Справа № 673/1567/13-а
Провадження № 2-а/673/1/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" березня 2014 р.
Деражнянський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої -судді Лукіянець Т.В
з участю секретаря судових засідань- Ясінської М.О.,
позивача- ОСОБА_2,
представників відповідача- Мазур В.В., Штокало Р.І.,
представника третьої особи- Воробель А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Деражня адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
до
управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі
Третя особа без самостійних вимог Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та покладання зобовґязання про перерахунок та виплату недоотриманого розміру пенсії відповідно до вимог закону, подальшої її виплати при виникненні права на черговий перерахунок відповідно до вимог чинного законодавства,
встановив:
В жовтні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовними вимогами до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі, які неодноразового уточнювалися та в кінцевій редакції просив, визнати дії неправомірними та покладання на відповідача зобов'язання здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням передбачених чинним законодавством інших виплат, сплатити недоотриману суму пенсії, подальшої її виплати при виникненні права на черговий перерахунок відповідно до вимог чинного законодавства, мотивуючи свої вимоги порушенням службовими особами відповідача гарантованого Конституцією України його законного права на гідне пенсійне забезпечення.
У судовому засіданні ОСОБА_2 підтримав заявлені вимоги, в підтвердження яких посилався на факти і обставини, викладені у позовній заяві, та зазначив, що працював на посаді заступника начальника управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адімінстрації Стаж його роботи на державній службі складає 17 років 06 місяці 29 днів.
19.08.2011 року позивачу було нараховано пенсію як державному службовцю з урахуванням вказаного стажу. Для розрахунку розміру пенсії державного службовця відповідачем було взято за основу довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяцівроботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу». Форма довідки на момент призначення пенсії не містила необхідних складових заробітної плати, які враховуються при визначенні розміру пенсії, а саме інформації про суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, які позивач отримував регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
20 серпня 2013 року він, керуючись наданим Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» правом на вибір розміру виплат, які включаться в заробіток для обчислення пенсії, звернувся до управління ПФУ в Деражнянському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії, включивши для її обчислення заробіток за останні 24 місяця роботи - період з 01 серпня 2009 року по 31 липня 2011 року з урахуванням складових заробітної плати, таких як індесація та матеріальна допомога, однак рішенням відповідача від 03 вересня 2013 року № 18/м-4 у перерахунку пенсії йому було безпідставно відмовлено.
Відмову службових осіб відповідача у перерахунку пенсії вважає неправомірною, оскільки такі дії суперечать чинному спеціальному законодавству: положенням статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у відповідності до яких матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які в установленому порядку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими заробітної плати та повинні включатися до заробітку для обчислення пенсії державному службовцю.
Враховуючи викладене, посилаючись на те, що до спірних правовідносин відповідачем не застосовані спеціальні нормативно-правові акти, позивач просить суд визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області включити до його заробітної плати для призначення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6566,68 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 4785, 00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечуючи проти позову пояснила, що вказані позивачем складові заробітної плати державного службовця обґрунтовано не були враховані службовими особами управління ПФУ в Деражнянському районі при розгляді питання про перерахунок пенсії ОСОБА_2, оскільки вони не передбачені як складові заробітної плати для нарахування пенсії державним службовцям згідно статті 33 закону «Про державну службу» та не відносяться до інших надбавок, які визначені у постанові Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівниками апарату органів виконавчої влади, органів прокуратур, судів та інших органів».
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази та вивчивши матеріали справи, суд в межах заявлених позовних вимог (стаття 11 КАС України) установив наступне.
19.08.2011 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Деражнянському районі було нараховано пенсію як державному службовцю з урахуванням загального страхового стажу 42 роки 11 місяців 21 день і державної служби 17 років 6 місяців 29 днів в розмірі 87% від заробітку.
При розрахунку пенсії відповідачем було взято до уваги довідки із Управління агропромислового розвитку Деражнянської РДА про отриманні суми заробітку: посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу, надбавку за високі досягнення у праці.
Відповідно до постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року було визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати, складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.08.2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Згідно постанови Правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011 року. яка була прийнята на виконання рішення окружного адміністративного суду м. Києва визнано такими, що втратили чинність: постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 «про затвердження форм довідок про заробітну плату. Що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «»Про державну службу». Крім цього, вказаним документом також було затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У відповідності до пункту 1постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
20 серпня 2013 року ОСОБА_2, скориставшись правом вибору розміру виплат що включаються в заробіток для обчислення його пенсії, звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії, включивши для її обчислення заробіток за останні 24 календарні місяця роботи - період з 01 серпня 2009 року по 01 серпня 2011 року, з врахуванням складових його заробітної плати у цей період, зокрема сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.
Рішенням управління ПФУ в Деражнянському районі від 03.09.2013 року № 18/м-4 у задоволенні вимог позивачки про перерахунок пенсії було відмовлено.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 2723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною другою статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», встановленіпостановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», доплата за науковий ступень.
Заробітна плата, як зазначено в частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ХІІ «Про загальнообовґязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на держане соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
З огляду на наведене суд визнає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати у відповідності до наведених нормативно-правових актів є складовою заробітної плати. На їх суми нараховуються страхові внески на загальнообовґязкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій суду 10.02.2014 року довідці форми 5-1, а також підтверджено в судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_3, який являється головним бухгалтером управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації.
За змістом наведених норм випливає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Системний аналіз положень наведених нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: стаття 41 закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 закону «Про пенсійне забезпечення», тому матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Вирішуючи заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, суд приходить до висновку, що вимоги позову підлягають задоволенню із 19.08.2011 року у відповідності до ст. 46 Закону України «Про загальнообовґязкове державне пенсійне страхування», згідно якої, не нараховані суми пенсій, що не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсії, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував, у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в обраний ним період, тому дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії не відповідають вимогам закону, а права позивача підлягають судовому захисту.
У межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, унаслідок чого вимоги ОСОБА_2 про покладення на управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області стосовно зобов'язання врахувати усі види оплати праці, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства, не грунтуються на законі. Чинним законодавством не передбачено можливості суду без наявності спірних правовідносин, які можуть бути в подальшому припиненні або змінені шляхом внесення змін до закону, встановлювати зобов'язання відповідача на майбутнє.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 9, 17, 71, 88, 158-160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про визнання дій неправомірними та покладання зобовґязання про перерахунок та виплату недоотриманого розміру пенсії відповідно до вимог закону, подальшої її виплати при виникненні права на черговий перерахунок відповідно до вимог чинного законодавства задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням за його вибором в заробіток для обчислення пенсії розмір виплат за останні 24 календарні місяці роботи - період з 01 серпня 2009 року по 01 серпня 2011 роки з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, неправомірними.
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі здійснити за заявою від 20 серпня 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 з включенням у заробіток за визначений період (з 01 серпня 2009 року по 01 серпня 2011 роки) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію з урахуванням фактично отриманих позивачем сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Т. В. Лукіянець