Ухвала суду № 39980165, 30.07.2014, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
30.07.2014
Номер справи
912/209/13-г
Номер документу
39980165
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

30 липня 2014 року № 912/209/13-г

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши справу № 912/209/13-г від 18.02.2013 року

про банкрутство сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лан", 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, Східно-Об'їзне шосе, 6,

та заяву кредитора - Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Леніна, 60,

до банкрута сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" (далі - СТОВ "Лан"), 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, Східно-Об'їзне шосе, 6,

про визнання поточних грошових вимог в сумі 6693, 03 грн.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від кредиторів - участі не брали;

від банкрута - участі не брали.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 20.09.2013 року господарський суд визнав СТОВ "Лан" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо банкрута СТОВ "Лан" на 12 місяців. Призначив ліквідатором банкрута - СТОВ "Лан" арбітражного керуючого Кундас В.А. Зобов'язав ліквідатора, арбітражного керуючого Кундас В.А. здійснити в установленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) порядку опублікування в офіційних друкованих органах відомостей про визнання банкрутом СТОВ "Лан", відкриття ліквідаційної процедури і докази публікації подати господарському суду до 20.10.2013 року.

Оголошення про визнання боржника банкрутом опубліковано в газеті "Голос України" № 192 від 15.10.2013 року.

До господарського суду 30.05.2014 року надійшла заява № 3308/10/1000 від 28.05.2014 року Долинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області з поточними грошовими вимогами до банкрута на загальну суму 6693, 03 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі

Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів і формуються представницькі органи кредиторів.

Законом обмежено строк подання заяв поточних кредиторів двома місяцями з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Вимоги кредиторів, які у встановлений строк не звернулися до господарського суду, погашаються в шосту чергу. (п. 29 Інформаційного листа ВГСУ від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212- VІ)

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.

Ухвалою від 03.06.2014 року господарський суд прийняв заяву кредитора Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області з грошовими вимогами до банкрута на загальну суму 6693, 03 грн. грн. Розгляд заяви кредитора призначив в засіданні суду.

Вимоги зазначеного кредитора, зокрема, обґрунтовані наступними обставинами.

Відповідно п. 120.1 ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

12.09.2013 року та 13.01.2014 року після порушення провадження у справі № 912/209/13-г Долинською ОДПІ проведено камеральну перевірку декларації СТОВ "Лан" з податку на додану вартість за липень 2013 року та листопад 2013 року в результаті яких складено акти про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість № 40/2200/24711349 від 12.09.2013 року та № 4/2200/24711349 від 13.01.2014 року, якими встановлено, що СТОВ "Лан" (код ЄДРПОУ 24711349) за липень 2013 року не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2013 року та реєстр виданих та отриманих податкових з накладних за липень 2013 року термін подання яких 20.08.2013 року .

Враховуючи викладене та те, що під час перевірки встановлено порушення, а саме не подання податкової декларації з ПДВ та реєстру отриманих та виданих накладних за липень 2013 року посадовими особами Долинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області було прийняте податкове повідомлення рішення № 0000892200 від 15.10.2013 року на суму 2040, 00 гри. (неподання декларації з ПДВ 1020 грн. + не подання реєстру виданих та отриманих податкових накладних 1020 грн.)

СТОВ "Лан" (код ЄДРПОУ 24711349) за листопад 2013 року не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2013 року та реєстр виданих та отриманих податкових з накладних за листопад 2013 року термін подання яких 20.12.2013 року.

Враховуючи викладене та те, що під час перевірки встановлено порушення, а саме не подання податкової декларації з ПДВ та реєстру отриманих та виданих накладних за листопад 2013 року посадовими особами Долинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області прийняте податкове повідомлення рішення № 0000402200 від 19.02.2014 року на суму 2040, 00 грн. (неподання декларації з ПДВ 1020 грн. + не подання реєстру виданих та отриманих податкових накладних 1020 грн.)

Акти перевірки № 40/2200/24711349 від 12.09.2013 року та податкове повідомлення рішення 0000892200 від 15.10.2013 року направлені боржнику поштою, які особисто отримала керівник, про, що свідчить підпис на поштовому повідомленні про вручення. Акт перевірки № 4/2200/24711349 від 13.01.2014 року та податкове повідомлення рішення № 0000402200 від 19.02.2014 року повернулися з відміткою пошти про закінчення терміну зберігання.

Строки сплати грошових зобов'язань минули 16.11.2013 року та 07.04.2014 року.

Крім того, господарським судом Кіровоградської області ухвалою від 15.07.2013 року визнано грошові вимоги Долинської ОДШ в сумі 227086, 00 грн. та 6813, 00 грн., які заявлені заявою від 18.04.2013 року № 7332/10/1000. Дана заборгованість виникла у боржника в зв'язку з поданням уточненого розрахунку з податку на додану вартість за грудень 2012 року у березні 2013 року, яким боржник самостійно збільшив грошове зобов'язання з податку на додану вартість на 227 086, 00 грн. та нарахував самостійно штраф у розмірі 3% у сумі 6 813, 00 грн. відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України.

Відповідно до пп.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). На виконання даного пункту Податкового Кодексу України нарахована пеня за період затримки розрахунку з 31.01.2013 року по 17.03.2013 року у сумі 2613, 03 грн., оскільки уточнений розрахунок подано 18.03.2013 року, а граничний термін сплати податкового зобов'язання відповідно до уточненого звітного періоду 31.01.2013 року.

Ліквідатором, арбітражним керуючим Кундас В.А. 30.07.2014 року на виконання вимог ухвали господарського суду та Закону надала письмове повідомлення заявника про результати розгляду вимог кредитора, а також відомості про надіслання кредитору банкрута повідомлення про результати розгляду грошових вимог факсом - 29.07.2014 року.

Оскільки розгляд грошових вимог, як конкурсних так і поточних здійснюється безпосередньо господарським судом і суд не обмежений позицією розпорядника майна чи ліквідатора банкрута, відповідно, має право здійснити перевірку підстав таких грошових вимог незалежно від наявності чи відсутності відповідного повідомлення ліквідатора на адресу кредитора.

В результаті дослідження зазначеної заяви кредитора з грошовими вимогами та доданих до неї документальних доказів (документів) господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання грошових вимог Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області в сумі 5613, 87 грн. та включення їх до реєстру вимог кредиторів і необхідність їх відхилення виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 38 Закону встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

З аналізу наведеної норми вбачається, що в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута можуть виникнути виключно у випадках, прямо передбачених у цьому Законі, і порядок їх виконання визначений спеціальним Законом про банкрутство.

Нормами Закону визначено, що в ліквідаційній процедурі у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, крім тих, які у вигляді конкурсних вимог включені до реєстру вимог кредиторів в порядку статті 38 такого Закону.

Відповідно до частини 8 статті 41 Закону кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунка здійснюються виплати кредиторам у порядку черговості, визначеному цим Законом. З основного рахунка банкрута проводяться виплати кредиторам, виплати поточних платежів та витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

В пункті 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 року N4212-VI)" визначено, що статтею 38 Закону передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Зокрема, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.

Після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону.

З наведених норм вбачається, що поточні кредитори можуть звернутися в ліквідаційну процедуру з грошовими вимогами до банкрута, які виникли за період після порушення провадження у справі і до дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом.

Проте, при здійсненні процедури банкрутства боржника (підприємства, установи, організації) до правовідносин, які виникли між ним та іншими господарюючими суб'єктами, юридичними або фізичними особами, а також органами доходів і зборів та іншими державними органами, застосовується Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який є спеціальним Законом та має перевагу серед інших нормативно-правових актів, в тому числі, пов'язаних із застосуванням норм податків і зборів.

Як вбачається із матеріалів справи, кредиторські вимоги Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області в розмірі 4080, 00 грн. виникли: 16.11.2013 року у сумі 2040, 00 грн. - податкове повідомлення рішення № 0000892200 від 15.10.2013 року та 07.04.2014 року у сумі 2040, 00 грн. податкове повідомлення рішення № 0000402200 від 19.02.2014 року, тобто під час здійснення ліквідаційної процедури СТОВ "Лан", а тому не підлягають визнанню, оскільки після визнання боржника банкрутом відповідні зобов'язання не виникають.

Більше того, вказані вимоги є штрафними санкціями за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків).

При цьому кредитором не враховано, що ухвалою від 18.02.2013 року при порушенні провадження у даній справі введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - СТОВ "Лан" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24711349). Ухвала про порушення провадження у справі № 912/209/13-г про банкрутство СТОВ "Лан" направлена адресу Долинській МДПІ Кіровоградської області ДПС - 19.02.2013 року.

За ст. 19 Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє органи державної виконавчої служби за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.

Як свідчать додаткові пояснення кредитора від 28.07.2014 року в зв'язку з поданням 18.03.2013 року СТОВ "Лан" уточненого розрахунку з податку на додану вартість, яким боржника самостійно збільшив грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 227 086, 00 грн. боржнику було нараховано пеню за період з 31.01.2013 року по 18.02.2013 року в суму 1079, 16 грн. та з 19.02.2013 року по 17.03.2013 року в сумі 1533, 87 грн.

Оскільки, як зазначає сам кредитор, граничний термін сплати податкового зобов'язання відповідно до уточненого звітного періоду - 31.01.2013 року, то пеня у сумі 1533, 87 грн., в порушення вимог Закону була неправомірно нарахована на конкурсну заборгованість - 18.03.2013 року під час дії мораторію. Що в свою чергу виключає можливість визнання таких грошових вимог кредиторів та включення їх до реєстру вимог кредиторів.

Аргумент кредитора, щодо некоректності в роботи програмного забезпечення Податковий блок, в зв'язку в чим сума пені не була нарахована своєчасно, не заслуговую на увагу суду, оскільки не впливає на результати розгляду грошових вимог такого кредитора.

Решта вимог кредитора, а саме 1079, 16 грн. пені підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів до шостої черги задоволення.

Згідно підпункту 14 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом, встановлено ставку судового збору - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Оскільки кредитор звільнений від сплати судового збору, то на банкрута, відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України, додатково покладається судовий збір в сумі 1218, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 19, 23, 38, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

У Х В А Л И В:

1. Грошові вимоги кредитора - Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області в сумі 4080, 00 грн. штрафних (фінансових санкцій) та 1533, 87 грн. пені відхилити повністю.

Визнати грошові вимоги кредитора - Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" в сумі 1079, 16 грн. пені та включити їх до реєстру вимог кредиторів до шостої черги.

2. Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" (28500, Кіровоградська область, м. Долинська, Східно-Об'їзне шосе, 6, ідент. код 24711349) в доход Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1218, 00 грн. судового збору.

Наказ видати.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Примірники ухвали направити кредиторам (п.1 ухвали від 15.07.2013 року), банкруту, ліквідатору - арбітражному керуючому Кундас В.А., представнику працівників СТОВ "Лан" - гр. ОСОБА_1 (за адресою: АДРЕСА_1).

Суддя Н.М. Коваленко