Ухвала суду № 39978733, 24.07.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
398/2259/14-а
Номер документу
39978733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

24 липня 2014 рокусправа № 398/2259/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 червня 2014 року в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 у березні 2014 року звернулась до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області, оформлене у вигляді протоколу № 1306 від 05.10.2013, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 3 абз. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, пенсію за віком відповідно до п. 3 абз. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, яка не взяла повторний шлюб та досягла 50 років і має страховий стаж понад 20 років, з 01 жовтня 2013 року довічно.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 червня 2014 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у вересні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області з заявою, в якій просила призначити їй пенсію за віком відповідно до п. 3 абз. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Проте рішенням № 1306 від 03.10.2013 УПФУ відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії, оскільки відповідно до довідки Олександрійського військового комісаріату № 4/540 від 09.07.1997 ОСОБА_2 (чоловік позивача) знаходився на зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 20.08.1989 по 10.11.1989 як військовозобов'язаний запасу, тоді як призначення пенсії відповідно до п. 3 абз. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено лише дружинам (чоловікам) померлих військовослужбовців.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно з абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильської катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 13.04.2011, копія якого міститься в матеріалах справи.

На момент звернення до УПФУ з заявою про призначення пенсії досягла 50 років та має страховий стаж понад 20 років.

Згідно з копією паспорта, який міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 повторний шлюб не укладала.

Таким чином суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до абзацу шостого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області діяло всупереч вимогам чинного законодавства.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно зі статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому відповідно до примітки до вказаної статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Таким чином вказані норми права спростовують доводи апелянта стосовно того, що ОСОБА_2 (чоловік позивача), перебуваючи на зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.08.1989 по 10.11.1989, не мав статусу військовослужбовця, що в свою чергу позбавляє ОСОБА_1 права на пенсію відповідно до абзацу шостого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Окремо суд апеляційної інстанції зазначає, що 22 липня 2014 року до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог, в якій остання просить змінити рішення суду першої інстанції та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області призначити, нарахувати та виплачувати пенсію за віком відповідно до п. 3 абз. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2013 та зобов'язувати Управління нараховувати та виплачувати разом з пенсією щомісячну компенсацію як дружині загиблого інваліда війни та інваліда ЧАЕС.

Проте суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до частини 4 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області залишити без задоволення, а постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 червня 2014 року в адміністративній справі № 398/2259/14-а - без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова