Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3540/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Першко А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Дитячо-юнацької спортивної школи, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці, управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, про зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить: зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату з 01 січня 2014 року додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, передбачену ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленим Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно; пенсії, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, передбачену ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату з 01 січня 2014 року: грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, зобов'язати Дитячо-юнацьку спортивну школу провести донарахування доплати до заробітної плати згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, мотивуючи тим, що вона працює в Дитячо-юнацькій спортивній школі, проживає в м.Овруч Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. За період роботи їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.
Позивач в заяві просить справу розглянути без її участі.
Представник відповідача - Дитячо-юнацької спортивної школи, в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.
Представники відповідачів - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці, управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в судове засідання на з'явилися, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером, інвалідом ІІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії ЖИА № 115366, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, проживає в м.Овруч Житомирської області, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, довідкою управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та копією паспорта серії НОМЕР_1.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Овруч Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2, позивач віднесений до осіб 1 категорії.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно положень ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно положень ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.
Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 усупереч Закону № 796-ХІІ, встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:
- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи - 170,82 грн.
для пенсії по інвалідності - 100% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Згідно положень ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щорічна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати.
Постановами № 836 від 26.07.1996 року та № 530 від 28.05.2008 року усупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема:
- у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 2,10 грн.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 працює в Дитячій-юнацькій спортивній школі, постійно проживає в м.Овруч, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії ВМ № 667950, та довідкою Дитячо-юнацької спортивної школи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) обмеження не встановлені.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є управління праці та соціального захисту населення, а тому нарахування компенсацій та допомог певних видів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводить управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Комунальне підприємство «Комунальник» Овруцької міської ради є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачем доплат вказаних у довідці №37 від 05.06.2014 року за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.
У своїй постанові від 01.10.2013 року по справі №21-338а13 Верховний Суд України зазначив: «…Статтею 1 Закону N 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 45 зазначеного Закону пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Положення статей 50 та 54 Закону N 796-XII, згідно з якими позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, не містять обмежень щодо строку, протягом якого пенсіонер має право на їх виплату.
Ураховуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що зазначені вище щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів таких пенсій визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам статті 19 Конституції України…».
У відповідності до ст.242-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відповідач - згідно п.18 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити повністю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату з 01.01.2014 року:
- додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи, у відповідності до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
- пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, встановленого ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату з 01.01.2014 року:
грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно;
Зобов'язати Дитячо-юнацьку спортивну школу провести ОСОБА_1 донарахування доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 січня 2014 року по 30 квітня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В. І. Вачко