Ухвала суду № 39972970, 28.07.2014, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.07.2014
Номер справи
910/5636/14
Номер документу
39972970
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

УХВАЛА

"28" липня 2014 р. Справа №910/5636/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Разіної Т.І.

суддів: Копитової О.С.

Остапенка О.М.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві на постанову на постанову господарського суду міста Києва від 07.07.2014 року у справі № 910/5636/14 (суддя Чеберяк П.П. )

за заявою боржника товариства з обмеженою відповідальністю «Теміс», м. Київ

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду міста Київської області від 07.07.2014 року у справі № 910/5636/14 (суддя Чеберяк П.П.) визнано банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю «Теміс», з наслідками, передбаченими чинним законодавством; призначено ліквідатором арбітражного керуючого Кудляка Є.В., якого зобов'язано відповідно до статей 41 - 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виконати ліквідаційну процедуру банкрута у строк, передбачений даним Законом, за результатами роботи по ліквідації підприємства-банкрута надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури. Визначено обов'язок ліквідатора щодо забезпечити виконання дій та заходів, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в тому числі ст.ст. 41-49 до завершення ліквідаційної процедури.

Не погоджуючись з вказаною постановою суду, Державна податкова інспекція у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, припинити провадження у справі.

Обґрунтовуючи подану апеляційну скаргу, апелянт посилається на неподання боржником доказів на підтвердження повідомлення податкового органу про ліквідацію підприємства при зверненні до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку встановленому приписами ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Разом з тим, на думку скаржника, визнання боржника банкрутом за спрощеною процедурою унеможливлює встановлення податкових зобов'язань платника податків, що порушує права державна податкова інспекція у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, як органу державної податкової служби.

Дослідивши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві та додані до неї документи, колегія судів вважає, що у її прийнятті належить відмовити з наступних підстав.

Відповідно до статті 91 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до апеляційного господарського суду зі скаргою на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили, а також ухвали у випадках визначених статтею 106 цього кодексу мають сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.

Тобто, згідно зазначених положень, в разі оскарження рішення (ухвали) особою, яка не брала участі у справі, останній необхідно довести, що в оскаржуваному рішенні (ухвалі) господарський суд вирішив питання про її права та обов'язки.

Згідно приписів частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України провадження у справах про банкрутство здійснюється в порядку провадження, передбаченому цим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" сторонами у справі про банкрутство є боржник (банкрут) та конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), які також є учасниками провадження по справі про банкрутство, а кредитором є особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами грошові вимоги до боржника. Отже, набуття статусу кредитора законодавець пов'язує з наявністю у особи (як фізичної так юридичної) грошових вимог до боржника, а припинення статусу кредитора пов'язано з погашенням (припиненням) таких грошових вимог.

Стаття 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" також передбачає, що кредиторами боржника є органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. Однак, і зазначені особи набувають статусу кредиторів по справі в разі наявності у встановленому порядку підтверджених грошових вимог до боржника.

При цьому, колегія судів зазначає, що правовий статус органів справляння податків, зборів (обов'язкових платежів), як кредиторів неплатоспроможних боржників визначається і статтею 210 Господарського кодексу України, яка також не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство. Статус кредитора щодо неплатоспроможного боржника набувається, у тому числі і цими органами, через певні процедури, які визначені спеціальною нормою законодавства - законом про банкрутство.

Особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", визначені положеннями ч. 3 зазначеної статті, які передбачають, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

Отже, у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником (в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), особа може набути статусу кредитора - сторони у справі про банкрутство, лише після прийняття постанови про визнання банкрутом та у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника.

Як зазначено вище, постановою господарського суду міста Києва від 07.07.2014 визнано банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю «Теміс»; відкрито ліквідаційну процедуру, тощо.

Відомості про прийняття господарським судом міста Києва оскаржуваної постанови були оприлюдненні шляхом публікування повідомлення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 09.07.2014, а тому стали загальновідомими.

В матеріалах справи не міститься доказів звернення податкового органу до суду з заявою про визнання кредиторських вимог у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Теміс».

В апеляційній скарзі інспекція жодним чином не посилається на наявність у боржника заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові), відповідно, будь-яких майнових (грошових) претензій до боржника у податкового органу не має. Окрім цього, в скарзі відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги.

Таким чином, Державна податкова інспекція у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві не є стороною у справі про банкрутство боржника в розумінні приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Доводи скаржника про порушення його права на проведення перевірки не приймаються колегією суддів. Як вбачається з матеріалів справи голова ліквідаційної комісії повідомляв податковий орган про початок ліквідаційної процедури боржника, а також господарський суд повідомляв податковий орган і про порушення провадження по справі про банкрутство і про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, надсилавши йому процесуальні документи суду. Крім того, матеріали справи містять копію наказу ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві № 733 від 20.06.2014 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та акт № 6/26-56-22-05-24/32593781 від 20.06.2014 про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки в зв'язку з відсутністю за зареєстрованою адресою посадових осіб ТОВ «Теміс» та не встановленням їх фактичного місцезнаходження.

Крім того, колегія суддів звертає увагу скаржника на той факт, що листом вих. № 16 від 31.03.2014 ліквідатором ТОВ «Теміс» на адресу ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м Києві направлявся затверджений загальними зборами учасників боржника проміжний ліквідаційний баланс станом на 27.02.2014.

При цьому, довідкою ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м.Києві вих. № 1900/9//26-56-10-05 від 13.05.2014 за підписом заступника начальника Соколовської О.Р. повідомила господарський суд м. Києва про відсутність у ТОВ «Теміс» станом на 12.05.2014 податкового боргу.

Апелянтом не доведено належними доказами, що спірною постановою суд вирішив питання щодо прав та обов'язків Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві і відповідно, остання не має права апеляційного оскарження зазначеної постанови згідно приписів статті 91 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо наявності підстав для відмови в прийнятті апеляційної скарги.

При цьому, колегія суддів також враховує правову позицію Вищого господарського суду України викладену в постановах № 5011-28/1737-2012 від 20.03.2013, № 5011-46/19090-2012 від 10.04.2013, № 910/313/13 від 18.02.2014 та № 5011-46/7280-2012 від 03.06.2014.

Враховуючи викладені обставини, керуючись ст. ст. 86, 91 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Державній податковій інспекції у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві в прийнятті апеляційної скарги на постанову господарського суду міста Києва від 07.07.2014 року у справі № 910/5636/14.

Головуючий суддя Т.І. Разіна

Судді О.С. Копитова

О.М. Остапенко