ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Хуторна І.Ю.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
УХВАЛА
іменем України
"22" липня 2014 р. Справа № 274/1171/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "06" травня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
07 березня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у врахуванні для перерахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4418,4 гривні, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4608,8 гривень, сум індексації доходів розмірі 4935,22 гриві, починаючи з 15.01.2013 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області провести йому перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 33,37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 15 січня 2013 року з виплатою недоплачених сум пенсії.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 06 травня 2014 року позов задоволено.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у врахуванні для перерахунку пенсії ОСОБА_3 інших виплат, які складаються із сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходів, починаючи з 15.01.2013 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії, з врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації доходів, з яких сплачувались страхові внески, починаючи з 15 січня 2013 року з виплатою недоплачених сум пенсії.
Крім того, присуджено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Позивач та відповідач подали до суду письмові заяви, в яких просили розглянути справу в порядку письмового провадження.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду від 24.04.2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області зобов'язано перевести ОСОБА_3 з одного виду пенсії на інший, призначивши йому пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 15 січня 2013 року з виплатою різниці між виплаченою пенсією та призначеною пенсією державного службовця (а.с.5-6).
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року постанова Бердичівського міськрайонного суду від 24.04.2013 року залишена без змін (а.с.7-8).
Згідно розпорядження від 10.10.2013 року ОСОБА_3 переведено з одного виду пенсії на інший та призначено пенсію державного службовця, починаючи з 15.01.2013 року (а.с.36).
Вважаючи, що розмір його пенсії занижено 11 листопада 2013 року ОСОБА_3 звернувся до УПФ України в м. Бердичеві та Бердичівському районі з проханням надати йому довідку з розрахунком його пенсії ( а.с. 9).
На свою заяву до УПФ України в м. Бердичеві та Бердичівському районі ОСОБА_3 отримав відповідь 20.12.2013 року, з якої вбачається, що при розрахунку пенсії ОСОБА_3 в розмір заробітку не враховано суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення ( а.с.11).
Не погодившись з розрахунком його пенсії, позивач дії УПФ України в м.Бердичеві та Бердичівському районі оскаржив до Головного УПВ України в Житомирській області (а.с.12).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило в задоволенні заяви ОСОБА_3 (а.с.13-14).
При обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" заробітну плату пенсійним органом визначено відповідно до ст.33 названого закону та постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставну відмову позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з огляду на таке.
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці").
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", зокрема, встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Проаналізувавши наведені норми законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Таким чином, доводи управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані при обчисленні розміру його пенсії, є помилковими.
Отже, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а пенсія позивача - перерахунку, що було правильно встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "06" травня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано: р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29, м.Бердичів, Житомирська область, 13312
- ,