриманні такого дозволу не залежить від відповідача.

Відповідно до листа Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №1127/11/10-09 від 30.01.2009 року "Щодо надання роз'яснень у галузі охорони атмосферного повітря" у разі, коли у субєкта господарювання віжсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин, однак триває процес розгляду та погодження матеріалів, які обгрунтовують обсяги викидів, для отримання відповідного дозволу, питання про застосування до цих суб'єктів обмеження чи зупинення їх діяльності необхідно вирішувати з дотриманням принципів пропорційності та обгрунтованості, передбачених ч. 3 ст. 2 КАС України. У разі, коли з дій суб'єкта вбачається, що він вживає всіх залежних від нього заходів задля якнайшвидшого отримання відповідного дозволу, то спонукати його до дій, які він і без того вчиняє, є невиправданим і не відповідає принципам обгрунтованості та пропорційності. У зв'язку з цим, підстави для застосування санкцій у вигляді обмеження чи зупинення діяльності суб'єкта господарювання відсутні.

Суд також зазначає, що відповідач на сьогодні є єдиним постачальником пакування для таких підприємств як «Лакталіс Україна», «Данон-Дніпро», «Нестле», «Вімм-Біль-Данн», «Мілкіленд», «Молочний Альянс», «JLC Казахстан», «Ласунка», «Три ведмеді» та ін., а відтак тимчасова заборона виконання робіт ТОВ «Коверіс Рігід Україна» в умовах економічної ситуації, яка склалась в країні, може призвести до зупинення виробництва продукції молочними комбінатами України.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для тимчасової заборони ТОВ «Коверіс Рігід Україна» виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, буд. 66, оскільки відповідачем усунено всі виявлені порушення, крім отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та вжито всіх необхідних заходів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у місті Києві відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов