ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
ПОСТАНОВА
іменем України
"22" липня 2014 р. Справа № 806/973/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Городнюк В. М. ,
за участю сторін:
від позивача: Стасюк Р.Ф., Краснощок Н.М.,
від відповідачів:
- Житомирська ОДПІ: Лисюк А.М. (відповідач- 1),
- ГУ Державної казначейської служби України у Житомирській області: Рудзей Ю.В. (відповідач-2),
від прокуратури: Слівінський О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агентство", Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" квітня 2014 р. у справі за позовом Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агентство" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
31 травня 2013 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Дочірнє підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство" (далі - ДП "Євроголд Індестріз ЛТД") із позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області (далі - ГУДКС України в Житомирській області) про стягнення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 10884950 грн. 95 коп.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 5 серпня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2013 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 січня 2014 року постанову суду першої інстанції суду та ухвалу апеляційного суду скасовано, справу направлено до Житомирського окружного адміністративного суду на новий розгляд.
Скасовуючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій Вищий адміністративний суд України вказав на необхідність при новому розгляді справи всебічно і повно з'ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду та вирішення спору по суті, і в залежності від встановленого правильно визначити норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних відносин.
Під час розгляду справи позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог (Том №2 а.с.153-156), відповідно до якої позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області ( далі - Житомирська ОДПІ) щодо неподання нею у встановленому законом порядку висновку про повернення на розрахунковий рахунок ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" 10884950 грн. 95 коп. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з відповідного бюджету до ГУДКС України в Житомирській області;
- зобов'язати Житомирську ОДПІ скласти та подати для виконання до ГУДКС України в Житомирській області висновок про повернення на розрахунковий рахунок ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" 10884950 грн. 95 коп. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з відповідного бюджету;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" 10884950 грн. 95 коп. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з відповідного бюджету.
Заяву про уточнення позовних вимог прийнято судом (Том №2, а.с.174).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо неприйняття рішення за заявою Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство" від 17 квітня 2013 року за вих. №ЄГ-18/13 про повернення надміру сплачених сум податку на прибуток.
Зобов'язано Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області розглянути заяву Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство" від 17 квітня 2013 року за вих. №ЄГ-18/13 про повернення надміру сплачених сум податку на прибуток та прийняти відповідне рішення згідно з чинним законодавством.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство" 34 грн. 41 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Житомирська ОДПІ звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Також з апеляційною скаргою до суду звернулося Дочірнє підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство", в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
Представник відповідача - Житомирської ОДПІ в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та заперечив проти доводів апеляційної скарги позивача.
Представник позивача в засіданні суду доводи апеляційної скарги Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та Ко. Торгове агентство" підтримав в повному обсязі та заперечив проти доводів апеляційної скарги відповідача.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги Житомирської ОДПІ та заперечив проти доводів апеляційної скарги позивача.
Заслухавши пояснення представників сторін, міркування прокурора, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" є платником податку на прибуток.
Позивач протягом 2009-2012 років сплачував зобов'язання з податку на прибуток авансовими платежами, що підтверджується платіжними дорученнями про перерахування грошових коштів (Том №1 а.с.125-182).
Згідно довідки Житомирської ОДПІ від 01.03.2013 року станом на 21.02.2013 року по особовому рахунку позивача рахується переплата по податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів в розмірі 10 884 950,95 грн. ( а.с.105, т.1).
Згідно з наданими до суду представником Житомирської ОДПІ витягу з облікової картки платника з податку на прибуток (Том №2 а.с.200, 201), довідки від 11 квітня 2014 року №358/20-2 (Том №2 а.с.229) та довідки б/н, б/д (Том №2 а.с.230) станом на 11 квітня 2014 року у ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" рахується переплата з податку на прибуток у розмірі 9430438 грн. 37 коп.
Згідно листа Житомирської ОДПІ від 21.07.2014 року №22551/9/10 станом на 17.07.2014 року по картці особового рахунку по податку на прибуток ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" рахується переплата в розмірі 10 835 050,95 грн., а згідно листа контролюючого орнану від 19.06.2014 року №19169/10/0625 податковий борг за позивачем відсутній.
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
17 квітня 2013 року ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" підготувало лист за №ЄГ-18/13 до Державної податкової інспекції в м.Житомирі про повернення на розрахунковий рахунок підприємства надмірно сплачених сум податку на прибуток у розмірі 10884950 грн. 95 коп. (Том №2 а.с.233). Даний лист був отриманий Державною податковою інспекцією в м.Житомирі 18 квітня 2013 року за №6745/10.
Державна податкова інспекція в м.Житомирі направила до Державної податкової служби у Житомирській області лист від 24 квітня 2013 року за №15615/8/20-1 про надання дозволу на перерахування коштів в сумі 10884950 грн. 95 коп. на розрахунковий рахунок ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" (Том №2 а.с. 234).
17 травня 2013 року за №17728/10/20-2 Державна податкова інспекція в м.Житомирі направила ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" лист-відповідь на лист (заяву) №ЄГ-18/13 від 17 квітня 2013 року, у якому повідомило ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" про те, що розглянути прохання про повернення коштів можливо тільки після підтвердження сум переплати документальною перевіркою, яка проводиться відповідно до плану-графіка проведення перевірок (Том №2 а.с. 232).
Після направлення листа від 17 травня 2013 року Житомирською ОДПІ не приймалося ніяких рішень щодо заяви ДП "Євроголд Індестріз ЛТД", викладеної у листі від 24 квітня 2013 року за №15615/8/20-1, про повернення коштів, що підтвердив представник відповідача у судовому засіданні.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21 грудня 2010 року №974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №974/1597/499), що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 5 Порядку №974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з пунктом 6 Порядку №974/1597/499 заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі. Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний рахунок платника податку в банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, незалежно від виду бюджету; готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Пунктом 7 Порядку №974/1597/499 встановлено, що орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України. За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби. Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України.
Відповідно до пункту 10 Порядку №974/1597/499 на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року №226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за №1000/7288 (в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 №181).
Як вбачається з наведених норм існує спеціальний порядок повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. Для повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань платник податків повинен подати до контролюючого органу заяву у довільній формі із зазначенням обов'язкових реквізитів. Заява розглядається контролюючим органом та у разі її обґрунтованості контролюючий орган готує висновок про повернення коштів з бюджету, який направляється до територіального органу Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України отримавши такий висновок, реєструє його та здійснює повернення коштів у визначеному законодавством порядку.
Під час розгляду справи судом встановлено, що контролюючим органом висновок стосовно повернення відповідних сум коштів з бюджету на користь позивача не готувався, та такий висновок на виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не надавався, що є передумовою для повернення таких коштів.
Відповідно ГУДКС України в Житомирській області висновок Житомирської ОДПІ про повернення ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" 10884950 грн. 95 коп. надмірно сплаченого податку на прибуток не отримувало та не вирішувало питання щодо повернення цих коштів з Державного бюджету України. Тому позовні вимоги ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" про стягнення з Державного бюджету України на користь ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" 10884950 грн. 95 коп. надмірно сплаченого податку на прибуток є передчасними, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Однак, вийшовши за межі позовних вимог суд першої інстанції не звернув уваги на те, що задоволені ним позовні вимоги фактично не забезпечили повного захисту прав та інтересів позивача.
Позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо неподання нею у встановленому законом порядку висновку про повернення на розрахунковий рахунок Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ Та Ко" Торгове агентство 10 884 950,95 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств до Головного управління державної казначейської служби в Житомирській області та щодо зобов'язання Житомирську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області скласти та подати для виконання до Головного управління державної казначейської служби в Житомирській області висновок про повернення на розрахунковий рахунок Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ Та Ко" Торгове агентство 10 884 950,95 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з Державного бюджету України є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати їх та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Тому апеляційні скарги Житомирської ОДПІ та ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" підлягають частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агентство" задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" квітня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агентство" задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо неподання нею у встановленому законом порядку висновку про повернення на розрахунковий рахунок Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ Та Ко" Торгове агентство 10 884 950,95 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств до Головного управління державної казначейської служби в Житомирській області.
Зобов'язати Житомирську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області скласти та подати для виконання до Головного управління державної казначейської служби в Житомирській області висновок про повернення на розрахунковий рахунок Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ Та Ко" Торгове агентство 10 884 950,95 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з Державного бюджету України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ Та Ко" Торгове агентство" судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "28" липня 2014 р.
Роздруковано та надіслано: р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Дочірнє підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агентство" вул.Промислова,1/154, м.Житомир, 10025
3- відповідачу: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області м-н Перемоги,2, м.Житомир, 10014
4 - відповідачу: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24, м.Житомир, 10003
5 - прокурору м. Житомир, вул.Черняхівського, 2
6 - прокуратура Житомирської області - 10008, м.Житомир, вул. 1- го Травня, 11
7 - представнику позивача: Стасюк Роман Федорович, АДРЕСА_1, 03035;
8- представнику позивача Стасюк Богдан Федорович, АДРЕСА_2, 01029
- ,