ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2014 р.Справа № 916/279/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Величко Т.А.,
суддів Таран С.В., Гладишева Т.Я. (згідно розпорядження № 395 від 24.07.2014р.)
при секретарі: Альошиній Г.М.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Лянна О.А.;
від позивача - Колісніченко П.В.;
від відповідача - ОСОБА_3;
від третьої особи - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
на рішення господарського суду Одеської області від 24.06.2014р.
у справі № 916/279/14
за позовом: Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Держземагенства у Біляївському районі Одеської області
про внесення змін до договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до ФОП ОСОБА_4, третя особа: Управління Держземагенства у Біляївському районі Одеської області про внесення змін до договору оренди землі від 14.02.2007р. укладеного між Августівською сільською радою та ФОП ОСОБА_4, в яких просив визнати п.8 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 48 531 грн. 28 коп. в рік".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не дав згоди на приведення п.8 спірного договору оренди, який встановлює розмір орендної плати, у відповідності до рішення Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області №650/Р-ХХХVІІ-V від 26.11.2009р. "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради", яка введена в дію з 01.01.2010р.
У відзиві на позовну заяву ФОП ОСОБА_4 вважає позовну заяву необґрунтованою, а наявні в ній вимоги - такими, що не відповідають чинному законодавству та підлягають відхиленню:
- рішення Августівської сільської ради №650/Р-ХХХVІІ-V від 26.11.2009р. не відповідає вимогам Податкового кодексу України;
- відомості про прийняття Августівською сільською радою рішення про затвердження ставок земельного податку, як єдиної підстави для внесення змін до договору оренди земельної ділянки, взагалі відсутні;
- ст. 188 ГК України встановлює порядок зміни та розірвання господарських договорів, тоді як спірний договір оренди земельної ділянки не являється господарським договором, не входить до предмету регулювання на підставі ГК України, а тому до нього не можуть застосовуватися норми ст. 188 ГК України та ст. 11 ГПК України;
- Августівська сільська рада не вчинила належних дій для досягнення згоди щодо зміни договору оренди земельної ділянки, передбачених чинним законодавством, яким регулюються питання щодо оренди землі.
Рішенням господарського суду Одеської області від 24.06.2014р. (головуючий суддя - Рога Н.В., судді: Гуляк Г.І., Погребна К.Ф.) позов задоволено повністю. Внесено зміни до Договору оренди землі від 14.02.2007р., укладеного між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 та Августівською сільською радою Біляївського району Одеської області, зареєстрованого у Біляївському районному відділі Одеської регіональної філії ДП "ЦДЗК", про що у Книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 04.07.516.00001 від 16.02.2007р. Викладено п. 8 Договору оренди землі від 14.02.2007р., укладеного між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 та Августівською сільською радою Біляївського району Одеської області, на земельну ділянку площею 0,23733 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 а, що надана у користування для розміщення центру будівництва, дизайну та естетики на 49 років, зареєстрованого у Біляївському районному відділі Одеської регіональної філії ДП "ЦДЗК", про що у Книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 04.07.516.00001 від 16.02.2007р., у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 48 531 грн. 28 коп. в рік". Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 218 грн.
Судове рішення мотивоване наявністю правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення нового розміру орендної плати з урахуванням нової грошової оцінки. Надсилання орендарю пропозиції про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до господарського суду про зміну умов договору за наявності спору, тобто, відсутності згоди на зміну умов договору.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ФОП ОСОБА_4 просить рішення господарського суду скасувати повністю і залишити позов без розгляду.
Доводи скаржника ґрунтуються на незаконності і необґрунтованості рішення господарського суду, що полягає в такому:
- рішення господарського суду є упередженим та необґрунтованим, оскільки в його мотивувальній частині суд продублював доводи прокурора, а пояснення відповідача залишив без уваги, не вказуючи мотивів такого рішення;
- висновки про ухилення відповідача від внесення змін до договору оренди земельної ділянки не відповідають дійсності;
- Августівська сільська рада є адміністративним органом управління у сфері земельних відносин, і не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією і не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо відповідача;
- спірний договір оренди земельної ділянки не входить до предмету регулювання правовідносин на підставі Господарського кодексу, не являється господарським, а тому до нього не можуть застосовуватися положення зміни господарського договору, визначені в ст. 188 ГК України та ст. 11 ГПК України;
- відповідачем не порушено інтереси сільської Ради, яка не вчинила належних дій для досягнення згоди щодо зміни договору оренди земельної ділянки, передбачених чинним законодавством, яким регулюються питання щодо оренди землі;
- сільська Рада обрала неправильний засіб правового захисту, який не тягне за собою очікуваних сільрадою наслідків;
- відсутні відомості про прийняття Августівською сільською радою відповідного рішення про затвердження ставок земельного податку;
- недосягнення згоди щодо внесення змін у договір оренди земельної ділянки не є порушенням відповідачем закону щодо безпідставного заволодіння комунальною власністю, а тому відсутні і самі порушення державних інтересів.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як встановлено господарським судом, 14.02.2007р. між Августівською сільською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) укладено договір оренди землі строком дії - 49 років (п.7 договору).
В строкове платне користування передана земельна ділянка несільськогосподарського призначення - землі запасу житлової та громадської забудови Августівської сільської ради, яка знаходиться: АДРЕСА_1 (п.1 договору).
В оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,237 га пасовищ.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.02.2007 року становила 25 287,19 грн.
Відповідно до п. 8 договору оренди, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 2 528 грн. 72 коп. в рік. Земельна ділянка передана в оренду для розміщення центру будівництва, дизайну та естетики. Після завершення будівництва центру, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати за неї переглядається згідно чинного законодавства.
П. 11 договору сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (п. 32 договору). У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
26.11.2009р. за №650/Р-ХХХVІІ-V Августівською сільською радою Біляївського району Одеської області прийнято рішення "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради", яким затверджено нову нормативно грошову оцінку земель Августівської сільської ради, введено в дію - з 01.01.2010р., припинено з 01.01.2010 року дію нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради, розроблену в 2003 році та затверджену рішенням Августівської сільської ради від 24.03.2005 року № 407-Р-VI; до 01.02.2010 року передбачено провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної плати та внести відповідні зміни до договорів оренди землі розділ «Орендна плата» за земельні ділянки, які раніше були надані в оренду суб'єктам підприємницької діяльності; передбачено повідомлення власників та користувачів землі про введення в дію з 01.01.2010 року оновленої нормативної грошової оцінки земель; опублікувати дане рішення в газеті «Південна зоря».
03.04.2012 року №213 Августівська сільська рада запросила ФОП ОСОБА_4 до землевпорядника для замовлення нормативної грошової оцинки земельної ділянки, орендованої нею.
28.01.2013 року за вих. №71/02-13, 25.02.2013 року за №541 Августівська сільська рада направила ФОП ОСОБА_4 претензію і претензію-вимогу про необхідність прибуття до сільської ради для проведення згідно чинного законодаства перерахування орендної плати, внесення відповідних змін до договору оренди землі. Підстава - введення з 01.01.2010 року в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради.
25.04.2013 року за №6.6-10/2111 Управлінням Держземагентства у Біляївському районі надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2370 га по АДРЕСА_1, для розміщення центру будівництва, дизайну та естетики.
Відповидно до вказаного Витягу, орендована земельна ділянка віднесена до земель комерційного використання, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 485 312,83 грн.
В січні 2014 року Біляївській міжрайонній прокурор звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про внесення змін до п. 8 договору оренди землі, відповідно до якого орендна плата становить 10% від нормативної грошової оцінкі земельної ділянки, що становить 48 531,28 грн. в рік, обгрунтовуючи вимоги змінами в чинному законодавстві (ст. 288 ПК Україні), затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель.
Господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, погодившись з доводами позивача, послався на доведеність та наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі в частині встановлення нового розміру орендної плати з урахуванням нової нормативної грошової оцінки, яка є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Обрання певного засобу правового захисту, в тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи. Недотримання вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє заінтересовану особу права звертатися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору - відсутності згоди на зміну умов договору.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Укрїні" від 03.06.2008 року №309-VІ внесено зміни до ч.ч. 4, 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розробляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні дилянки, які перебувають у державний або комунальній власності, не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки.
Ст. 288 ПК України встановлено, що підтавою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди зельної ділянки. Розмір орендної плати встновлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом і не може перевищувати: для земельних ділянок наданих для розміщенн, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відповідних джерел енергії, вимагаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні медежі) - 3% нормативної грошової оцінкі; для земельних ділянок, які перебувають у державний або комунальній власності та передані для будівництва та/або експлуатациї аеродромів - чотирьохкратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12% нормативної грошової оцінкі.
Отже, встановлення граничних розмірів орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення орендної плати.
Проте, відповідних змін до п. 8 договору оренди землі від 14.02.2007 року з метою приведення його у відповідність до вимог Податкового кодексу України, рішенням Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 26.11.2009р. за №650/Р-ХХХVІІ-V "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради" сторонами договору не здійснено, факту надання відповідачем згоди на внесення змін до договору господарським судом не встановлено.
Ст. 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Обрання певного засобу правового захисту, в тому числі досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів його використовує.
Надання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача.
Августівська сільська рада 28.01.2013 року за №71/02-13, від 25.07.2013 року за №541 направляла на адресу ФОП ОСОБА_4 претензії, якими пропонувала прибути до сільської ради для проведення згідно чинного законодавства перерахування орендної плати, внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Відсутність відповідей з боку відповідача стали підставою для звернення до господарського суду з даним позовом.
Нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Дані про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки землі.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 25.04.2013 року №6.6-10/2111 нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 2370 кв. м., що розташована в АДРЕСА_1, землекористувачем якої є ФОП ОСОБА_4, становить 485 312,83 грн. На підставі цієї оцінки зроблено повний розрахунок розміру орендної плати відповідно до п. 8 договору оренди землі (10% від нормативно грошової оцінки землі), що становить 48 531,28 грн. на рік.
Оскільки сторонами в договорі встановлено відповідний розмір орендної плати від нормативної грошової оцінки, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, зміна нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду розміру орендної плати у межах, встановлених ст. 288.5, ст. 288 ПК України.
Враховуючи викладене, та встановлені судом першої інстанції обставини справи, колегія суддів вважає правомірним висновок місцевого господарського суду щодо наявності підстав для зміни розміру орендної плати, наявність у позивача права вимагати від орендаря приведення договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача та відповідача.
Дані висновки суду першої інстанції відповідають вимогам закону, встановленим судом обставинам і ґрунтуються на матеріалах справи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а зводяться до тлумачення норм чинного законодавства на свою користь.
Щодо повноважень прокурора на звернення з даним позовом, то відповідно до ч. 2 ст. 2 ГПК України, в позовній заяві прокурор визначив, в чому полягає порушення інтересів держави (в особі Августівської сільської ради), обґрунтував необхідність їх захисту, вказав орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
А тому, посилання скаржника на те, що позов підлягає залишенню без розгляду на підставі п. 1.1 ст. 81 ГПК України (як підписаний особою, яка не має права його підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано), є безпідставним, таким, що суперечить чинному законодавству.
Правомірність звернення Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області підтверджується і рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №1-1/99, на яку посилається скаржник.
За таких обставин, рішення суду є законним та обґрунтованим, воно підлягає залишенню в силі.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 24.06.2014 року у справі №916/279/14 - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст складено та підписано 31.07.2014 року.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Суддя С.В. Таран
Суддя Т.Я. Гладишева