Постанова № 39972535, 24.07.2014, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
814/1591/14
Номер документу
39972535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Миколаїв

24 липня 2014 року справа № 814/1591/14

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомНачальника Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевської Наталі Вікторівни, вул. Грушевського, 1, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

доДержавного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області Ткаченка Олександра Анатолійовича, вул. Жовтневої революції, 279а, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південному регіоні", вул. І.Франка, 55, м. Одеса, 650498 провизнання незаконною та скасування постанови від 27.05.2014 № 05/22-01-0004

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання незаконною та скасування постанови № 05/22-022-01-0004 від 27.04.2014 та закриття провадження по адміністративній справі.

Позивач обґрунтовує позов тим, що виконати постанову від 27.05.2014 та припис про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики не має можливості в зв'язку з відсутністю коштів, оскільки позивач є бюджетною організацією.

Відповідач 1 в судове засідання не з'явився просив розглядати справи за його відсутністю.

Відповідач 2 надав заперечення проти позову, просить відмовити в позові, оскільки постанова про накладання штрафу прийнята на підставі акта перевірки, відповідно до Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та ст. 27 Закону України «Про електроенергетику». Позивач припис від 24.01.2014 не оскаржував, до Управління з клопотанням про перенесення строків його виконання не звертався, тому відповідачем була прийнята постанова про накладання штрафу законно та й обґрунтовано. Надав суду клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представника.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.

Державний інспектор з енергетичного нагляду Ткаченко О.А. на підстав направлення на перевірку № 05/22-02-0015 від 17.01.2014 провів планову перевірку від 24.01.2014 щодо обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів 3 категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику.

За наслідками перевірки був складений припис № 05/22-04-0005 ПР від 24.01.2014, в якому зазначено 94 порушення чинного законодавства позивачем.

Позивач 21.02.2014 направив Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області документи про часткове виконання припису від 24.01.2014.

21.05.2014 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області провела позапланову перевірки виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів незначного ступеню ризику.

Актом перевірки від 21.05.2014 встановлено невиконання вимог припису від 24.01.2014 в частині невиконання 33 пунктів.

На підставі акта перевірки від 21.05.2014 був прийнятий припис № 05/22-01-0005ПР від 27.05.2014, яким приписується виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства - 33 пункти.

Постановою № 05/22-01-0004 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на позивача накладено штраф у розмірі 1700 грн. відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» за невиконання вимог припису від 24.01.2014.

Згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999, визначено порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за:

ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право:

державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що в зв'язку з відсутністю фінансування у нього відсутня можливість виконати припис в повному обсязі.

Станом на день прийняття постанови від 27.05.2014 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику позивач вимоги припису від 24.01.2014 виконав частково.

Оцінивши докази відповідно до ст. 86 КАС України, суд приходить висновку, що позов задоволенню не підлягає з оглядом на наступне:

Позивач всупереч ч.1 ст. 71 КАС України не довів суду, в чому полягає протиправність постанови про накладання штрафу. Припис від 24.01.2014, яким позивача було зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, є підставою для прийняття постанови про накладання штрафу, позивачем не оскаржувався в установленому законом порядку. Відсутність у підприємства позивача коштів на усунення порушень встановлених в приписі від 24.01.2014 не може бути підставою для звільнення його від обов'язку це виконати.

Позовні вимоги в частині закриття провадження по адміністративній справі відповідно до п.1 ст.247 КпАП у зв'язку з відсутністю в діях начальника Управління культури, національностей, релігії, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевської Н.В. складу правопорушення в галузі електроенергетики задоволенню не підлягають, оскільки штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики, накладений постановою від 27.05.2014, правомірність якої оскаржується позивачем, не є адміністративним правопорушенням, а відповідно ст. 239 Господарського кодексу є адміністративно-господарською санкцією.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Постанова про накладання штрафу прийнята правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 11,71, 94, 158-163, 167,254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т. О. Гордієнко